Hyvä vanhainkoti??

Tietääkö kukaan, mitkä Kemin vanhainkodit on hyviä? Elsalasta olen kuullut, mut onkohan se huhupuheiden veroinen paikka. hyvässä ja pahassa....
Haluisin äidin lähemmäs kun muutan kemiin. Eikö ainakin tuonne elsalaan pääse kunnankin kautta? Mikä paperi sota kiemura sitten onkaan.
81583
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jos haluat äidilles kunnon hoitopaikan, niin etelärantakatu 8. Entinen niin sanottu Broaksen talo, sieltä kannattaa kysyä.
Laitan tähän jatkoksi heidän palvelutarjonta sivulta pienen esittely pätkän:
- "Villa Havana on ympärivuorokautista hoitoa tarjoava 16 paikkainen palvelukoti, joka pystyy tarjoamaan hoitoa myös vaativan dementiahoidon asiakkaille. Villa Havanan toimintaperiaatteena on mahdollistaa asukkaan eläminen omilla ehdoillaan huonokuntoisenakin viihtyisässä, kodinomaisessa ja omatoimisuutta tukevassa ympäristössä.
Villa Havana sijaitsee Kemin Etelärantakatu 8:ssa, entisessä Broaksen kiinteistössä. Rakennuksen sijainti ja ympäristö ovat ihanteelliset palvelutalolle. Itse rakennus on remontoitu kodinomaisesti, iäkkäitä ihmisiä ajatellen. Villa Havanassa on kolme kerrosta. Katutasossa ja yläkerrassa sijaitsevat asukkaiden huoneet ja ruokailu/oleskelutilat. Asukashuoneita on yhteensä 15 kpl:tta, joista yksi on kahden hengen huone ja neljä on pysyvästi tarkoitettu intervallikäyttöön. Kahdeksan asuinhuonetta sijaitsee katutasossa ja seitsemän yläkerrassa. Kellarikerroksessa sijaitsee henkilökunnan sosiaalitilat, keittiö, takkahuone ja sauna.
Katutason huoneisiin on asennettu uudenaikainen asukkaiden turvajärjestelmä. Hälytys voidaan räätälöidä erikseen jokaiselle asukkaalle, heidän tarpeidensa mukaan. Järjestelmä toimii ns. ”liiketunnistimilla”. Näin ollen vanhukset eivät tarvitse mitään erillisiä rannekkeita tms."

Äänestä
  • .

    Äänestä

Hyvä mainos, joo. Mutta totuus on toinen. Ja Elsala, just joo. Havannan omistaja Elsalan pomon tyttö, joten kytkökset on enemmän ko selvät.

Äänestä
  • Ovatko molemmat siis huonoja paikkoja? Onkohan eroa, jos menisin kunnan kautta vai suoraan yksityisenä?

    Äänestä

  • äidille hyvää hoitoa kirjoitti:

    Ovatko molemmat siis huonoja paikkoja? Onkohan eroa, jos menisin kunnan kautta vai suoraan yksityisenä?

    Kyllä minä lähtisin yksityiselle ja uskoisin ton Villa Havanan olevan hiukan parenpi kuin kunnan hoitopaikat.
    Villa Havana kuuluu osana Terapia Elisa Oy:n
    Tuolta löytyy tiedot toimitusjohtaja näyttää olevan kaikkien tuttu Jyrki.
    http://www.kauppalehti.fi/yritykset/yritys/terapia elisa oy/09930909

    Äänestä

Olisi hyvä jos vanhuksilla, olisi jonkinlainen tukiverkko (laitoksissa olevilla) omaiset / viranomaiset. Omaiset voisivat käydä katsomassa, omia vanhempiaan valitettavasti näin ei useinkaan ole.
Vanhuksille pitäisi tehdä kyselykaavake, jota henkilökunta ei näkisi, millaista kohtelua/ palvelua he saavat, jotta ulkopuolinen voisi puuttua laitoksen hoitoon. Sakotettaisiin laitoksia, missä kohtelu olisi huonoa. Näin saataisiin vanhuksille parempi hoito ja tieto mikä olisi omille vanhuksille se paras paikka.

Äänestä

Elsala on hirvee paikka. Emännät makaa sängyissä ja hoitajat tekee alimiehityksellä töitä.

Äänestä
  • Kaikkialla se niin menee. katsoo vaikka ruotsia. kyllä suomessakin kohta kiinnin jäädään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


äidille hyvää hoitoa kirjoitti:

Tietääkö kukaan, mitkä Kemin vanhainkodit on hyviä? Elsalasta olen kuullut, mut onkohan se huhupuheiden veroinen paikka. hyvässä ja pahassa....
Haluisin äidin lähemmäs kun muutan kemiin. Eikö ainakin tuonne elsalaan pääse kunnankin kautta? Mikä paperi sota kiemura sitten onkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu