Tässä alla on ketju, jossakäsitellään lähes samaa asiaa mutta kysyn
hieman toiselta kantilta.
Aika aloittelija olen, mutta keväällä mieli tekee ulkomaille.
Vaimo mukana, mutta ei golffaa. Budjetti maks. 1t€/ hlö.
Eihän se mikään hellepaikka tarvitse olla, mutta sateen todennäköisyys
olisi kohtuullinen.
Onko esim. Keski/ etelä euroopassa tuossa 3. kuukauden paikkeilla
jotain huomioimisen arvoista
Onko hyviä linkkejä. (olen googlettanut) kokeneemmilta, mistä kannattaa
kokeilla. Maajärjestelytkin käy, koska voi itse katsella lentoja.
SIIS
Jos olet käynyt kohtuu hintaisilla - ok kentillä, niin ihan voisi vinkata.
Kiitoksia paljon.
Keväällä golffamaan
3
1395
Vastaukset 3
- Projenni
Tässä vinkki www.projennitravels.fi
- zatzat
Jos et ole kokenut golfmatkailija, ensimmäinen suositukseni on käyttää matkanjärjestäjien/matkatoimistojen palveluita. Maksaa ehkä hieman enemmän, mutta saattaa säästää monilta harmeilta. Tämä pätee etenkin silloin, kun ollaan ensimmäistä kertaa johonkin tiettyyn paikkaan menossa. Toisella kerralla voi sitten olla omatoimisempi, kun tietää paikan "kuviot". Matkanjärjestäjiä on lukuisia, isoja ja pieniä. Esim. golfpiste.com sivustolta löytyy useita.
Mikä sitten olisi tuohon aikaan budjettiisi sopiva kohde? Mieleeni tulee ensimmäisenä tietenkin etelä-Espanja. Lento Malagaan ja siellä kohteeksi jokin hotelli golfkenttä -kokonaisuus. Löytyy usein hyviäkin tarjouksia. Alueella toimii myös suomalaisvetoinen par1golf niminen yritys, joka myy ja hoitaa greenfeet ja tee-ajat etc. Koko pakettia ajatellen esim. AK-matkat näyttää tarjoavan järkevän hintaisia juttuja ja reippaasti valinnan varaa.
Toiseksi tulee mieleen Turkin Belek, jossa olen käynyt useamman kerran. Erinomainen kohde viikon golflomalle. Olen käyttänyt Aurinkomatkoja (ei varmastikaan halvin,mutta ainakin varmin).
Kolmas mieleen tuleva paikka on Kypros. Etelä-Kyproksella greenfeet ovat hieman korkeammat kuin esim. pohjoisen puolella olevassa Korineumissa, jonka golfkenttä ja hotelli ovat erinomaisia, mutta miinuksena "hyppylento" Istanbulin tai Ankaran kautta.
Omatoimisestikin saa kyllä paljon aikaan eikä tarjouspyyntö mitään maksa. Se minkälaisia vastauksia riippuu sitten monista asioista. Esimerkiksi kokemuksesta voin sanoa, että espanjalaisille espanjaksi esitetty tarjouspyyntö toi 30% edullisemman hinnan kuin englanniksi kirjoitettu. En väitä tätä yleispäteväksi, mutta sinnepäin joka tapauksessa. Muista myös, että tasoituksesi etelässä on maksimissaan 36, koska siellä ei suurempia tasoituksia tunneta.
- ProJenni
Meiltä voit kysyä tarjouksen tässä esimerkkejä
Huom! Hotel Husa Alicante ja Alicante Golf Resort (1.1-31.3.2012)
- 3 vrk 249 € ( sis. 3 x greenfee, golfauto ja puolihoito)
- 7 vrk 549 € ( sis. 7 x greenfee, golfauto ja puolihoito)
Hotel La Finca Golf and Spa Resort (12.12.2011-29.2.2012)
- 3 vrk 195 € ( sis. 3 x greenfee, golfauto ja aamupala)
- 7 vrk 449 € ( sis. 7 x greenfee, golfauto ja aamupala)
www.projennitravels.fi
.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132341Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???311192- 106963
- 71942
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha614916- 48855
- 85790
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 70676
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31666