Kuulemani mukaan Ylitorniolla on paljon huumeita, onko näin?
Jos on miksi niistä ja niiden vakavuudesta ei tiedoteta nuorille paljon?
Jos on miksi niistä ja niiden vakavuudesta ei tiedoteta nuorille paljon?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
jopas on taas muka
Asiahan on sinänsä tosi vakava, mutta ehkä sitä halutaan piilotella...
Tosin kyllä nuoret varmaan tietää asioista enemmän kuin aikuiset..
He paremmin tietävät missä piireissä huumeita liikkuu ja kuinka vahvoista aineista on kyse, mutta sen sanon että tätä asiaa ei kannata ottaa leikillä, sillä kyse on todellakin elämästä ja kuolemasta.
ei auta enää kirjoittaa kun ei päästetä läpi joku toljanteri on laskettu sinne estämään.
joopa joo osuuskaupan pihalla voitte ostaa huimausaineita joka lauantaina
Ylitorniolla on ennen liikkunu enemmän huumeita mitä nykyään, tosin vieläkin niitä on. Käyttäjistä useimmat on muuttaneet pois niin on rauhottunu siltä osin se aineiden käyttö täällä.
kyllä nuoriso tietää mutta ovat muka kovia kun pyörivät niiden ympärillä
staying high, natures way out....
alkaahan nuoriso käyttämään kun ei ole harrastus mahdollisuuksia kun on niin pihi kunta................
no ei ole, kunhan läpit täärää nuuskan kanssa.
annama läpeille selkhään.
Ylitorniolla on laaja tarjonta harrastusmahdollisuuksista, joten se ei voi olla syynä nuorten huumeidenkäyttöön. Tarjontaa on niin liikunnan, musiikin kuin kädentaitojenkin saralla... näin pieneksi kunnaksi tarjonta on todella suurta.
Smoke weed every day
No mieki kuulin semmosta huhu puhetta että sielä ylitornion kylällä pyöris enemmänki nuita huuhmeita yks vanhempi mies henkilö mulle siittä sano ei sitä vain vakavasti oteta mithään sielä kylälläkhään saapa nähä aletahaanko tutkia sitte ko joku saattuuki saahmaan yliannostuksen tai jotaki vielä pahempaa.....
Tämmönen vanhempi mies henkilö itekki kauppaa ja valmistaa kyseisiä aineita. Heti siinä kylän yläpuolella. Kumpa joku kärräyttäis
Eihän sitä koskaan oteta vakavasti, ennenko jotaki kerkiää sattua... Pitäis vain tarttua aiheeseen, enneko mittään vakavaa ehtii enempää sattua... Nuo huumeet ko saattaaa johtaa jopa siihen surullisimpaan asiaan..
Hmh. Välikylässäki veetty aihneita jo useampi vuosi, Kirkonkylällä enemmän valinnanvaraa. Pysykää tynnyreissä jotka että näe.
näitä huumeiden käyttäjiä on liikaa tälläkin kylällä.
Niin kaunko s.brunfeldt pyörii täälläpäin niin tavaraa liikkuu...........
miksi ei poliisit tee mitään.....hmmmm..........
VOE HELEVETTI KYLLÄ SON POKA SILLÄ LAILLA ETTÄ JOS YLITORNION KUNNAN ALUEELTA LÖYTYY TÄLLÄ HETKELLÄ 10G PIRIÄ JA 30G HASSISTA NIIN SON POKA IHME MIE ITTE POLTTELEN HASSISTA AINA KUN MAHOLLISTA JA TUNNEN KYLLÄ ALAN MIEHET TYHJÄÄ PASKAA JAUHATTA MIEKI HAEN KAIKKI AIHNEET ROVANIEMELTÄ JOSKUS JOPA OULUSTA YLITORNIOLLA OLE MUUTA KUN KENKKÄ LANKKIA JA SITÄ ON PIRUN VAIKEA VETTÄÄ SUOHNEEN MIE TIÄN KU KERRAN KOKKEILIN JA SUOSITTELISIN KAIKILLE PERJANTAI PULLON HAKIJOILLE KOKKEILEPPA KERRAN VETTÄÄ KUNNON SAUHUT NIIN EI TULE KOSSU MIELHEEN ENNÄÄ SEN JÄLKEEN JA AKKAKI TYKKÄÄ KUN ET KÄNNI PÄISSÄ SITÄ ENNÄÄ HAKKAA KUN LUULET ETTÄ SON JAKANU PERSETTÄ KAIKILLE .MIKÄ TOISAALTA ON KYLLÄ TOTTA KAIKKIHAN YLITORNIOLLA NAIVAT KESKEHNÄÄN KYLLÄ SEN KAIKKI TIETÄÄ
voi sua pikku naperoa, älähän luule itestäs liikoja et sie ketään tunne, tyhjää höpiset täällä.
Jaa Jokos sie piripää olet niitä huumeita hakenut Rovaniemeltä, niiltä "alan ihmisiltä" :))) vit un vammanen
tais toi aineet ok olla itse kaupustelija, joka yrittää harhauttaa, eettei jäis kiinni.
Jaa, tämä tappaus kuulostaaski tutulta. Valmistaja ja käyttäjä välikylästä.
sami se siel kirjotteloo...............................
polta sami lisää...
hmmmm vetäkää se pitkä piikki...
Katsokaapa tilastoja jos voitte: Ylitorniolla on ollut ehkä 10 yksittäistä huumausainerikosta 5 vuoden aikana.. VIIDEN VUODEN. Eli about kaksi vuodessa. Ja huumekuolemia yksi kappale 5-10 vuoden aikana. Tosi on myös se, että kaikki h-rikokset ei päädy poliisin rekisteriin, mutta sanoisin että erittäin vähäistä on huumeiden käyttö Ylitorniolla. Taitaa mennä tylsyyden piikkiin kun joku alkaa tämmösiä huhuja levittämään, ilman mitään pohjaa väitteelle.
Sen sijaan huumeista vahvin, alkoholi, on valloittanut Ylitorniolaisten heikon pääkopan.
Mites muuten se pojan kuolema, joka kuoli huumeisiin, mitäs se otti ja keltä sai tavaraa?
Se pikku poikanen joku jou jou man
Kyseessä ei ollut sananmukaisesti huumekuolema, vaan alkoholin ja lääkeaineen yhteisvaikutus -> taju pois ja oksennukseen tukehtuminen -> kuolema. Eli ilman oksennusreaktiota olisi todnäk säilynyt hengissä. Kyseessä oli ehkäpä bentsodiatsepiini tai opioidi ( Diapam tai Tramal ), jota Ylitorniolla ja Suomessa käytetään muutenki runsaasti, reseptillä tai ilman, joten kuolema olisi voinut sattua kelle tahansa reseptin omaavalle ja alkoholia samanaikasesti päihdehakuisesti käyttävälle. Mutta kun kyseessä on nuori ja tietämätön henkilö, jolla ei ollut lääkkeisiin reseptiä, niin tapausta käsitellään "huumekuolemana".
Ai se, "mä elän mun elämäni puolesta" ja tota rataa
Kysykää äidin pikku kullannupuilta...
Huumeet loppu ja niin myös näköjään kirjoitukset näiltä palstojen sotkijoilta.
Minkähänlaisia hintoja pitävät kun ei oo tietoo edes mistä voi ostaa.
vaihda alaa, jos et tiä mistä hommata. tai kysy tolta joka kehuu hakevansa huumeet oulusta ja roi:sta
SAMI ON KINGI! Ettekä te reppupeput mahda sille mitään!
Jaa märsti varastanu tainnu markkinat ainaki tornion nuorille kaupittelee sehän on kaikkien tiedossa sile kummakhan etta rahhaa ostaa autoja
SAMI ON KOVEMPI ku märsti
Mitä huumeita.siinäkään saatanan tuppukylässä ole kovempia aineita, kuin samariini. Sekin löytyi joltain pellosta, käymässä olleelta mummelilta.
SamppaB ja isopää Hannukainen on kylän kovimmat alanmiehet
kuuluuko joukkoon myös alposjärven hobiitti.
Hieman rauhottunu tämä meidän nuorten huumeiden käyttö ku saatiin yksi huumediileri Telkien taakse, josko ottais opiksi.
Toinen heistä on menehtynyt jo aikaa sitten.
Jos tiedätte kuka käyttää huumeita / kenellä niitä on hallussa: tehkää hyvä teko ja ilmoittakaa asiasta poliisille.
Poliisi voi hyvällä perusteella suorittaa etsinnän ja näin saadaan loppumaan tällainen vaarallinen "leikki" joka todellisuudessa pilaa loppuelämän.
Itse kuulin käydessäni kylillä syömässä että "siellä ja siellä talossa / alueella" käytetään huumeita. Kun te sen tiedätte, miksi ette asiaa ilmoita? Itse en tunne ko paikkoja joten sen takia en voinut marssia poliisin puheille.
Eikös kopanmäestä juurikin ole, jokin aika taa päin pidätetty huumeitten kaupustelija.
ja vasikat hakattaa ku saahaan kiini
kuulin,huhu,minusta tuntuu,serkku sano että........tämä on sitä tyypillistä paskanjauhantaa kun ihmisillä ei oo omaa elämää.
ei ole Ylitorniolla huuhmeita,pussikaljaa juovat ja asperiinia syövät
Joko sen tämä brunfeeeeldtin Samppa on sanon ajettu kylältä pois sehän on tuomittu varaskin
ette te mahda samille mitään,se on kuingas