Nyt kun 80% on kahden kauppaa ruokakaupassa, niin hinnat tasoittuvat ja tarjoukset
ovat hillittyjä ja nuo kaksi ei toisiaan härrnää, eli rahastavat meitä sopuisasti.
Ainoa tapa hillitä on siirtyä joukolla LIDL asikkaiksi, jolloin nuo kaksi joutuvat alentamaan
hinnoittelua.
Suosittelen kaikkia nyt miettimään ja siirtymään LIDL kauppaan jos ette vielä käy siellä!
Lidl parantaa valikoimiaan ja hinnoitteluaan, kun kauppa käy, eli palkitsee asiakkaat!!
SIIS AINOA VAIHTOEHTO ON NYT SIIRTYÄ LIDL ASIAKKAAKSI !
ovat hillittyjä ja nuo kaksi ei toisiaan härrnää, eli rahastavat meitä sopuisasti.
Ainoa tapa hillitä on siirtyä joukolla LIDL asikkaiksi, jolloin nuo kaksi joutuvat alentamaan
hinnoittelua.
Suosittelen kaikkia nyt miettimään ja siirtymään LIDL kauppaan jos ette vielä käy siellä!
Lidl parantaa valikoimiaan ja hinnoitteluaan, kun kauppa käy, eli palkitsee asiakkaat!!
SIIS AINOA VAIHTOEHTO ON NYT SIIRTYÄ LIDL ASIAKKAAKSI !
Vastaukset 36
Vanhimmat
Mutta kun joutuu ruuat ostamaan K tai S-kaupasta, mitäs siihen sanot.
Edukkaimmin pääsee, kun hakee kaikilta nuo edukkaimmat, eli kiertää kaupat ja
katsoo hintatiedot eri kaupoilta valmiiksi..
Tarjouksia ei kai kellään ole eli ne on hintatietoja, eli lehti-ilmoitteluissa ei TARJOUS sanaa juuri näe.
ENSIN OSTOKSILLE > LIDL sitten muut.
LIDL yleisesti rakentaa niin kaupat, että K tai S kauppa näköpiirissä, eli pieni siirto riittää
toki ostokäytäytyminen on rakaisevaa, eli osaa asennoitua.
Olen ihmetellyt jo vuosia kasvihuone kurkkujen outoa makua. Varsinkin ulkolainen kurkku maistuu usein kalalta tai joltain sen tyyppiseltä jotenkin etovalta.
Olen itse onnistunut saamaan kurkkuun samanlaista makua kun vijelin kurkku eräänä kylmänä kesänä kompostissa, jossa oli ollut kalan perkkeitä. Tätä samanlaista makua on nykyisin usein myös kotimaisessa kurkusssa.Ihmettelen vain miksi kuluttajat eivät mitenkään reakoi kurkun maueroihin.?
Kyllä on reagoitu ja reklamoitukin, varsinkin Espanjalaiset kurkut ja tomaatit maistuvat aivan silakalle ja välillä ihan paskalle. Siksipä en ole niitä enää vuosiin ostanut, yäk.
kotimainen kurkku maistuu autonrenkaille. Pakko sitä on syödä, mutta ei se mikään makuelämys ole. Pakollinen paha. Niin "terveellistä" että sylettää.
Kotimaiset kasvishuoneessa kasvatettavat kasvikset kasvaa lasivillassa mullan sijaan ja ravinteena kaiken maailman litkut...
Kotimainen tomaattikin on täysin mauton, ainoa peruste on ostaa, jos siinä olisi vähemmän säilyttäviä myrkkyjä.
Tällä Kauhajoella on hyvä ruokakauppa Halpa Halli ja hinnat ja sortimentti ihan hyvä löysin jopa Bacon snacks olikohan se Weekend tuote olen hakenut niitä K-Superistä mutta en ole löytänyt siellä eli nyt käyn Halpa Hallissa ihan hyvä
kauppa.
Weekend snacksit saa suoraan valmistajalta (Suomaleinen yritys) ja hinta on näin halvelmpi..
KESKO tietty haluaa omat välistä rahteineen ym.. HIntahan nousee hikesti, kun välikäsi ja iso
sellainen. Mutta Halpahallissakin voi hieman olla tarkkana..Kauppojen omat merkkituotteet ovat
monesti kilpailukykyisiä!
Kun hinta on sama, kuin K-supermarketissa, niin Plussanverran voittaa K-kaupassa.. joskus niinkin..
No plussa on varsin olematon, mutta kaikki kotiinpäin..
plus-kortti on pluffi
Tuossa ajankohtaisesti nyt juteltu, miten S ja K hoitavat lähes monopoli asemassa elintarvikekauppaa
...ja tuli mieleen yksi vanha tapaus, kun ostimme suoraan Suomen suosituimpia korppuja, niin tuli yllättäen tieto
tavarantoimittajalta, ettei suoraan saa ostaa enään ja tuotteet tulisivat Keskon kautta?
Hinta nousi sekä Keskon rahti tulisi tuotteeseen, jolloin nuo korput jäi meidän valikoimista pois.
Tavaraa tilattiin silloin lavottain.
Keskohan ei ilmaiseksi perusta tuotteita vaan huikeat hinnan tämäkin korpunvalmistaja joutui maksamaan
jotta tuote perustettiin. Selkeää rahastusta, jossa K-kauppias on saa pienen siivun lopussa. Tästä on siis kyse
Kesko ja S-kauppa kyykyttää tavarantoimittajat!
Ja haluaisivat myös tuotetäydennystä kauppoihin viikonloppuisin. Kauppiaat ovat vikuroineet vastaan, mutta joutunevat pian taipumaan. Joten pakottavat pian rekat tielle myös viikonlopuiksi. Nyt kun on ollut hienoa käydä sunnuntaiajeluilla kun ei isot autot ole siellä seassa. No, se on pian mennyttä aikaa. Ja hinnat jatkaa nousuaan...
Niin Keskohan haluaa kaupan olevan aina avoinna ja tuossa S-Market aamulla oli parkkipaikka tyhjänä, eli monet kaupat käy tyhjäkäynnillä. Pakollinen matka autolla ja siinä sitten K-ketjun tarjoukset matkaan, ei juuri ylimääräistä ostoskoriin sujahtanut, mutta lähes 20eur meni taas..
Pienet kyläkaupat vähentää aukioloaan, koska aukiolot vapautuivat ja näin kyläkauppojen tarinat alkaa olla ohi. Posti, Veikkaus, Ray ym palvelut loppuu pikkukaupoista ja ne keskitetään suuriin ostoskeskuksiin..
Huomenna LIDL kutsuu ja kannatusta sinne ehdottomasti, eli noille kahdelle ei kaikkea voi antaa ja nyt kun LIDL asiakkaaksi aloin oli suunnaton muodonmuutos kaupassa, eli oli viihtyisämpi, kuin ennen.. Paistopisten ohi kannattaa kiihdyttää ostoskärryä.. Fazer ostanut sieltä paikat ja tyyliin "markkinarahat" on taatusti hoidettu tuo homma.. eli siellä paistopisteessä halpuus on kaukana.. Kyllä tuotteet sinnekkin ostetaan sisään..eli kauopat kyykyttää ihan tasaisesti kaikki..
Olisi mielenkiintoista tietää: kun K-kauppojen keskusliike on Kesko ja S-kauppojen Elanto niin mitkä ovatSiwa kauppojen, Lidl kauppojen, halpahallien keskusliikkeet.?
Ovatko nämä kaikki ulkomaalaisomistuksessa vai suomalaisomistuksessa?
Siwalla on Tuko. Lidlillä oma. Halpahalli ottaa keskosta ja tukosta.
Halpa-Halli ei ota Keskosta tai Tukosta.
S-ryhmän keskusliike on SOK ja hankintayhtiö on Inex Partners. Suomen Lähikaupan hankintayhtiö on Tuko joka on käsittääkseni osittain S-ryhmän omistuksessa.
Mistäs sitten ostaa Halpa-halli, kun ei juuri muita tukkuliikkeitä ole?
Keskiseltäkö?
Tulis kalliiks. Eka kävelet bussipysäkille. Sit ajat 50 km bussilla. Kävelet siitä Lidliin semmosen 3 km. Ostat sieltä repullisen tavaraa ja takasin oottamaan bussia ja sama reissu. Kotona huomaat että dämn, ketsuppi unohtui. Et jaksa enää toista kolmen tunnin sessiota vaan meet taksilla lähikauppaan ostamaan sen. Maksaa tosin 49 senttiä enempi kun Lidlissä. Ja taksi nykäsee viistoista euroa.
Vaitoehto bee: Varaat ajan pankkiin että nyt tarvittasi auto päästäkseen lidliin edullisille ostoksille. Ostat jonkun viiden tonnin kotteron, korkoa maksat siitä seitsämän prosenttia kuussa, vakuutukset, katsastukset, kahet renkaat ja bensat. Lämmityspaikan ja korjaukset.
Vieläkö tuntuu halvalta ??????
Kaippa se tuntuu, minäpä ajan 0,5 km citttariin cittarilla ja peräkärry perässä ostoksille.
Prismasta kun ostaa espanjalaisia kirsikkatomaatteja 250 g rasiassa niin punnitessa painoksi tulee vaan 190 g - ja se on rasian kanssa, joten kusettaa ne espanjaanot s-kauppiastakin. Ja mehän se sitten viime kädessä maksetaan.
Tuossa ostoksilla muistakaa tuijottaa YKSIKÖHINTOJA!
Pakkauskoot pienenee ja hinta pysyy samana..
Mä kävisin lidlissä mutta en diggaa niitä typeriä kassajärjestelyjä.
No nehän on jo kaikissa Lidleissä päivitetty perinteisiin systeemeihin!
MIkäs Lidl kassoissa ?? Hyvät ripeet kassat ..Ostokset kassiin ja kotiin..
Noiden kahden markkinaosuus oli vuonna 1995 paljon nykyistä pienempi. Silti reaalihinnat on tänä päivänä samat kuin 1995. Miten se on mahdollista jos nykyinen markkinatilanne kerran nostaa niitä hintoja niin maan perusteellisesti?
Oliskohan ne kartelli-hinnat syyllisiä ?
Kerro toki asiasi ymmärrettävästi.
Kaksi ketjua ostaa kaikki tuotteet myyntiinsä, eli kuka maksaa eniten saa tuotteensa kauppojen hyllylle. Seuratkaas hintoja ihmetelkää miten jotain tuotteita myydään ihan antamalla asiakkaille, eli ennen kuin tuotteet pääsee kapparyhmän myyntiin SE MAKSAA ja kun tarjoukseen tungetaan tuotteita SE MAKSAA yritykselle, eli tuotteet ostetaan = kilpailu on väristynyt ! Tähän on jo puututtukkin, eli muilla ei ole juuri mitään mahdollisuutta olla mukana kaupanteossa. Tuossa jos vaikka OLVI heittäis pienen yksityiseeen kauppaan 10 000eur markkinarahaa niin kauppias vois myydä alle S ja K hintojen. esim. laatikko kaljaa 20eur. Ostaa vaikka 19,90 sis. pantit.. mut tuotto on jo ostettu = HINTAVÄÄRYYS. No yksiytyinen ei tälläisiä rahoja saa ja S ja K saavat sit hieman nollia enemmän vertauksen perään.. YRITYKSET SIIS JOUTUVAT OSTAMAAN TUOTTEET KAUPPARYHMILLE.
Siinä kartellihinnat selvitettynä.. molemmille mene samat systeemit ja kaksi hallistee..17
"heittäis pienen yksityiseeen kauppaan 10 000eur markkinarahaa"
Pikkukauppaan 10 t€? Meinaat että ne siis antaa miljoonia markkinarahaa isommalle kaupalle? (vrt myynti)
Lidlistä ei saa kaikkea, eikä edes kaikkea halvemmalla.
Me käydään listan kanssa aina Lidlissä ekaksi ja loput haetaan Cittarista.
En jaksa lukea ex-keskolaisen kommentteja, mutta vaikuttaa siltä että olet epäonnistunut työssään....
No, ehkä liikaa tiedän, miten nämä kuviot menee ja kerron muillekkin, eli asiakas maksaa!
Tuli jälleen S-kaupan omistajapostia.
Mukana oli 5% alennuspaperi, joka pitäisi repiä lehdestä ja kiikuttaa S-kortin kanssa
kassalle.
Naurettavaa, aikuisten ihmisten pitäisi alentua tällaiseen paperileikkiin.
Miksei velvoiteta kymmentä kyykkyhyppyä kassalla ja s-kortin näyttämistä niin ei tarvitsisi miettiä etukäteen mitä tämä valtias tälläkertaa rengiltänsä vaatii
Alentavaa on maksaa ylihintaa ja sitten kiikuttaa paperia S.kauppaan
Edullisinta on olla leikkimättä bonusjärjestelimissä ja katsoa halvimmat hinnat eri kaupoista. Bonussokeus on kauhea tauti.
Löytyy S-kortti, Plussakortti, Ykkösbonuskortti jne. Joka puljusta haetaan se mikä missäkin on hinta-laatusuhteeltaan hyvää. Tuo "keskittämishömppä" on uponnut suomalaisiin kuin kuuma veitsi voihin, sokeasti haetaan kaikki samasta paikasta, "koska keskittäminen kannattaa" - ja pa***t. Hyödynnä alennukset jne sieltä mistä millonkin kannattaa ja käytä myös muita ruokakauppoja (Lidl, HalpaHalli jne), siten säästät parhaiten.
Muuten tuo "keskittämishömppä" on pelkkää shaibaa myös vakuutuksissa. Esimerkiksi liikennevakuutus, kaskovakuutus ja kotivakuutus tulee monessa tapauksessa useita satasia halvemmaksi ottaa kolmesta ERI firmasta, mutta suurin osa suomalaisista haksahtaa näissäkin "keskittämis-propakandaan".
Suomalaisille on iskostettu myös "perhepakkaukset on edullisia" -mantra takaraivoon, mutta katsokaapa joskus niitä kilo- ja litrahintoja. Esimerkiksi Keiju-margariineissa "edullisen perhepakkauksen" kilohinta on yleensä pienempää kalliimpi! Sama juttu 1,5 litran Valion maidoissa ja monessa muussa artikkelissa!
Minne muuten katosi S-markettejen hyllyistä Xtra voi? Oli kilohinnaltaan reippaasti alle puolet Valion, Imgmannin ja Maitokolmion voin hinnoista...
Kaupassa hintoja seuranneena.. "Tarjoukset" esim. Broilerit ja possut lähes 10eur kilo S ja K-ryhmällä .. Suurta huiputusta.. Kun hinnoista yli 80% saavat nuo kaksi määräta ei paljon oile muilla sanottavaa.. Hyvästi tarjoukset ja tervetuloas röyhkeä rahastus.. Kilpailutus ryhmittymille on ohi ja nyt teollisuus maksaa tuotteistaan noille kahdelle, jotta niitä saadaan tiskiin.. Vääristäytynyttä kilpailua 100%
Pienessä K-kaupassakin osataan markettien systeemit, eli joskus harvoin kun hinta saatu halvaksi niin tiski tyhjä?? Kassa haki takaa kylmiöstä kassalle kysytäessä tarjoustuotetta ja tuskin tiskiin laitettiin ..eli kauppias ei halua myydä kunnon tarjousta..
Cittarissa oli ihan sama juttu possunlihan kanssa.. eli ei oota...
Etukortit lisäävät kuluja ja miksi se tuotteisiin sitten vaikuttaisi alentavasti.. Rehellistä huijausta..