kauppa mainostaa esim:saarioisten pizzat *vain*0.99e,onpa halpaa,siis 6markkaa jostain kälysestä pizzasta! entä hedelmät ja vihannekset,ei ihme että monessa perheessä niitä ei ole kuin tilipäivinä,nytkin sittarissa oli tomaatit 2.45/kg,halpaako? kyllä kaikki hinnat on noussut taivaisiin,vai mitä olette mieltä?
halpaako?????????
ihmettelen
51181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
jos tomaatit on 2,5 euroa kilo, on se aika "normaali" hinta kun vertaa mita se on taalla USAssa. Taalla tomaatista riippuen hinta on 0.99-2,50 dollaria pauna. Pauna on vajaa puoli kiloa. Taalla on lahes kaikki hedelmat ja vihannekset kalliimpia kuin Suomessa...
Riippuu aika paljon kaupasta onko kallista. Citymarket on se vihoviimenen paikka löytää edullista ruokaa. Sinne ei kannata mennä kuin jos haluaa jotain erikoisempia herkkuja joita muissa kaupoissa ei ole. Prismassa tomaatti maksaa normaalisti 1.80/kg joskus on halvempaa. Halvin hinta tais olla 1.05/kg.
Jos ostaa enemmän Niin Lidlissä saa tomaattia ja sipulia kilon pusseissa, ne ovat edullisia kans.
Mutta onhan se niin että ruoka on suomessa kallista ja tuntuu että olis hieman kallistunut euron myötä osa tuotteista.
Lidlissä kilon valmis pussi tomaatteja maksaa alle euron. Pakastevihannekset 1 kg:n pussi 1,5 euroa. Miksi käyt sittarissa.
Senkö vuoksi, että jonkin keskustelupalstan asiantuntija sanoin Lidlin asiakkaiden olevan harmaita ja sairaan näköisiä. Voin olettaa, etteivät he golffaa (Espanjassa) yhtä ahkerasti kuin Stokkan herkun asiakkaat, mutta minusta he näyttävät enemmänkin realisteilta. Kilpailu ei tee pahaa ko. alalle.
"Miksi käyt sittarissa. Senkö vuoksi, että jonkin keskustelupalstan asiantuntija sanoin Lidlin asiakkaiden olevan harmaita ja sairaan näköisiä."
Noinko on kirjoitettu Lidlin asiakkaista? Ainakin on huumori tallella keskustelupalstoilla.
roiskeläpän kilohinnaksi tulee 5€. jotkin erikoisleivätkin maksaa sen verran. pitserioitten kilohinnaksi tulee äkkiseltään ajateltuna 20€ joten onhan se neljä kertaa halvempi mutta laatuhan on aivan mitä sattuu. itse en maksaisi roiskeläpästä kuin 0.5€. jos pitsaa tekee mieli teen itse. muistan sellaisia tarjouksia kuin 3 kpl roiskeläppiä mummokympillä eikä siitä nyt kovin paljon ole aikaa eli onhan ne hinnat nousseet mutta niin ovat palkatkin vissiim. jos jokin on noussut niin bensan hinta mutta eipä se kuulu tänne sivulle.