Voiko pakaste- ja säilykemaissia grillata???? Onko yhtä hyvää kuin tuore maissi?
Maissista
grillaaja
82555
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä onnistuu, tee vaikka folionyyttejä.
Ensin tippa öljyä foliolle, sitten pakastemaissia keko. Tähän päälle ruokalusikallinen vaikka ruohosipuli Creme Bonjouria, kasataan nyytiksi ja grilliin paistumaan!
tuoreesta tulee parempi tietysti mutta vaivaa on enemmän. kannattaa keittää hetki ennen grillaamista.
Pakastemaissista tulee ihan yhtä hyvää kuin tuoreestakin, vähemmällä rahalla tosin;)
Itse annan pakastemaissin sulaa ensin ja pistän ritilälle tirisemään, sivelen hitusen sulaa voita välillä kylkeen ja hyvää tulee.
itse grillaan säilykemaisseja, koska ne ovat pehmeimpiä ja kypsyvät nopeammin kun tuoreet maissit.
Sitten voitelen ne voilla ja ripottelen sitruunapippuria päälle.... nam kun tulee hyvää =D
Säilykeversiota en ole kokeillutkaan, kun olen luullut niiden olevan enemmänkin "luttanoita"
Pitänee tänään ostaa säilyketähkiä ja pari pakastettua ja tehdä makutesti.
Mietin oikeaa sanaa kuvaamaan tuota säilykemaissin ominaisuutta mutta luttana on oikein hyvä lanseeraus! Tästä pääsee eroon kun malttaa grillata sitä niin että luttanuus muuttuu hieman rapeahkoksi ja sellainen makeahko pakkauskaasun maku häviää. Voitelen muuten maissin ensin oliiviöljyllä ja vasta lopuksi esim valkosipulivoilla niin ei kärytä niin paljon grillauksen aikana ja valkkarit ei pala mustaksi korpuksi.
joo mäkin olen kokeillut noita säilykkeitä.
pitääkö tuoretta maissia grillatessA se jotenskin keittää tai muuten esikypsentää???
tajoiluvinkkejä?
ei tarvi, laitat vaan grilliin ja pyörittelet niitä siellä, jotta kypsyisivät joka puolelta. Sitten kun olet paistanut ne niin kannattaa sipaista niihin vähän voita tai vastaavaa ja ripotella sitruunapippuria päälle =D