vehnätön,maidoton,sokeriton

mummu 100

Antakaapa aamupala ja välipalavinkkejä leikki-ikäiselle jolta kielletty vehnä, maitotutteet ja sokeri.(ei hunajaa, eikä makeutusaineita) Onko olemassa sokeritonta tofu jäätelöä? Meinaa joskus mennä sormi suuhun.

6

652

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mummu100

      Tarkoitin maitotuotteet.

    • muuan pph

      www.erimenu.fi

    • maiskista sullekin

      Varmaan vanha ketju jo, mutta vastaan silti koska voihan muillakin olla samoja pulmia.

      Vehnättömälle, maidottomalle ja sokerittomalle sopii esim.:

      - kananmuna (keitetty, paistettu) kurkun, tomaatin tai muiden kasvisten kanssa

      - hedelmät ja marjat sellaisenaan. Tai niistä voi tehdä tehosekoittimessa pirtelöä. Mukaan pirtelöön voi laittaa ennen sekoitusta myös vaikka salaattia jolloin tulee viherpirtelö. Jos laittaa pohjaksi banaania, niin makeus riittää varmasti ilman erikseen makeuttamistakin. Pirteöä voi ohentaa tarvittaessa hiukan muullakin kuin maidolla. Esim. vedellä, sopivalla mehulla, kookosvedellä jota saa ainakin ekokaupoista,...

      - Luotaiskaupoista (Punnitse ja säästä, Life) sekä verkkokaupoista löytyy myös terveellisiä kuivamarjoja, joista erityisesti mulperimarjat ovat lasten suosiossa. Moni syö gojiakin. Noista on omaa kokemusta omien lasten kanssa ja hyvin maistuvat. Samalla jäävät karkit ym. turhakkeet syömättä.

      - Pannukakkuakin voi varmaan tehdä ilman maitoa. Kaupasta löytyy esim. riisimaitoa jolla korvata tavallinen maito ja vehnäjauhon tilalle käy hyvin mantelijauhe (jota saa kaupasta myös melkein kilon pusseissa). Kas näin syntyy maidotonta ja vehnätöntä. Hilloksi esim. soseutettua banaania jotain marjaa? Kuvittelisin että onnistuu noin ilman sokeria.

      Ollaan viljaton perhe, joten sikäli on jouduttu pohtimaan noita vaihtoehtoja paljonkin. Aluksi se tuntuu hankalalta, mutta vähitellen syntyy päähän rutiini siitä miten oikein toimitaan.

    • Onhan sitä

      Riisikakut ja maissileivät lisukkeineen sopivat tietysti myös. Pähkinät täyttävät ja nuo kuivatut marjat ja hedelmät, esim. seesaminsiemenpatukka on aika pop. Kuivattuihin marjoihin tietysti lisätään liian usein sokeria eli niissä kannattaa olla varovainen. Ja mysliä voi tehdä itse esim. kaurahiutaleista, rusinoista, pähkinöistä ja hunajasta - ja syödä sopivan maidon tai jugurtin kanssa.

      Ja vihannestikut kermaviilikastikkeen kanssa ovat erityisen hyviä.

      • maiskista sullekin

        Ainakaan luontaistuotekaupasta (tai tuo Punnitse ja säästä) ostetu kuivamarjat eivät sisällä mitään lisättyä makeutusta. Ovat sellaisenaankin ihan yllättävän hyvänmakuisia. Siis mulperit ja gojit. Tavallisen s- tai k-marketin kuivamarjoissa voi ollakin extraa... en ole niitä syönyt joten en tunne asiaa niiden osalta. Luontaistuotteeseen ja yleensäkin luomun puoleen on yleensä käynyt tie.


    • vegaaniäiti

      Riisikakkua ja leikkelettä

      Marjoja ja maustamatonta soijajugurttia

      Yosa-kaura"jugurtti"

      Tuoreita vihanneksia (kurkku, lanttu, porkkana, omena, päärynä) paloina

      Kaakao, jossa kaura- tai soijamaitoa, täyskaakaota (esim van Houten) ja 1 banaani; tehosekoittimeen - ei tarvitse muuta makeutusta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe