Työviikko lyhennettävä 20 tuntiin

xrdtfygjhkl

10

102

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sedrftgyhujnkm

      Brittiläinen asiantuntijaryhmä esittää radikaalia ratkaisua talousongelmiin.
      Tutkijat huomauttavat, ettei lyhyempi työaika välttämättä tarkoita heikompaa taloutta.
      Tutkijat huomauttavat, ettei lyhyempi työaika välttämättä tarkoita heikompaa taloutta.

      Pitäisikö työviikkoa lyhentää Suomessa?
      O
      Kyllä Ei
      87% 13%
      Ääniä 2796

      Jos työviikko olisi noin 20 tunnin mittainen, monet nyky-yhteiskunnan ongelmista ratkeaisivat, väittää brittiläinen asiantuntijaryhmä New Economics Foundation (NEF). Töitä riittäisi useammalle, työntekijöillä olisi enemmän aikaa läheistensä parissa ja sähkönkulutuksen lasku vähentäisi päästöjä.

      - Nykyisin vallitsee suuri epätasapaino niiden välillä, joilla on liikaa palkallista työtä, ja niiden, joilla on liian vähän tai ei lainkaan, sanoi NEF:n Anna Coote Guardian-lehden mukaan.

      Cooten mukaan meidän täytyy miettiä uudestaan, mistä taloudellinen menestys koostuu. Onko Britannian hallituksen tärkein tehtävä todella kasvattaa bruttokansantuotetta?

      - Elämmekö vain tehdäksemme töitä, työskentelemmekö ansaitaksemme ja ansaitsemmeko kuluttaaksemme? Lyhyemmät työtunnit eivät ole osoitus vähemmän menestyksekkäästä kansantaloudesta, pikemminkin päinvastoin.

      Coote viittasi Saksaan ja Alankomaihin, missä työviikot ovat selvästi Britanniaa lyhyemmät, mutta tuottavuus silti suhteessa parempi kuin saarivaltiossa.

      Cooten kanssa samoilla linjoilla on taloustieteilijä Robert Skidelsky, jonka mielestä hallituksen pitäisi määrittää työviikolle enimmäistuntimäärä, jotta työt voidaan jakaa tasaisemmin ihmisten kesken. Nykyiset ongelmat vain korostuvat tulevaisuudessa, kun teknologinen kehitys vähentää työpaikkoja ennestään.

      Britannian kansallisen tilastokeskuksen joulukuussa tekemän tutkimuksen mukaan Iso-Britannian työviikot ovat EU:n kolmanneksi pisimpiä. Täyspäiväistä työtä paiskivan britin työviikko venyy keskimäärin 42,7 tuntiin. Suomessa vastaava luku on 37,4 tuntia. Pisimmät työviikot on Kreikassa ja Itävallassa (43,7 tuntia), lyhimmät Tanskassa (39,1) sekä Irlannissa ja Liettuassa (39,7).

      Lähteet: The Guardian, ONS

      • Ei hullumpaa

        Fiksua tekstiä! Vastaan KYLLÄ!
        Työajanlyhennys toisi tehoa työhön!!


    • hyvä ehdotus!

      Kannatan ehdottomasti tätä! Varsinkin fyysisesti raskaissa töissä lyhyempi työpäivä auttaisi paljon, jaksaisi itse tehdä muutakin kuin käydä töissä ja töissä jaksaisi paremmin ja tehokkaammin tehdä töitä sen 4 tuntia päivässä.
      Tämä pitäisi ottaa käyttöön heti huomenna!!

    • kannattaja kake

      Itse kanntan sitä, että työviikko on 20 tuntia ja sen saa tehdä luhyemmälläkin kierrolla. Esimerkiksi Espanjassa on työpäivä 5 tuntia ja hyvion menee...
      Yleensäkin lämpimissä maissa on siesta ja se lyhentää työpäivää,

      • MaaritXXX

        Mistä satukirjasta toi Espanjan 5 tunnin työpäivä on peräisin? Espanjassa tehdään 40h/vk ja maksimissaan 9 tuntia päivässä.


    • Paskahousussa

      Mikäpä siinä, mutta palkka myös puoliksi eihän se muuten onnistu, idiootit.

      • Uusavoton huomio!!

        No ihan vitun sama vaikka menis palkka puoliksi. Jäisi ainakin aikaa tehdä itse sitä minkä joutuu muuten ostamaan.
        Vitun uusavuton tomppeli tajua tää!!


    • alipalkattu...

      No ei kyllä oo ihan sama, jos palkka menis puoliksi! Mun palkan puolikkaalla ei ainakaan tehtäis yhtään mitään sillä vapaa-ajalla, paitsi murehdittais mistä saa rahaa elämiseen.. Mutta muuten joo ihan kiva idea!

    • ae9fuj4erf

      No vitut pidä lyhentää mitään. Meillä on Suomessa jo helvetin lyhyet viikot, siitäkin vähästä työajasta jengi kyttää toisten tekemisiä ja ravaa tupakalla.

      Pidentää sitä pitäisi.

      • good idea!!

        Jos työviikkoa lyhennettäisiin, saataisiin aikaan kiire, eli tehoa työhön. Toisia kytättäisiin ja tupakkia polteltaisiin omalla ajalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2078
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1984
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1813
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1485
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1396
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      536
      1133
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      986
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      930
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      352
      907
    Aihe