Suomessa syödään lihaa hyvin paljon, mm. sianlihaakin yli 70kg/kansalainen! Ja kun lisätään tähän muut teuraseläimet, luku varmaan lähentelee jo 100kg/nuppi. Näin meille väitetään.
Tämä tilastoharha juontaa alkunsa -70 luvulle, jolloin Suomi alkoi lähentyä yhteiseurooppalaista standardia elintarviketeollisuudessakin.
Tuolloin nimittäin lähes kaikilta suomalaisilta makkaroilta kiellettiin makkara-nimityksen käyttäminen!
Syynä tähän oli makkaroiden liian alhainen lihapitoisuus.
Suomalaiset makkarat oli tehty jo silloin pääasiassa rasva-jauhoseoksesta, johon lisättiin kaikkea mahdollista teurasjätettä kuten jänteitä, utareita , kamaraa jne. Lihaa niihin ei juurikaan käytetty.
Koska tästä mössöstä ei saanut käyttää nimitystä makkara, europpalainen standardisointi joutui perustamaan suomalaiselle makkaralle 'muu lihatuote'-nimikkeen.
Suomessa oikea liha oli kallista, eikä sitä tavallisissa kaupunkitalouksissa syöty oikeastaan kuin viikonloppuisin, joten erilaisten edullisten makkaroiden kulutus oli suurta. Lenkkimakkaroista, nakeista, lauantai- ja jopa T-makkarastakin tehtiin ruokaa lähes päivittäin. Sittemminhän tuo hyvin yleinen T-makkara poistettiin tuotannosta, koska se ei sisältänyt oikeastaan mitään ihmisravinnoksi kelpaavaa.
Suomalaiset söivät siis valtavat määrät 'muu lihatuote'-tuotteita, joissa ei juurikaan ollut lihaa, mutta jotka silti nostivat suomalaisten lihankulutusta korkealle, lähes eurooppalaiselle tasolle.
Tästä tilastoharhasta on edelleen kyse kun meidän väitetään syövän paljon lihaa. Todellisuudessa me syömme edelleen jauhoja, rasvaa, utareita, kamaraa, jänteitä, muuta sekalaista teurasjätettä, ja tietenkin suuret määrät erilaisia lisäaineita.
Oikeaa lihaa me syömme edelleen melko harvoin.
Suomalainen jauho-rasvaseos
6
396
Vastaukset
- kotimaista
Niin ja sinä et syö lihaa vaan jotain paskaaaaa.
Minä sentään syön suomalaista lihaa sen sata kiloa vuodessa, vähintään.
Joten älä itke pentu. Jatka sitä tissin imemistä. - no eipä
teillä ole isot murheet
- Oikeaa kotimaista
Aloittaja taitaakin syödä jotain p*skaa.Minäpä syön suomalaista oikeaa lihaa useammin kuin kerran vuodessa.
- Mieti
Mitä ostat ulkomaalaista paskaa.
Mene kauppaan tai suoraan maajussilta ostamaan (saat 10 x halvemmalla)
Niin saat kunnon lihaa.
Naudanlihantuottaja saa muuten 3 euroa kilolta
Kaupassa naudan sisäfile 30 e/kilo
Joku vetää pahasti välistä
Ei tartte ihmetellä kuin s-ryhmä tahkoaa niin kovaa tulosta.- ap
Kyllä ruoan hinta on Suomessa järjetön.
Elintarviketeollisuus ja kauppa on niin monopolisoitunutta ja kartellisoitunutta, ettei se ole mikään ihme.
Kesko on määrännyt jo vuosikymmeniä päivittäistavaroiden hinnan Suomessa, ja S-ryhmä on kulkenut tietenkin perässä tahkoten omalta osaltaa jättivoittoja.
Amerikkalaisen bisnes-lain mukaanhan se, joka aloittaa hintasodan, se myös hintasodan häviää. Siksi on järkevämpää, että Kesko ja S-ryhmä jakavat kaupan voitot.
Kun "ruotsin kesko" eli ICA aikoi tulla Suomen markkinoille kilpailemaan, hätääntyi Kesko ja monopolit ostivatkin toisiaan ristiin. Kesko sai osuuden ICA:sta ja ICA sai osuuden Keskosta. Ei tarvinnut aloittaa kilpailua Suomessa.
Jos meillä olisi edes alkeellista kilpailua, se parantaisi myös elintarvikkeiden ja varsinkin lihatuotteiden laatua huomattavasti.
- Turhaan kiukkuat
Mitä meuhkaat, lapsi.
Puurot vellit sekaisin, kulta.
Myös lihat ja makkarat. Makkaran tekoon käytetty liha tietysti tilastoidaan lihana.
Jauhot jauhoina.
Ei muuten juonna 70-luvulle tuo makkara selvitys vaan siihen kun suomi liittyi EUn jäseneksi. Olisiko siinäkin vielä ollut noita siirtymäaikoja päälle.
Taisit olla silloin pilke silmäkulmassa.
Tai asuit tynnyrissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1211667
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998