Suomeen kannattaisi Aalto-yliopiston rinnalle - yhtenä huippuyliopistoista - perustaa mielen tutkimisen yliopisto.
Siinä perusopetuksena olisi ensin kuusi vuotta kestävä mielen systemaattinen harjoittaminen:
- keskittymiskyvyn parantaminen
- tarkkaavaisuus
- instrospektiokyvyn kehittäminen (mielen havainnointi)
- metakognitiiviset taidot (omien kognitiivisten toimintojen havainnointi ja tiedostaminen)
Perusjakson aikana tehtäisiin tutkimusta näiden taitojen kehittymisestä, samaan aikaan kun kehitettäisiin ja vertailtaisiin eri oppimismenetelmiä (jokaiselle eri menetelmälle voisi olla oma ryhmänsä - näin saataisiin vertailukelpoista tietoa millä menetelmillä kutakin mielen kykyä voi parhaiten kehittää).
Yhteistyötä tehtäisiin neuropsykologian, neurologian, lääketieteen, psykologian, filosofian ja sosiologian laitosten kanssa (taattaisiin puolueettomat, tieteelliset todentamismenetelmät)
Perusjakson jälkeen opiskelijat voisivat erikoistua jatkossa vaikkapa:
- yhteistyöhön Aalto-yliopiston mediapuolen kanssa, tuottaen dokumentteja sekä animaatioita mielen harjoittamisen vaikutuksista
- kehittämään sopivia harjoitusmenetelmiä ja oppimateriaalia eri kohderyhmille
- tekemään tutkimusta "kadunmiesten" parissa siitä, miten mielen kehittäminen vaikuttaa: itsetuntoon, omanarvontuntoon, hyvinvointiin, terveyteen, tunne-elämään, sosiaalisiin suhteisiin yms. (tarjolla olisi eripituisia kursseja, vertailuryhmiä jne, ja kaikista tutkimuksista tehtäsiin tilastot)
- tekemään ehdotuksia opetusministeriölle peruskoulun oppimäärän lisäämiseksi oppiaineilla, joilla olisi em. tutkimusten valossa kiistatonta näyttöä esimerkiksi ihmisen omanarvontunnon ja kriittisen ajattelun kehittymisessä
- tekemään yhteistyötä sairaanhoidon ja lääkäreiden kanssa ADHD-potilaiden tilan parantamiseksi
- tekemään yhteistyötä ja tutkimusta mielenterveyspuolen kanssa mielen harjoittamisen vaikutuksesta masennukseen
- tekemään yhteistyöprojekteja ja tutkimusta sekä luovien alojen että urheilun ja urheiluvalmennuksen parissa
- kehittämään ja testaamaan psykologisen valmentamisen menetelmiä
Mielen tutkimisen ylipisto olisi ensimmäinen laatuaan maailmassa, ja saisi osakseen paljon kiinnostusta ja huomiota, edelläkävijänä. Kymmenessä vuodessa tulokset puhuisivat puolestaan, ja psykologian saralla saataisiin merkittävää uutta tietoa mielen toiminnasta, oppimiskyvystä ja kehitysmahdollisuuksista. Äly ja viisaus olisivat hyviä vientituotteita joka puolelle maailmaa. Yliopistosta tulisi kansainvälisesti myös psykologisen valmentamisen lippulaiva.
Saisiko ehdotus teiltä kannatusta? Tällainen Suomessa vaikkapa uuden ydinvoimalaan sijaan.. (Ei varmaan maksaisi juurikaan enempää..). Kumpi olisi parempi vientivaltti?
"University of Mind and Science", Suomeen?
(taustatietoa: arviolta noin 90% suomalaisista ei kykene laskemaan mielessään kymmentä normaalitahtista hengitystään - keskittymiskyky herpaantuu jo kolmen, neljän hengityksen jälkeen, eli 90% suomalaisista ei pysty hallitsemaan mieltään (saati ajatuksiaan) edes minuuttia. Harjoittamaton mieli ei ole tahdonalainen. Sen sijaan keskittymiskyvyn systemaattisessa parantamisessa ei ole tutkimuksissa havaittu ylärajaa. Keskittymiskyky on luku- ja laskutaidon tapaan opittavissa.)
Mielen tutkimisen yliopisto Suomeen?
10
82
Vastaukset
- Eikö nuita
mielisairaita porvarisfilosofeja ole jo aivan liikaa Suomessakin?
- oijfg0aja
Tuollainen opintojen yhteydessä tapahtuva pitkäkestoinen harjoittaminen, jota samalla tutkittaisiin, ei kuulosta yliopistotoiminnalta, jossa keskitytään tutkimiseen ja opetukseen. Tuollaista poikkitieteellistä tutkimusta voisi kyllä jo nyt tehdä monitieteinen tutkimusryhmä, jonka jäsenet tulisivat jo olemassa olevista tiedekunnista. Kokonaista yliopistoa ei yhden aiheryhmän ympärille kannata perustaa.
- clamppis
Olen sitä mieltä, että kokonainen yliopisto juuri tämän aihealueen ympärille olisi oikea ratkaisu - sidosryhmiä on niin paljon, että ns. 'keskuspaikka' olisi perusteltu. (toki pienryhmiä voisi olla eri yliopistojen sisällä, sen lisäksi).
Harjoittaminen - omasta mielestäni, ja idean luettuani - olisi nimenomaan mielen harjoittamisen tutkimista, itse mielen tutkimisen ohella. Siis varsinaista tutkimusta.
(mielen ensikäden tutkimiseenhan ei ole vielä olemassa kuin yksi väline - mieli itse. Miksipä ei kannattaisi terävöittää ja harjoittaa tätä työkalua itseään!).
Kannatan. - .
Onko sinun haaveena sellainen yliopisto, jossa onneton pikkuporvaristo voisi patentoida
naurettavat kliseensä, kuten Esa Saarinen tekee jo nyt? - 123adc
Ei, vaan nimenomaan se, että saadaan ihmiset ajattelemaan itse. Lopetetaan se vietävissä oleminen.
- Olen, siis ajattelen
Jos aito pyrkimyksesi on, että ihmiset ajattelisivat itsenäisesti, niin unohda instituutioiden rakentelu ihan ensimmäiseksi. Ne nimenomaan toimivat valmiiden ajattelumallien tuottajina, markkinoijina ja auktoriteetteina yhdessä rahoittajiensa kanssa.
Jalkaudu ihmisten pariin keskustelemaan asiasta ja huomaat varsin pian, että pääsääntöisesti ihmiset eivät halua tai viitsi ajatella itse. Siitä on heille liikaa vaivaa ja se vaatii ponnistuksia sekä vastuunottoa. He haluavat ostaa valmiin ajatuksen, ajatusmallin tai mielipiteen ja kun se on ostettu, siitä tulee heidän "omansa". Elämä on näin näennäisesti helpompaa ja oikeamielistä.
Itsenäisen ajattelun kulmakivi on oman ajattelun ja toiminnan kriittinen tarkastelu. Se on useimmille ihan liikaa hyväksyttäväksi.
Mitä tulee mielen käsitteeseen, sekin on jo itsessään ongelmallinen. Kukaan ei varsinaisesti tiedä mikä/mitä se on vai onko se kenties tyhjä absrakti käsite, mutta määrittely-yrityksiä toki löytyy useita.
Valitettavasti joudun toteamaan, että tällainen mielen yliopisto voisi olla yhtä hyvin taruolentojen yliopisto. Ei millään pahalla.
Ihmettelen sitä, että taustatiedoiksi tarjoat joukon uskomuksia ja oletuksia taivaasta pudonneine numeroineen päivineen. Jo siksikin visiosi uudesta instituutiosta ja sen tarpeellisuudesta lepää tukevasti tyhjän päällä.
Aloita sen sijaan itsestäsi. Tutki omaa ajatteluasi ja toimintaasi lempeän kriittisesti. Et ainakaan itse joudu vietäväksi, kun sinulla on tuo kulmakivi itsessäsi.
Minä huomautan, ettei meistä kaikista voi tulla neroja, kirjailijoita eikä taiteilijoita koulu-
tuksesta riippumatta. Minun mielestä esimerkiksi kirjalla pitää olla vähintään miljardi lukijaa, jotta voimme puhua luovasta kirjailijasta.- (&/HIG
Menikö pilkku väärään paikkaan?
Suomessa myytiin vuonna 2010 yhteensä n. 25 000 000 kirjaa. Luovalla kirjailijalla pitäisi siis olla saman verran myyntiä kuin tällä vauhdilla Suomessa myydään 40 vuodessa. - oliko mieltä?
(&/HIG kirjoitti:
Menikö pilkku väärään paikkaan?
Suomessa myytiin vuonna 2010 yhteensä n. 25 000 000 kirjaa. Luovalla kirjailijalla pitäisi siis olla saman verran myyntiä kuin tällä vauhdilla Suomessa myydään 40 vuodessa.Eli kirjan keksijä oli luova ajattelija ja kuka muuten määräilee että lukuarvo on saatava vuodessa täyteen...kvartaalitalous?
kvartaalitalous/yhteiskunta ohjailee näköjään mieltäsi...
Oliko muuten aloituksessa mitään mieltä?
- Olenko minä puhunut
pikkuporvari myynnistä mitään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11586Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras981514Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva204966- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29770Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703