Kovia hiihtäjiä

Muoniossa kovia hiihtäjiä,latureittejä hiihtetään lynksilä.Levilä ja Ylläsellä on vain periteiset vanhat sukset.
25354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Niilä ei vain ole varraa ostaa kunnon hiihtimiä siis levilä ja ylläksellä.

Äänestä

Se on sellaista ilkeydentekoa Muonion turismille eli sille mistä muoniolaisista moni saa leipänsä. Aikansa ajelevat ja tekevät kaikenlaista ilkeyttä, jotta hiihtoturismi hiipuisi pois. Ei se nyt tietenkään kokonaan lopu, mutta vähenee tuolla menolla. Se on kai näiden laduntuhoajien tarkoituskin.

Muuten, tavan muoniolainen ei tarvitse moottorikelkkaa. Pilkille ja tunturiin pääsee kyllä suksillakin. Kannatan niin suuria veroja moottorikelkkailulle, jotta se karsii kaikki kelkkaturhakkeet pois. Pysyköön pirtissä, jos eivät jaksa hiihtää.

Äänestä
  • Tyhmähän se on joka hiihtää ko kelkalaki pääsee

    Äänestä

  • eikö vain kirjoitti:

    Tyhmähän se on joka hiihtää ko kelkalaki pääsee

    Muonio rikas kunta ei se tarvi turisteja.Kittilä ja Kolari tarvii.Muonioon lisää kelkkoja.

    Äänestä

Eihän suksilla pysy pystysä kännissä,Kelkka helpompi

Äänestä
  • No, se kyllä on tosi. Tuota mie en olis huomanukhaan.

    Ja mitäpä Muonio lavuilansa tekkee. Turhaa tullee niitä turistia ja muita mökkiläisiä härittemhään meän elämänmenoa. Emmä me tartte tänne lehtiäkhään eikä tänne tartte televisiolähetyksiäkhän. Säästäis yle, ko hävittäis kaikki TV-linkit. Ja se kännykkähommaki on aivan liikaa. Ei ku kaikki antennit pois. Emmä me tartte ko sen kokosia verkkoja, että saama kalat pois joista ja järvistä ja semmosia pyssyjä, että lähtee riistat mettistä. Sähköki meille on aivan tarpheeton. Riittääkö on tulitikut. On liian työlästä sytyttää tulta ilman tikkuja.

    ... ja tietenki kelkkoja, pensaa ja VIINAA ja tietenki sätkätarpheet. Niitä met täälä kyllä tarttema. Sitten on kaikki hyvin ko vielä kaikki junantuomat ja turistit pyssyy poissa.

    Äänestä

Voi helkutti, että osasikki osuvasti kirjottaa. Just niinko minun suusta. Ei niilä turisteila ole mithän merkitystä täälä. Menisivät vain Levile ja Ylläksele sielähän ne työtki on ja on muuten pirun huonot palkat nuila sesonki töillä! Hävettää, että kehathanki puhua työstä ku oikeasti se on orja työtä.

Äänestä

Sie sanot, että pirun huonot palkat. Mutta mites sitte elethän jos ei ole palkkaa ollenkhaan. Parempi vissiin seki on ko ei mithän. Mie ainaki tartten senverran töitä, että saan leipää ja pääle vähän markariinia. Ei sitä ilman rahhaa saa sitäkhän. Sitte ku Muoniosta lopetethan sähköt eikä ole kännykkää eikä telkkarikhan näy niin ei kulu muuhun rahhaa ko tulitikkuihin ja leiphän ja markariihniin. No tietenki häätyy yrittää jostaki että saapi jostaki sen kelkanromun ja vähän siihen tykötarpheita ja tietenki tuo juomapuoli ja sätkäpuoli häätyy pittää kunnossa.

Äänestä

Nuila palkoila et saa sitä makkaraa leivän pääle. Kassaltahan sitä rahhaa saapii ja sossusta lissää. Enkä mie luovu mistään mukavuuksista, älä sie höpötä, paitti tietenki hiihto turistista voipii luopua. Se se vasta turhaa onki.

Äänestä

Kummasti vaan etelästä tulee sesonki työläiset nuijenki palkkojen perässä ja mieku luulin jotta etelässä ois paremmat ansiot ko meillä täällä.

Äänestä
  • Ei ne tule palkkojen perässä ne ei vain pääse muihin töihin.

    Äänestä

Tet luuletta, että etelässä on hyät palkat. Net on jos ossaa tehhä töitä ja tekkee paljon. Niin soli ennenki. Muoniolaiset ja muut lappilaiset ja varsinki virkamiehet opetethin vähän huonoile tavoile, ko niile maksethin kaikenlaiset syrjäseutulisät ja kylmänpaikan lisät ko tuli työpaikoile. ... ja päivärahoja, niitä maksethiin semmosista asioista, että etelässä ei varmasti maksettu. Opetetthin vai liian hyväle ja sittenki kaikki vain valitti ko on niin huonosti asiat, mutta ei kuitenkhan olis pärjänhet etelässä. Sitten ko semmoset työt lopetethin ja ihmiset joutu samanlaissiin homhiin ja samanpalkkassiin homhiin ko etelässäkin, vasta se valitus huonoista palkoista alko ja näkkyy jatkuvan vieläkin. Tet että tiiäkhän, mitä huonot palkat on toela.

Äänestä

Älä itte ruikuta!

Äänestä

En ruikutakhan. Mie olen tyytyväinen siihen mitä mulla on ja mitä olen työläni enkä isieni perinnöillä saanu.

Äänestä
  • joo työläpä tietenki mutta et ainakhan nuila orjapalkoila paljon ole voinu saaha.

    Äänestä

  • provo3 kirjoitti:

    joo työläpä tietenki mutta et ainakhan nuila orjapalkoila paljon ole voinu saaha.

    ...sanovat net, jotka eivät kehtaa persuuksiaan penkistä nostaa... hyvähän se on yhteiskunnan tuella elellä, mutta jos met kaikki ajattelisimma niin, niin eipä olis enää millä mithään maksaa....

    Äänestä

Ei Muoniossa mithän orjapalkkoja makseta, tavalisia suomalaisia palkkoja.

Äänestä

Turisti töissä maksetaan!

Äänestä
  • Kyllä son TES joka ne palkat sanelee

    Äänestä

No turistitöistä maksetaan ihan tavallista palkaa, kerta en oo insinöörikouluja käynyt, niin riittää kyllä minulle.
Mistä niitä kovia palkkoja maksetaan tällasellen tavan kouluja käymättömälle?

Äänestä

Mikä on tavallinen palkka joka riittää? Mitä pitää netota, että kykenee elämään?

Äänestä

Hallitus esittää kuntaliitosta jossa olis Muonio,Kittilä ja Kolari.Olis mahtava hiihtää oman kunnan alueella jossa ei latuverkossa jäis kelkan alle.

Äänestä

Mitähän ne mahtavat olla nämä ns. turistityöt? Eiköhän turisteista hyödy välillisesti muutkin kuin vain matkailuyrityksissä työskentelevät. Ajatelkaapa asiaa laaja-alaisemmin. -turistit käyttävät meän kunnan palveluja, käyvät kaupoissa, Alkossa, tankkaavat, saattavat hurauttaa taksillaki, puhumattakhaan sitten niitä yrittäjiä jotka saavat välillisesti leipänäsä turismista, bussifirmat, pesula... Voi voi. Älkää tet höpöttäkkö etteikö turisteja täälä tarvita. Jos net loppuvat saamma sammuttaa valot.

Äänestä

näinhän se on muttako ei näe muutako oman navan
Ja elinikäisen suojatyöpaikan.On helppo elvistellä.

Äänestä

Eiköhän Muoniostakin ole 90-luvulla ne suojatyöpaikat hävinneet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joul 2012 lev ! kirjoitti:

Muoniossa kovia hiihtäjiä,latureittejä hiihtetään lynksilä.Levilä ja Ylläsellä on vain periteiset vanhat sukset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu