Eli serkullani on mennyt syntymäpäivä jo, mutta haluan tehdä hänelle kuitenkin jonkinmoisen jälkiruan. Katselin yhtä suklaa-reseptikirjan "suurenmoista suklaapai":ta, joka kuulostaa todella hyvältä. tämä suklaapai, on piirakkamainen siis. Mutta serkkuni pitää hieman miten sanoisi nytten.. Tulisemmista/vahvemmista ruuista.
Joten kysymys olisi se, että kävisikö tähän suklaapaihin chilisuklaa, vai pidänkö tavallisen tummansuklaan?
Chilisuklaasta
3
240
Vastaukset
- ......
Olen tehnyt muutamankin kerran chilisuklaa-creme brulee -jälkiruoan, siihen tulee tavallista tummaa suklaata ja chiliä kuivattuna. Maustekaapissani on kahtakin chilirouhetta, toinen miedompi ja makeampi.
Riippuen määrästä laita chilisuklaata tai puolet tavallista tummaa suklaata ja toinen puoli chilisempää. Itse tykkäsin kovasti Fazerin chili-suklaapatukasta mutta sitä ei enää tehdä eikä se ollut niin tummaa että olisi käynyt ruoan valmistukseen tai leipomiseen. Oli juuri sopivan maustettua napostelemiseen ja perhe jätti sen rauhaan. - chillaus
Teeppä siitä kahvi, jos hän juo kahvia. Keittele ihan normi kahvi ja raasta chilisuklaata kuppiin kuuman kahvin päälle. Tämä ja joku miedompi kahvileipä. Tai sitten siitä suklaasta voi kyllä leipoa ne browniet, jenkkien pikkuleivät, ohjeen saat googlettamalla. Meillä oli joskus tapana aamulla tehä chilikahvia ja sen kanssa vesirinkeleitä, jossa täytteenä (ukolle, mie en kauheasti tykkää) Chilimakkaraa ja sitä töhnää, itelle perinteinen salaatti-juusto-metukka.
Miks ei muuten toimisi chilijuustokakku siitä suklaasta . Kokeile ja kerro .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16912723
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525446Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454750Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392778Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1201945Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1101696Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3651634Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1071533Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361471