Lawrence Krauss ja universumi tyhjästä

Tippitapitus

5

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Κέρβερος

      Ööööh - kukahan tuonkin suomentaisi ??? Tapituksellahan on jo kokemusta!
      Puutteellisesta kielitaidosta huolimatta kuulostaa mielenkiintoiselta.
      Kiitos noista muista käännöksistä !

    • Κέρβερος

      Nyt sitten innolla odottelemaan kreojen kommentteja......vaan ei taida tulla...liian vaikeaa --- paitsi jaskahan tule sanomaan "eipäs-eipäs-eipäs - noita asioita ei voi olla kukaan näkemässä , tai Genesis kertoo kyllä aivan muuta " .

    • Lawrence Krauss on merkittävä fyysikko ja antanut oman ansiokkaan panoksensa jo nyt tieteen popularisoinnille. En tiedä, että onko hän väärässä vai oikeassa, mutta hän on säieteorioiden suhteen hyvin kriittinen ja oikeastaan tyrmää ne täysin.

      Kirja on varmasti loistava ja sen alkusanat on kirjoittanut juuri edesmennyt Christopher Hitchens ja loppusanat Richard Dawkins. Itse ajattelin odottaa kirjan suomennosta, vaikka se todennäköisesti onkin kirjoitettu hyvinkin kansantajuisesti.

      Harmihan se on, että kreationistit eivät tietenkään tule lukemaan kyseistä teosta ja tosiaan Jaakobbi varmaan on ainoita, jotka tulevat inttämään, että kaikki tarvitsee tekijän ja alullepanijan.

      Tässä olisi n. tunnin video, missä Krauss kertoo todennäköisesti pähkinänkuoressa, mitä hän kirjassaan käsittelee.

      'A Universe From Nothing' by Lawrence Krauss, AAI 2009

      http://www.youtube.com/watch?v=7ImvlS8PLIo

      • Tippitapitus

        Eikö se ollut niin, että Hitchens ei kerennyt kirjoittaa alkusanoja kokonaan?


    • RDF:n saitilla on kirjasta asiaa - ja myös se Dawkinsin lopputeksti.

      http://richarddawkins.net/articles/644421-afterword-from-lawrence-krauss-new-book-a-universe-from-nothing

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      413
      4968
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      502
      3179
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      130
      2654
    4. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      244
      2615
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      195
      2593
    6. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      86
      1728
    7. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      629
      1635
    8. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      7
      1493
    9. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      17
      1469
    10. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      479
      1385
    Aihe