Kinkun kypsyys?

Hill st.

Ylikypsää ja murenevaa kinkkua emme halua. Tavoitteena on, että kinkku jäisi meheväksi ja kiinteäksi sisältä. Missä lämpötilassa se kannattaa ottaa pois uunista. Ohjeissa on aika paljon heittoa, jopa 62.sta 75:een.

5

2581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kinkkukankku

      Oikea, kostean kinkun sisälämpö on 75-78 astetta. Ylikypsä ja mureneva kinkku tulee kun päästää sisälämmön yli 80 astetta. Syytä muistaa, että kinkku kypsyy vielä uunista otonkin jälkeen.

    • ====================

      Hans Välimäki joka luultavasti osaa tuonkin homman ammattinsa puolesta, hän sanoo keskikokoisen kinkun olevan paraimmillaan kun se otetaan uunista siinä 64 asteen kohdalla. Kinkku kypsyy siitä vielä sopivaksi, koska massaa on siinä niin paljon.

    • Minimi lämpötila
      • Sanna45tde

        Itse tykkään kypsästä kinkusta. E i raaka vetelä kinkku ole maukasta. Miedolla lämmöllä, kinkku-pussissa. En ole mittaria koskaan tarvinnut ja aina on hyvää tullut. Kyllä se muteaa saa olla, mutta ei liian kuivaksi kypsynyttä. nyt on vain pikku kinkku kun olen yksin 2kg 620 ja paistan 2 tuntia voi olla ettei ihan riitä.jos viitsin niin teen ruskean kastikkeen.Siinä on pitkäksi aikaa yhdelle ihmiselle leivän päälle. hernekeittoa iso kattilallinen ja maha on täys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      81
      1973
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      109
      1705
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1286
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      225
      707
    5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      666
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      56
      610
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      199
      566
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      508
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      472
    Aihe