Joillain toimihenkilöillä meidän firmassa on runsaasti "luppoaikaa". Tämän johdosta he viettävät konttorin kahvihuoneessa tuntikausia päivittäin.
Paitsi normi kahvitauot, jotka nekin kestävät vähintään 1/2 tuntia, yleensä kolmesta vartista tuntiin, nyt nämä "ahkerat" toimihenkilöt ovat keksineet, että kahvihuonetta voi käyttää myös toimistona, ja raahaavat läppärinsä mukaan sinne ja viettävät siellä aikaa muutenkin kuin kahvitaukojen aikana.
Ollaan läppärit sylissä tai pöydällä tärkeän näköisinä, eikä siinä vielä mitään, mutta koko touhua säestää sairas melusaaste ja naurun käkätys, ja typerien juttujen puhuminen.
Tämä koko kuvio häiritsee minua, koska minulla sattuu olemaan ihan oikeita töitä hoidettavanani, ja niistä minä palkan saan, enkä paskan jauhamisesta.
Nauru ja muu melusaaste kantautuu kahvihuoneesta koko lähiympäristöön.
Tämän porukan käyttäytyminen on talossa havaittu ohikulkijoiden muiden osastojen henkilöiden toimesta, ja sitä on minullekin kummasteltu, ja minultakin kysytty, että mitä touhua tuo oikein on, mutta enhän minä osaa siihen vastata, miksi he näin käyttäytyvät. Ei muualla talossa tällaista seurapiiriä ole.
Minua ei muuten asia häiritsisi mutta melu kuuluu suoraan minun työpöytäni ääreen ja häiritsee keskittymistä vaativassa työssäni.
Sairas naurun käkätys pitkillä kahvitauoilla
10
482
Vastaukset
- Tutulta kuullostaa!
Jotenkin kuullostaa tutulta täälläkin päässä... On se kumma, että muutamat samaa työtä tekevät EHTIVÄT lorvimaan taukohuoneessa todella pitkiä aikoja sillä välin, kun muut raataa TÖITÄ niska limassa! Pomo on tietoinen asiasta, mutta ei ole näköjään puuttunut (tai jos on puuttunut niin ei ainakaan edistystä ole tullut). Kyllähän se pomokin joskus nauraa räkättää näiden kanssa pitkiä aikoja siellä kahvihuoneessa... Niin ja ruokatunnit ovat sellaisia tunnin mittaisia vaikka niiden pitäisi olla puolituntia... :D
- röyhkeää
Pohjanmaalla myös tuollainen määräaikaisuuksia tekevä työntekijä. Kahvitauot lähes tunnin mittaiset, puhumattakaan sitten siitä ruokatauosta. Eikä työpisteelläkään naista näy vaan aina ravaa milloin missäkin. Milloin käy toisella osastolla juttelemassa tai lymyää takahuoneessa tai naisten wc-tiloissa. Ja töihin tuloajat, niistä ei ole tietoakaan, tulee miten sattuu. Ja niin kuulemma tekee muissaki työpaikoissaan. Sovituista työajoita ja tauoista ei pidä kiinni vaan tekee miten milloinkin haluaa.
Monet työntekijät ovat asiasta valittaneet hänelle itselleen, hänen työkavereilleen jne. vaan silläkään ei ole minkäänlaista vaikutusta hänen käytökselleen, naureskelee vain päin naamaa.
- turhaan kärsit
Tee asiasta virallinen valitus ei kai siinä sen ihmeellisempää. Eihän tuo nyt ihan normitouhulta kuulosta. Jos ei työnantaja puutu tuohon, valita luottamusmiehelle tai työsuojelupiiriin.
- paineensietoa
Ei se sinun hommasi oikeasti NIIN TÄRKEÄÄ ole kuin luulet.
Et sinä mikään maailman napa ole. Ja kuulostaa vähän siltä, että jos on
oikein SAIRASTA KÄKÄTYSTÄ, niin sullahan ei vaan ole tota paineensietokykyä.- pullasuut kuriin
Yrityksissä on erilaisia työtehtäviä. Osa tehtävistä on sellaisia, jotka vaativat äärimmäisen tarkkaa keskittymistä, jolloin ulkopuolelta tuleva melu ilman muuta häiritsee. Työ, jota teen, on äärimmäisen tärkeää, siihen perustuu koko yrityksen makrojärjestelmät. Tiedän itse, ja minulla on hyvin selkeä ja realistinen kuva siitä, mitä merkitsen yritykselle, ja mikä tekemäni työn tärkeys on. Se näkyy myös palkassani.
Paineensietokykyni on erittäin hyvä, koska enimmäkseen pystyn sulkemaan korvani tuolta idioottimaiselta naureskelulta ja tekemään työni keskittyen, se on vain ikävä haittatekijä. Joskus joudun laittamaan korvatulpat korviin, kun teen esimerkiksi tärkeitä tarkkoja laskelmia. - No Kapi
Haistaa vaan iso löyhkäävä paska, kapitalistirosvot.
- tapa paskat
Osta kp ja ala räiskimään.
- tasan ei käy työt
Älä välitä minulla saman lainen ongelma, ja kerran otin aikaa kauanko turhanpäiväinen nauraminen ja oleilu kahvihuoneessa kesti, ne istuivat siellä 1h 30min että se pitkistä kahvitauoista!!!! Joillain ei vain ole töitä ja joillain on sitäkin enemmän.
- kuntaduunari bailaa
ei hätää mitään, meillä on rahaa maksaa lusmuille palkkaa muille kaikenmaailman sossurahaa ja mamulisää sekä kotouttamiskolehtia ylirajojen.
Suomihan kuuluu eliitti kolmen aaan luottoluokkaan.
- Karu todellisuus
Kohta loppuu turha naurunkäkätys, kun voidaan sanoa näille kuntien suojatyöpaikoille so long. Mistähän nämä lusmut löytävätkään korvaavat työpaikat, missä voisi vetää lonkkaa kaiket päivät ja vähän rääpäistä jotakin, jos sattuu huvittamaan.Todellisuudessa tällaisia demareitten suosimia "Nostan palkkaa, mutta nojaan vain lapioon" -paikkoja ei enää ole missään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3073025Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1212049
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492033Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 671379
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781233