Paistelin tänään kinkkua, kun eilen en ehtinyt ja 9 tunnin jälkeen 7 kilosen kinkun sisälämpö näytti 80:tä. Otin sen pois ja otin nahat pois, mutta näyttää ihan kanalta... Punertaakin vielä :( En nyt tiedä miltä sen pitäisi heti uunista tulleena näyttää, mutta epäilen ettei siltä.
Voiko tuota enää pelastaa mitenkään. Surkujen surku.
Voiko tuota enää pelastaa mitenkään. Surkujen surku.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kyllä sen pitäs olla kypsää, jäähdytä toiset 9 tuntia ja sit vuorokaudeksi jääkaappikylmään... sit näyttää ja maistuu hyvälle !
Panit sen sitten jäisenä ja paistoit liian miedolla lämmöllä.
Ensimmäinen tunti 200 astetta, loput noin 125 astetta, paistuu varmaan luineen päivinen jos on sula.
onhan se vähän punertavaa sisältä, ei tarkota että ois raaka, maistele ihmeessä !!!!!!!
Minä paistoin 12 tuntia , kuusi kilosta kinkkua, lämpöä uunissa 80 ja tuli älyttömän mehevä, susoittelen, pois otin kun sisälämpö 80 astetta
En laittanut jäisenä. Oli jo lähes sula kaupassa ja sen jälkeen oli neljä päivää jääkaapissa, otin neljä tuntia ennen paistamista sen huoneenlämpöön. Olin paistanut 200:ssa ensimmäisen tunnin ja siitä edespäin reilussa sadassa.
Vähän sama juttu kinkun kanssa, näyttää kanalta. Eilen aamulla laitettiin 2kg 650g kinkku uuniin, pesin sen juuriharjalla ennen sitä hyvin, ja paistoin 6tuntia, mutta uunin luukun raosta alkoi tulla vaahtoa.oliskohan vikana ollu kun käytin pesuainetta. kinkkua on nyt yritetty syödä, puhdasta on ainakin, mutta kumman sitkeetä, on jällätty syödä niin, että kohta ikenistä veri tulee.
Nyrkkisääntönä on, että kinkkua paistetaan n.100 asteessa 1h/1kg kinkkua. Eli 7 kilon kinkkua 7h hetki n.200-225 asteessa, jotta ylimääräinen rasva sulaa päältä pois. Tällä ohjeella tehty vanhemmilla useana vuonna ja priima tavaraa on tullut. Lämpötilan tosiaan oltava melko matala, muuten kuivuu helposti.
oisit pönttö ostanut pienenmmän kinkun,kun sun uunikin on nin kamalan vanha,itse paistoin painekattilassa kinkuni ja se tuli valmiiksi puolessatoista tunnissa.ja nyt olen ähkynä sängynpohjalla ja odottelen seuraavaa joulua.
Ja toinen pönttö PAISTAA kinkun painekattilassa:)))hehhe
Kyllä kinkun voi keittää esim. n. 5 kg:n painosen, jos vaan tarpeeksi iso kannellinen kattila on. Kinkkua huuhdotaan ensin.Jotain 3 tuntia menee ainakin keittämises ja lopuksi se kinkku laitetaan uuniin joko nahka poisotettuna tai leikattu ristiviiltoja, Uuni sais olla aika lämmin n. puoli tuntia uunis ja valmis. Ja keittovesi pitää olla tosi kuumaa.
Tämä oli hyvin yleinen tapa joskus kaaaauuuaan sitten. Nykyään ei taida olla tarpeeksi suuria kattiloita. Mummani teki noin, ja joka keitetyn paistaa se makean maistaa.
Nyt sais loppiaskinkkua edullisesti.