...länsimaisen miehen kanssa uskonnollisesta tai ideologisesta taustasta huolimatta. Tällaiseen johtopäätökseen on pakko tulla. Kävin äskettäin vierailulla muutamalla treffipalstalla jossa lähemmäs tuhat afrikkalaista musliminaista hakutoiminnalla. Havaitsin että tuskin 10% oli laittanut kriteeriksi "muslimimies". Joillakin oli kriteerinä "muslimi, kristitty" mutta useimmilla " it doesn't matter".
Myös käytännön elämässä on havaittu erityisesti Saharan eteläpuolisen Afrikan musliminaisten olevan hyvin vapaamielisiä seurustelusuhteessa tähän uskontokysymykseen. Tämä kysymys kiinnosti kun kuulin vanhan koulukaverini aloittaneen seurustelun Senegalissa syntyneen mutta jo pitkään Ruotsissa asuneen nuoren naisen kanssa. Ei muuten ollut uskonto millään tavalla esteenä seurustelusuhteen aloittamisessa. Naimisiinhan nuo tuosta kohta menevät. Sellainen kuva jäi joulun ja uudenvuoden välisinä päivinä kun kävin heidän luonaan Tukholman seudulla.
Afrikan musliminaiset avoimia seurustelusuhteeseen....
8
195
Vastaukset
- S. Pelli
Ranskassa, Britanniassa, Kanadassa ja USA:ssa afrikkalaiset musliminaiset hyvin laajalti avioituvat ei-muslimimiesten kanssa. Oikeastaan vain Lähi-Itä ja jossain määrin Pakistan ja Pohjois-Afrikan arabimaissa tuo naisten kontrolli vaikuttuu myös lännessä.
Mustan Afrikan maissa islam ei ole ilmeisesti läheskään niin jyrkkää ja ehdotonta kuin arabimaissa, Pakistanissa tai vaikkapa Afganistanissa. - H.P. Tuulos
Todennäköinen syy voi olla myös se, että afrikkalainen musliminainen tulee länsimaihin ilman "päällystakkia". Sen sijaan arabimaista muuttaa nainen länteen usein perheensä mukana. Mutta osittain tässäkin näkyy afrikkalaisten selvä vapaamielisempi uskonnollinen asenne. Harva mustan Afrikan muslimi on niin jyrkkä uskonnollisissa asenteissaan kuin vaikkapa saudi, afgaani tai pakistanilainen.
- toivottavaa
Kannustetaan suomipoikia solmimaan suhteita ,ja mielummin vakavia ja pysyviä sellaisia ,musliminaisiin. Ei kuitenkaan näihin nigerialaisiin prostituutteihin,
jotka päivystää manskulla ja omena-hotelleissa. Vaan somalityttöihin, jotka on ihan söpöjä joskaan ei varmastikaan mitään hepposesti otettavia jakorasioita. - kyllä
Kyllä afrikkalaiset muslimitkin tajuavat seuraavansa arabien uskontoa, joille musta on aina alempi ku ruskeahko arabi, näin ollut vuosisatoja. Kyllä varaus merkkaa paljon enemmän että muun uskonnon omaava henkilökin kelpaa. Varattoman ja toisuskovaisen kulkurin matkaan tuskin lähtee yksikään afrikkalainen naismuslimi.
- nyt vaan tutustumaan
Vaaleahipiäinen ( vaaleus on kuningasrotu jo itsessään) länkkäri, joka on kasvanut jo naisen tasa-arvoon on musliminineitokaisten keskuudessa haluttua tavaraa.
Kunhan ei heti pyri pimpalle. - Tommonen naurattaa
nyt vaan tutustumaan kirjoitti:
Vaaleahipiäinen ( vaaleus on kuningasrotu jo itsessään) länkkäri, joka on kasvanut jo naisen tasa-arvoon on musliminineitokaisten keskuudessa haluttua tavaraa.
Kunhan ei heti pyri pimpalle.Tämän täytyy olla vitsi! Tasa-arvoon kasvanut...
- ei varmaankaan ole
Tommonen naurattaa kirjoitti:
Tämän täytyy olla vitsi! Tasa-arvoon kasvanut...
Mutta kyllähän musuäijät joutuu (siis joutuu) tulemaan kehityksen perässä, vaikka jälkijunalla. Ja kyllä musunaiselle olisi statusta seurustella valkoisen päällikön kanssa. Kunhan ne rohkaistuvat lähestymään suomimiestä. Ei tässä mitään islaminuskoa ole otettava, että pääsee musunaisen kanssa yhteyteen.
- Victorious moral
Johtuu siitä että Afrikassa yleensäkin on pluralistinen lähestymistapa uskontoon. Siksi myös sillä onko puoliso toista uskontokuntaa on vähän merkitystä. Sen sijaan arabikulttuurissa naisen asema on ollut kauan ennen islamia heikompi kuin Saharan eteläpuolisessa Afrikassa jossa itseasiassa naiset kontrolloivat vähittäiskauppaa (torit, myymälät ym) jopa yli 80%:sti. Afrikkalainen nainen on aktiivinen, yrittelijäs ja on tottunut kantamaan vastuunsa. Siksi hän voisikin olla aivan erinomainen kumppani länsimaalaiselle miehelle.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1121814Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101754Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1121728Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541434Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341380Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483998Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50955Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115903Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237894Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347858