Päivitetty 3.1.2012 14:32, julkaistu 3.1.2012 14:28.
Näin hait ovat sopeutuneet ilmastonmuutokseen
.
STT, AFPTutkijat ovat havainneet maailman ensimmäiset hybridihait eli kahden hailajin risteymät Australian rannikkovesiltä. Merkittävä löytö saattaa kertoa haiden sopeutumisesta ilmastonmuutokseen.
Hybridit löydettiin, kun tutkijat tekivät kannan luettelointia maan itärannikolla. Yllättäen geneettiset testit osoittivat, että hai kuuluikin toiseen lajiin, vaikka sen ulkonäkö kertoi muuta. Tutkijoiden mukaan paikallinen Australian mustapilkkahai näkyy risteytyneen läheisen sukulaisensa mustapilkkahain kanssa.
– Tämä on erittäin poikkeuksellista, koska kukaan ei ole aiemmin havainnut haihybridejä. Tässä näkyy evoluutio työssään, sanoo tutkija Jess Morgan.
Australian mustapilkkahai on hieman mustapilkkahaita pienempi, ja se elää ainoastaan trooppisissa vesissä. Mustapilkkahai viihtyy myös viileämmissä lämpötiloissa, joista hybridejäkin on tavattu. Kyse voi siis olla siitä, että Australian mustapilkkahai pyrkii sopeutumaan merien lämpötilan muutokseen laajentaakseen elinpiiriään ja varmistaakseen eloonjäämisensä.
Tutkijat aikovat jatkaa geneettisiä tutkimuksia selvittääkseen, onko kyse äskettäisestä ilmiöstä vai jo muinaisaikaisesta prosessista.
Alarm! Ilmastonmuutoshai on syntynyt !
näkijä 007
2
54
Vastaukset
- Sähköteurastaja
Hai alaarn siis seuraavaksi.
Kuitenkin pöljyyttään kuittaavat:
"Tutkijat aikovat jatkaa geneettisiä tutkimuksia selvittääkseen, onko kyse äskettäisestä ilmiöstä vai jo muinaisaikaisesta prosessista. "
Eikö se ollutkaan hai alaarm, asiaa täytynee tutkia parilla miljardilla, ja ehkä perustaa kansainvälinen komissio, sitova haisopimus sekä haivero! - 4+8
Niin tuossa uutisessahan sanotaan, että hai yrittää sopeutua viileämpiin vesiin. Onkos nyt niin, että hai mittari osoittaa kylmenevää. Aika paha moka tutkijoilta kertoa tuollaista. Eihän tuolla rahaa tule.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1111789Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101749Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1111691Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541432Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341378Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483985Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50951Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115901Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298892Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347838