Inkiväärin näköinen kivi

Kiven löytäjä

Löysin kasvimaalta kesällä erikoisen kiven, jonka otin talteen. Kivi on aivan inkiväärin näköinen. En voi laittaa kuvaa, kun en tiedä, missä sen julkaisisi, mutta jonkun käsityksen kivestä saa, kun kirjoittaa kuvahakuun "ginger root". Kivi näyttää menneen halki, koska pohjasta se on sileä ja musta. Näyttää siltä kuin kivi olisi muuten musta mutta pinnasta beige.

Se beige pinta on aika karhea, mutta pohja aivan sileä. Yritin rapsuttaa kiveä, mutta siitä ei irtoa mitään.

7

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tee tuonne tili
    • Jänkäkoira

      yksi mahdollisuus voisi olla maahan iskeneen salaman sulattama ja lasimaiseksi kovettunut hiekka. Katseleppsa kuvia hakusanoilla ukonvaaja, fulguriitti tai fulgurite class.

      Muita mahdoolsia selityksiä ovat eroosiotuotteet (vesi ja/tai ilma)tai vaikkapa ihmissen aikaansaannokset (kuona tai joku sementtimäinen jähmettymä).

    • Kiven löytäjä

      Kiitos vastauksistanne. Unohdin tulla katsomaan vastauksia myöhemmin, koska luulin, että kukaan ei tiedä kiveni mysteeriä.

      Se ei ehkä näytä aivan fulguriitilta, mutta sitä en tiedä, onko siitä minulla vain osa. Ehkä se on jokin eroosiotuote taikka ihmisen aikaansaannos.

      Vaikka vastaankin puoli vuotta myöhässä, niin siellä se kivi koristaa kirjahyllyä edelleen.

    • kivi kengässä hiersi

      Pienistä irtokivistä on yleensä aika vaikea sanoa mitään varmaa. Ne voivat olla mitä erilaisimpia rapautumistuotteita. Alkuperää voi olla vaikea tietää.

      Ymmärtääkseni geologikin haluaa käteensä ainakin litran maitopurkin kokoisen näytteen kemiallisesti neitseellisen muuttumatonta kalliosta irti hakattua kiveä ennenkuin yrittää määrittää mitä se on.

    • Pienemmästäkin näytteestä tunnistaa ainakin mineraalin, kivilaji voi olla sitten vaikeampi, varsinkin jos on kyseessä suuri-rakeinen kivilaji.

    • Kiven löytäjä

      Tämä minun kivi on aika pieni, ehkä noin 10 cm pitkä. On tämä erikoinen tämä kiveni mysteeri.

      Olen aina tykännyt kerätä kiviä, mutta en kuitenkaan tiedä niistä juuri mitään.

    • Kerääjä

      Sivustolle imgur.com voit tallettaa kuvia ilmaiseksi,, kuten minun teksteistäni näkyy. Talleta kuva koneellesi ja ota esiin, kun ohjelmaan tulee näyttö load vaihtoehto computer. Kopioi saamasi kuvan osoite keskutalun tekstiin, kuten olen tehnyt. Onnea kokeilulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      150
      2064
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      307
      1759
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1577
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      80
      1231
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1081
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1017
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      976
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      957
    Aihe