Tälläkään palstalla ei saa solvata, mollata, herjata, kunniaa loukata yksityiseltä ihmiseltä joka ei ole julkisuuden henkilö.
Nimellä, nimikirjaimin solvaaminen
näin se vain menee
13293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tuohan nyt on niin ilmiselvä asia, että jokaisen normaalilla järjellä varustetun pitää se tietää jo maalaisjärjen perusteella.
Mutta missäs vaiheessa täällä on solvattu tunnistettavaa "ei-julkimo" henkilöä? Enpä muista vähään aikaan nähneeni moista ketjua.
Näin on. Ei niin pöljää olekkaan tässä kaupungissa että kirjoittaisi jostain yksityisestä henkilöstä kirjoituksen josta voidaan selvästi havaita kenestä on kysymys. Son niin että sitä voi rapsahtaa syyte. Myöskään uhkailla ei saa ,ja pelkkä kirjoitus voi olla jo uhka henkilölle, terveyttäkin uhkaava - riippuen taustoista ja henkilöhistoriasta tai henkilöiden historiasta.
Jos sanoo että vihervasurit ovat hinttejä ja narkkeja, se ei solvaa ketään yksityistä narkkaavaa viherpunkkia.
Mutta jos se kaupungin ainoa viher....ntti tunnistaa siitä itsensä?
Niitä on useampi kuin yksi. hohoh. ja ne tietää itsekin... tai sitten ei.
Sanotaanhan erästä heimoakin Pohjoismaissa rosvoiksi. Ainakin meidän kylässä talonväki laittoi ovet lukkoon jos ne olivat tulossa kylään.
On niitä ollut, oikein valokuvilla varustettuna. Kaikki ei vaan osaa. Ajatella. Käyttäytyä. Eikä olla ihmiksi. Toiset vaan on kai vähän tyhmempiä kuin toiset. Pieni on sellaisen ihmisen maailma, jos ei ole muuta tekemistä kuin haukkua, juoruta ja solvata viattomia kanssaihmisiä.
Eikös se oli vihaa jos kirjoittaa tänne niin että tunnistaa henkilön? Vihapuhetta.
Hohhoi, on näköjään kukkahattutätien propaganda onnistunut, kun tämä muotisana "vihapuhe" sekoitetaan nykyään joka väliin, siis myös sinne minne se ei kuulu!
Jos kirjoittaa tiettyyn henkilöön kohdistuvaa loukkaavaa tekstiä, syyllistyy kunnianloukseen. Tosin nykypäivän "oikeus"valtio Suomessamme, jos loukkaaja on kantasuomalainen ja loukattu henkilö on muuta rotua edustava, takaa kukkahattutätien läpirunnoma laki syrjinnästä näille erirodun edustajille erioikeuden, eli toisinsanoen silloin loukkaava teksti onkin kansanryhmää vastaan kiihoittamista(astetta vakavampi rike), vaikka teksti olisikin kohdistettu vain tiettyä henkilöä kohtaan.
Ehkä vihapuhe on vielä epäselvää mitä se tarkoittaa ei siinä "kukka eikä -kakkahattu tarvi olla. Toiset sanoo näin ja toiset sanoo noin.
"Varsinaista vihapuhetta on epäasiallinen, epäkohtelias, halveksiva, hyökkäävä, härnäävä, ylenkatsova, itsensä ylentävä, epäkunnioittava, loukkaava, naurunalaiseksi asettava, ivaava, härnäävä, suuta soittava, räkyttävä, uhitteleva, provosoiva, toisen osapuolen poissulkeva jne. jne.- kommunikaatio"'
Vihapuhe yllyttää toiset vihaamaan jota kuta ihmistä tai ihmisryhmää.
Oli miten oli mutta täällä ei kuiten ei-julkkista saa solvata. Se on tuomittavaa ja kitkettävä pois.
Mutta kuten ensimmäisessä vastauksessa totesin, milloin viimeksi on tuollainen ketju ollut täällä? Enpä muista pitkään aikaan nähneeni vaikka päivittäin täällä käyn.
Hyvä ettei ketjuksi asti ole ehtiny kun jokasien kansalaisen velvollisuus on ilmoittaa välittömästi asiattomasta viestistä. ei-julkkista täällä ei vain saa mollata. Sille ei voi mitään jos joku ns. julkkis mollaa itse itsensä julkisesti ja siitä syntyy keskustelu, vaikka vähän irvailevakin.
No se, se vielä puuttuu jos ketjuksi asti kerkiäisi ei-julkikkesen nolaaminen.