Tätä se ilmastonmuutos teettää.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/vesi-poikkeuksellisen-korkealla---varoitus-annettu/art-1288436533277.html
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/vesi-poikkeuksellisen-korkealla---varoitus-annettu/art-1288436533277.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuossa kyllä veden korkeus on noussut ylös johtuen tuulen suunnasta sekä siitä, että matalapaineita on ollut "normaalia" enempi. Mikäli ilmastonmuutos lisää huomattavasti eteläisiä tuulia sekä matalapaineita Suomessa, niin silloin syynä on ilmastonmuutos. Mutta eräshän tässä jo mainitsi, että matalapaineet sekä lounaiset tuulet jatkuvalla syötöllä ovat normaalia... Voimakkaat pohjoisenpuoleiset / itäiset tuulet kun taas tipauttavat meriveden korkeuden alas. http://www.itameriportaali.fi/fi/tietoa/yleiskuvaus/veden_liikkeet/vedenkorkeus/fi_FI/vedenkorkeusvaihtelu/
Tuosta asiasta löytynee pitkiä aikasarjoja. Ensiksi pitää poistaa maan kohoamisen vaikutus, niin näkee, onko asiaan tullut jotain muutosta. Sama asia sitten ilmenisi kanssa, jos pystyisi vertailemaan menneisyyyden sääoloja nykyisiin oloihin.
Apuva, on se selvä merkki !
Mitä meidän on uhrattava AGW jumalalle ?
Jos se kerran johtuu ihmisestä, niin varmaan vastasyntyneitä sellaisia?
Hohheli hakeudu hoitoon, siellä joku voi rauhoitelle:
- kun tuulee useita päiviä, jopa viikkoja lounaasta vettä pakkautuu tanskan salmien kautta itämerelle. Tuoden hapekasta ja suolaista vettä itämerelle.
Tämä mahdollistaa hyvät turska saaliit, ja loiventaa melkoisesti etelärannikon saateen aiheuttamia huuhtoutumia.
- eli, ei mitään hätää. Älä upea rakentamaan arkkia, tai hukuttamaan lapsia.
kyllä, kyllä, siitä se johtuu : )
Pyydä yököltä tupla annos, niin saat nukuttua. Ja jos mahdollista ota yläpeti.
"Huomioonottaen tuulen suunnan, maan vetovoiman ja lintujen lentonopeuden tullaan siihen tulokseen että yhtä kanaa pienempää kanalaa ei kannata pitää" pätee myös ilmatieteenlaitoksen ennusteissa.