Kulkukoiria? Karkulaisia?

Hämärässä tuli Kyllikinraittia pitkin kaksi irti olevaa koiraa. Oli niin pimeää ettei nähnyt mitä rotua mutta olisivatko olleet jotain ajokoiria.

Olivatko karkulaisia vai onko jollakulla tapana päästää koiransa irti? Jos vielä tulee vastaan otan ne omaksi jos antavat ottaa kiinni.
9256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Pentti varmaan karannut taas.

Äänestä

oiskohan nuo ollu jänisjahissa vaikka kittilänjärven maastossa.

Äänestä

Ovat aggerssiivisia ja käyneet myös muiden koirien kimppuun! Toinen on ajokoira, toinen joku muu. Useamman päivän juoksennelleet jo pitkin ja poikin siellä tienoolla, aika laajaltikin...

Äänestä

onko suomenajokoira?empä oo ennen vihaseta suomenajokoirasta kuullu.

Äänestä
  • Suomenajokoirilta näyttivät joo.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Suomenajokoirilta näyttivät joo.

    Vesikauhu?

    Äänestä

Meri-Lapin ESY:n Facebook-sivuilta ja muualtakin Facebookista kerättyä:

"Kemin Syväkangas-Takajärvi-Tervaharj​u -alueella nähty kaksi keskikokoista/isoa, aggressiivista koiraa vapaana. Toinen todennäköisesti nuori ajokoira, toinen snautseri/seisoja-tyyppinen.
Koirat on ainakin jo maanantai-iltana 2.1 nähty ja kuultu Takajärvi-Syväkangas -pururadalla.

Tiistaina 3.1 käyneet päivällä koirakon päälle Takajärvi-Syväkangas -pururadalla. Parivaljakko on nähty reilu tunti sitten (n. klo 15 maissa) juoksemassa Tervaharjulla Mäkiruonalankatua pitkin jälleen Syväkangasta kohti.

Tämä niin varoituksena alueella liikkuville kuin mahdollisesti tietona koiria kaipaaville."
--------------------------------
"näin eilen kun juoksivat Larintietä pitkin.....menivät kovaa korvat hulmuten!"
--------------------------------
"Noi on tullu muaki vastaan ku oon siskon koiran kans ollu lenkillä. Niistä huomas jo kaukaa et ne on agresiivisia nostin koiran syliin ja kävelin pois päin rauhallisesti ettei ne kiinnittäny kauheesti huomiota. :o"
--------------------------------
Koirakaverille: "onko suomenajokoira?empä oo ennen vihaseta suomenajokoirasta kuullu."
- En ollu kuullu minäkään, mutta nytpähän kuultiin! :/

Äänestä

täytyypä olla varuillaan ku käveleskellään koiran kans.omalta koiralta luonnetta löytyy ettei nuin vaan kyllä päälle anna toisen tulla mutta eihän sitä ruukata tapella.

Äänestä
  • Koirien koti löytynyt ja koirat kotona jo! Ainakin jonkun lähteen mukaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


15+19 kirjoitti:

Hämärässä tuli Kyllikinraittia pitkin kaksi irti olevaa koiraa. Oli niin pimeää ettei nähnyt mitä rotua mutta olisivatko olleet jotain ajokoiria.

Olivatko karkulaisia vai onko jollakulla tapana päästää koiransa irti? Jos vielä tulee vastaan otan ne omaksi jos antavat ottaa kiinni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu