aiheuttaako huostaanotto avioeron?

kk24

Kävi ilmi syksyllä, että tyttärellä on syömishäiriöitä ja itsetuhoisia ajatuksia ja voimakas pelkotila äitiään kohtaan. Koulupsykologi ilmoitti sossuille, jotka ottivat tytön koulusta ja illalla hän oli jo turvakodissa ja pari kuukautta siitä perhekodissa.
Yritin olla vaimoni tukena ja ehdotin että pyytää apua ulkopuoliselta, jos mun tuki ei riitä. Hän ilmoitti ettei tartte kenenkään apua. Tytär ei halunnut olla äitinsä kanssa tekemisissä edelleenkään. Vaimo alkoi luopua tytön saamisesta takaisin kotiin ja meidän keskinäiset välit todella kireät, itse en halua luopua tytöstä mistään hinnasta. Nyt tyttö käynyt pari kertaa kotona ja silloin kaikki suht hyvin, mutta kun hän menee takaisin, tuntuu että ilmapiiri jäätyy kotona, keskustelu vaimon puolelta pelkkää tiuskimista. Olen yrittänyt kaikkeni ja oma jaksaminen on lopussa. Vaimoa ei tunnu kiinnostavan muut kuin omat menonsa. Selvyyttä ei vieläkään mikä aiheutti tyttären pelkotilat, itse paljon töissä, mutta jos vaimon käytös vähänkään samanlaista tytärtään kohtaan kuin mua, en enää ihmettele jos lasta pelottaa. Onko vinkkejä, muutakin kuin avioero?

5

149

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raakaa tekstiä

      Täytyy kyllä ihmetellä että miten tuollaiset asiat on voinut jäädä huomaamatta. Tosin mahdollista se on. Mäiskiikö se äiti sitä tytärtään turpaan,huutako vai kritisoiko kokoajan? Noita kannataa miettiä. Itsetunto tyttärellä on aika pohjalukemissa. Miten olisi se terapia? Ihan jokaiselle perheessä.

      • kk24

        Ei fyysistä väkivaltaa, ilmeisesti tyttö kokee että huutaa ja arvostelee. Tyttö jo terapiassa, mutta vaimoa ei ulkopuolinen apu näytä kiinnostavan, eikä ilmeisesti ymmärrä että hänessä voi olla jotakin vikaa, vaan on pikemminkin vihainen, että tyttö voi tehdä noin.


      • Raakaa tekstiä
        kk24 kirjoitti:

        Ei fyysistä väkivaltaa, ilmeisesti tyttö kokee että huutaa ja arvostelee. Tyttö jo terapiassa, mutta vaimoa ei ulkopuolinen apu näytä kiinnostavan, eikä ilmeisesti ymmärrä että hänessä voi olla jotakin vikaa, vaan on pikemminkin vihainen, että tyttö voi tehdä noin.

        Jos et vaimoa saa terapeutille niin aika heikolta näyttää. Itseasiassa tuo vain pahentaa tytön oloa, jos vaimosi noin ajattelee. Kannattaa yrittää keskustella vielä asiasta vaimosi kanssa (voit yrittää ihan suoraankin sanoa),mutta jos et saa häntä tajuamaan niin silloin sinun tulee tehdä valintasi. Eli ajatteletko lapsesi parasta vai vaimosi?


      • Erokriisi.
        Raakaa tekstiä kirjoitti:

        Jos et vaimoa saa terapeutille niin aika heikolta näyttää. Itseasiassa tuo vain pahentaa tytön oloa, jos vaimosi noin ajattelee. Kannattaa yrittää keskustella vielä asiasta vaimosi kanssa (voit yrittää ihan suoraankin sanoa),mutta jos et saa häntä tajuamaan niin silloin sinun tulee tehdä valintasi. Eli ajatteletko lapsesi parasta vai vaimosi?

        Lapsinäkökulma, sekä eron vaikutus lapsiin ja nuoriin on jäänyt vähemmälle huomiolle.

        Väestöliiton sivulla tarkastellaan, mitä traumaattisia kokemuksia erot aiheuttavat, sekä aikuisille, että lapsille.

        Viha, suru, ahdistus, aggressio,

        Lue lisää.

        http://www.vaestoliitto.fi/parisuhde/tietoa_parisuhteesta/parisuhteen_kriisit/erokriisit/tunteet_erossa/
        -------


    • JK

      EI OLE VINKEJÄ

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      1740
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1730
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1650
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1418
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1376
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      477
      951
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      941
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      898
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      298
      877
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      826
    Aihe