Linnut aloittivat pesinnän

Ennätysaikaisin. Syynä ilmastonmuutos.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011123015020439_uu.shtml
892
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Nyt siis vuorossa sorsa-alaarm.

Äänestä
  • Mika tuossa on alaarm.... siinahan vain todetaan tapahtunut, melkoista aiheuttaa ilmaston lampeneminen.

    Äänestä

1800 -luvun suurina nälkävuosina kävi seuraavaa: Kesä tuli keskelle talvea. Linnut teki pesää ja farmarit pääsivät kyntämään ja kylvämään aikaisin keväällä. Kun kesäkuu koitti, tulivat kovat hallat ja pakkaset. Pakkanen jopa jäädytti järvet jäähän että juhannuksena pääsi kirkkoon reellä jään yli.

Heinäkuussa tuli korventava helle joka kypsytti pakkasista selvinneen viljan, mutta jo elokuussa tuli jälleen kovat pakkaset ja kylmi viljan.

J.V. Snellmanin korviin kantautui, että halla on vienyt sisämaasta viljan, mutta kunnon Jyrki Kataisena hän piti tiukkaa rahapolitiikkaa eikä valtion nyori auennut.. Vasta kun kävi selväksi että sisämaan kansa tulee kuolemaan nälmään talvella, tuli Snellmannille kiire hankkia jostakin apua. Apu tuli kuitenkin liian myöhään, sillä talven kourissa olevaan maahan ei pystynyt toimittamaan ruokaa, sillä tiestöä ei ollut. Snellman sai lainaa itse Rotschildtin omasta rahapussukasta näihin viljaostoksiinsa.

Nälkä oli niin kova talvella että kuolema kylvi satoa. Naiset ja lapset paleltuivat heikoimpina lumihankeen. Talojen portailta löytyi aamuisin kerjäläisiä, jäätyneinä kuoliaiksi. Kierteli tarinoita, kuinka kerjäläislaumat olivat syöneet pellolla käyskentelevän kantturan paikalta suihinsa.

Samaan aikaan kun toinen puoli Suomea kuoli nälkään, toimi rannikkojen lypsykarjavetoinen väestö voin viejänä maailmalle.

Noista tuon ajan lämpimistä talvista ja keväistä tehtiin laulu "Onkos tullut kesä nyt talven keskelle, ja laitetaankos pesä myös pikkulinnuille. Jo kuusi kynttilöitään... "kuusikin siis keskellä talvea alkoi vuosikasvuja kasvattamaan.

Mummoni mummonsa kuuli seuraavaa laulua laulavan. Oli itse nähnyt nuo ajat.

http://fi.wikisource.org/wiki/Pieni_mierolainen

Talvi on vihollinen, toivottavasti planeetta lämpenee mahdollisimman paljon.

Äänestä
  • Kyllä Hohheli ja Eelis on löytänyt niin vahvat ja vertaisarvioidut faktat väittämälleen, että peli on selvä. Tuo pesivä Repe sai minut vakuuttumaan.
    Onneksi meillä on ehdokkaana Haaviston Pekka ja ministerinä Ville, ohjatkaamme tuki heille. Ympäristöveroilla on paljon tehtävissä maailman pelastamiseksi. Samoilla veroillahan me voimme lennättää ilmastonmuutos uhri sorsat tuonne turvapesimään ; )

    http://www.golf.fi/portal/47243?bid=9854&vid=204

    Äänestä

  • näkijä 007 kirjoitti:

    Kyllä Hohheli ja Eelis on löytänyt niin vahvat ja vertaisarvioidut faktat väittämälleen, että peli on selvä. Tuo pesivä Repe sai minut vakuuttumaan.
    Onneksi meillä on ehdokkaana Haaviston Pekka ja ministerinä Ville, ohjatkaamme tuki heille. Ympäristöveroilla on paljon tehtävissä maailman pelastamiseksi. Samoilla veroillahan me voimme lennättää ilmastonmuutos uhri sorsat tuonne turvapesimään ; )

    http://www.golf.fi/portal/47243?bid=9854&vid=204

    Järjestetään rahakeräys ja pitäähän YM Ville Niinistön ottaa valtion kassasta 30 miljoonaa € sorsapariskunnan pesimisen suojelemiseksi.

    Ne rahat voidaan ottaa lastensairaaloista.

    Äänestä

"1800 -luvun suurina nälkävuosina kävi seuraavaa: Kesä tuli keskelle talvea."

Ei kai. Eihän tuolloin ollut ihmisen aiheuttamaa ilmastonmuutosta. Tarkista faktasi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hohhoijaa kirjoitti:

Ennätysaikaisin. Syynä ilmastonmuutos.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011123015020439_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu