Miehet, mikä on pahin asia mistä loukkaantuisitte naisellenne?

Kunhan mieleeni tupsahti vain tälläinen kysymys. Mikä asia saisi teidät pahiten loukkaantumaan mitä nainen voisi sanoa/tehdä teille?
612974
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 61

Vanhimmat

Yksi asia oli ainakin sellainen, kun miestä, jonka kanssa naisystäväni petti minua, naisystäväni vertasi elämänsä rakkauteen ja minua tämän miehen pikkuveljeen, jonka kanssa nainen oli myös maannu ja, mitä nainen piti virheenä.

Äänestä

Mieheni sanoi joskus ettei miehen ammattitaitoa saisi koskaan kyseenalaistaa, mutta en tiedä koskeeko tämä vain häntä vai yleisesti koko sukupuolta.

Äänestä

Tehdä aloite.

Äänestä

JOS IMET NIIN NIELET!

Äänestä

He heee, sulla on näköjään tunne ns. pinnassa. Unohda noi kostoajatukset. Tulee vaan nenu turhaan kipeeks.

Äänestä
  • Tuli aivan sama ajatus mieleen.

    Äänestä

  • ratikkakuski kirjoitti:

    Tuli aivan sama ajatus mieleen.

    minulle tuli taas mieleen, että jonkun mies on kilahtanut jostain iiiihan vähäpätöisestä asiasta ja nyt sitten kysellään, mistä oikeasti mies voisi loukkaantua.

    Äänestä

  • hieman ylimitoitettu rinnastus, kun ottaa huomioon, että jokainen vastaa omista tekemisistään. Perhesurmaajat vastaavat omistaan.

    Tämä muuten ei ole minun tekemäni aloitus ja muutenkin kostan paljon mieluummin naisille.

    Äänestä

Kun asetan kriteerejä kumppanille, joista en jousta, niin niistä valehtelu. Tuli vaan mieleen.

Äänestä
  • En käsitä, miksi tämä kommentti on saanut neljä miinusta. :o
    Eikö tuo ole täysin ymmärrettävä ja järkevä pointti? Ketäpä valehtelu ei loukkaisi.
    Ihme porukkaa täällä.

    Äänestä

  • helmettar kirjoitti:

    En käsitä, miksi tämä kommentti on saanut neljä miinusta. :o
    Eikö tuo ole täysin ymmärrettävä ja järkevä pointti? Ketäpä valehtelu ei loukkaisi.
    Ihme porukkaa täällä.

    Tämä onkin Suoli24...

    Äänestä

  • Niin ja jos nyt parisuhdetta ajatellen... Tämä ei ehkä ole pahin... Mutta kyllä mua aina meinaa loukata, jos muijan kaverit tietäät tyyliin jostain... No sanotaan asioista joista korkeintaan minun kanssabi seksiä harrastaneiden kuuluisi tietää... Ja sitä sarjaa olevista asioista.

    Ei minunkaan kaverini tiedä, jos mun tyttöystävän... No joo en nyt viitsi laittaa tähän mitään esimerkkiä...

    Eli joku yksityisyyden raja kiitos.

    Äänestä

  • UPDATE_9604280 kirjoitti:

    Niin ja jos nyt parisuhdetta ajatellen... Tämä ei ehkä ole pahin... Mutta kyllä mua aina meinaa loukata, jos muijan kaverit tietäät tyyliin jostain... No sanotaan asioista joista korkeintaan minun kanssabi seksiä harrastaneiden kuuluisi tietää... Ja sitä sarjaa olevista asioista.

    Ei minunkaan kaverini tiedä, jos mun tyttöystävän... No joo en nyt viitsi laittaa tähän mitään esimerkkiä...

    Eli joku yksityisyyden raja kiitos.

    Tuo on typo... jossa on vierekkäistä nappia vahingossa painettu... ei freudilainen... väärän kohan spacen painallukset...

    Äänestä

No vaikka näin:" Entinen ranskalainen poikaystäväni oli sivistyneempi ja tyyliikkäämpi kuin sinunkaltaisesi suomijuntti. Ranskalainen sitäpaitsi osaa huomioida naista myös sängyssä!"

Eiköhän tuo riitä näin aluksi eroprosessin alkuunsaattamiseksi.

Äänestä
  • kuulostaa kokeilun arvoiselta idealta. Ja plussaakin olet saanut, hrrrr.

    Äänestä

  • Eli valehtelu. Euroopanlaajuisesti tutkittuna ranskalaiset eivät ole hyviä rakastajia.

    Äänestä

Valehtelu. Eli nainen valehtelee ja jää siitä kiinni (vaikka ehkä tietämättään). Jos antaa mahdollisuuden kertoa totuuden ja toinen jatkaa edelleen valehtelua, niin eiköhän se suhde ollut siinä.

Äänestä
  • tästä on tullut peräti kolme plussaa. Wau! Mitä aihetta suosittelet, vai onko ihan sama mistä valehtelee?

    Äänestä

  • Juuri näin.

    Äänestä

  • vihje totuuteen tulee tulla ymmärrettävästi

    Äänestä

Kyllä se on tämä ulkonäkö, siis naama, sitä kun ei voi valita.

Jos joku nyt ehdottaa plastiikkakirurgia, niin ei se siitä paremmaks muutu.
Esimerkkinä Michael Jackson tai Pamela Anderson.

Äänestä

näitähän on kiva lukea. Eihän haittaa jos teen muistiinpanoja?

Äänestä

Se,jos puoliso syö itsensä ylipainoiseksi möhköfantiksi. Se olisi hyvin loukkaavaa,koska puoliso kuvittelisi,että parisuhde toimisi on hän minkälainen tahansa.

Äänestä
  • Tuo on minustakin todella ylimielinen ja typerä suhtautuminen parisuhteeseen. Aivan kuin vakiintumisen jälkeen olisi jokin erityislisenssi tahallaan olla huolehtimatta enää itsestään. Ja sitten mesota siitä kaikesta kumppanille haukkuen tätä pinnalliseksi.

    Silloin tällöin noita tarinoita vaan kuulee, ja sekös kummastuttaa. Kuulostaa niin siltä, että ihmiset ottavat toisen läsnäolon itsestäänselvänä taivaanlahjana, jonka eteen ei tarvitse nähdä vaivaa. Ainakaan sellaista vaivaa, joka näkyisi olemuksesta ulospäin.

    Vaan eipä sillä, jos joku on motivoitunut huolehtimaan terveydestään alunperin vain nakittaakseen jonkun rinnalleen kumppaniksi, niin noin kehnoissa motiiveissa on se hyvä puoli, että ne tulee aika nopeasti esille - jos vaan viitsii malttaa antaa tutustumisen kestää vähintään pari vuotta ennen kun täräyttää esim. kihlat.

    Äänestä

  • helmettar kirjoitti:

    Tuo on minustakin todella ylimielinen ja typerä suhtautuminen parisuhteeseen. Aivan kuin vakiintumisen jälkeen olisi jokin erityislisenssi tahallaan olla huolehtimatta enää itsestään. Ja sitten mesota siitä kaikesta kumppanille haukkuen tätä pinnalliseksi.

    Silloin tällöin noita tarinoita vaan kuulee, ja sekös kummastuttaa. Kuulostaa niin siltä, että ihmiset ottavat toisen läsnäolon itsestäänselvänä taivaanlahjana, jonka eteen ei tarvitse nähdä vaivaa. Ainakaan sellaista vaivaa, joka näkyisi olemuksesta ulospäin.

    Vaan eipä sillä, jos joku on motivoitunut huolehtimaan terveydestään alunperin vain nakittaakseen jonkun rinnalleen kumppaniksi, niin noin kehnoissa motiiveissa on se hyvä puoli, että ne tulee aika nopeasti esille - jos vaan viitsii malttaa antaa tutustumisen kestää vähintään pari vuotta ennen kun täräyttää esim. kihlat.

    Tuossa asetelmassa on muuten sellainen ironia, että jos pitää itsestään huolta lähinnä siksi, että saisi kumppanin, se ei ikäänkuin ole pinnallista, mutta sitten, jos joku toivoo vierelleen kumppania, kellä on pysyvästi terveelliset elintavat, muka on pinnallista.

    Tasan ei mene järjenkäyttö tällä logiikalla.

    Äänestä

Miestä loukkaa eniten se, jos nainen antaa neitsyyden jollekin toiselle ja vielä kehuu tempullaan.

Äänestä

No, minua miehenä loukkaisi syvästi, jos vaimoni sanoisi, etten miehenä riitä hänelle. Etten kykene tekemään häntä onnelliseksi, tyydyttämään häntä seksuaalisesti tai mitä tahansa, mitä hän tarvitsee mieheltä.

Riittämättömyyden tunne vihlaisee jokaista miestä. Sitä kannattaa siis tavoitella, mikäli haluaa aloittaa eroprosessin ja tuhota toisen henkisesti.

Äänestä
  • mitä muuten tekisit, jos tilanne olisi se? Että et riittäisi, tai akka olisi sitä mieltä? Mitä silloin voi tehdä?

    Ja ihan tosissani kysyn.

    Äänestä

  • puskalisko kirjoitti:

    mitä muuten tekisit, jos tilanne olisi se? Että et riittäisi, tai akka olisi sitä mieltä? Mitä silloin voi tehdä?

    Ja ihan tosissani kysyn.

    Tuo riittämättömyys on siinä mielessä kehno termi parisuhteeseen, että suhteen sujuvuus riippuu olennaisesti yhteensopivuudesta. Sitä joko kelpaa tai sitten ei kelpaa.

    Riittämättömyys ei sovi kuvaamaan yhteensopivuutta, koska ei se, että mies a ei kelpaa naiselle b, tee miehestä riittämätöntä vaan mies a ja nainen b eivät nyt vaan sovi yhteen. Jos edes toinen on tätä mieltä, suhteesta ei tule mitään.

    Se, jos nainen sanoo miestä riittämättömäksi itselleen, kuulostaa tilanteelta, jossa nainen on nostanut itsensä jalustalle ja pitää omia tarpeitaan jotenkin niin jumalaisina, että vikaa voi olla vain miehessä - ei koskaan naisen tarpeissa. Kun tosiasiassa yhteensopimattomuus ei välttämättä ole kenenkään vika vaan seurausta yksinkertaisesti vain liiallisesta erilaisuudesta.

    Äänestä

  • puskalisko kirjoitti:

    mitä muuten tekisit, jos tilanne olisi se? Että et riittäisi, tai akka olisi sitä mieltä? Mitä silloin voi tehdä?

    Ja ihan tosissani kysyn.

    En tiedä. En tiedä, olisiko mitään tehtävissä, koska teen jo kaikkeni ollakseni hyvä mies vaimolleni. Jos vaimoni kertoisi, mitä voin tehdä enemmän tai paremmin, niin tietysti yrittäisin tehdä niin, mutta muutoin olisi voimaton olo.

    Äänestä

itseäni ei loukkaa mikään. se on ihan miehestä kiinni. jos antaa jonku pikkulikan satuttaa, niin oma on vika. mies on kuitenki naisia ylempänä.

Äänestä
  • Niin jos sattuu seisomaan tuolilla.

    Äänestä

  • .. kirjoitti:

    Niin jos sattuu seisomaan tuolilla.

    Myös silloin jos sattuu seisomaan sängyllä, keittiön pöydällä tai vaikkapa saunan lauteilla. Paitsi tietysti silloin ei ole, kun nainen ratsastaa.

    Äänestä

jos naiseni on ennen minua ollut muiden panemana niin en oikeasti välitä paskaakaan sen kommenteista tai mistään häneen liittyvästä. Aidosti sellainen nainen kuvottaa ja on halveksittava.

Ihan sama mitä sanoisi tai tekisi, ei kiinnosta. Asia on eri jos on neitsyt, silloin rakastan ja kunnioitan naista ja nuolen pimpin.

Äänestä

Vietin appini kanssa kahden viikon, siitä mies suuttui.

Äänestä
  • Oli ja nyt exsiipalla puolveli.

    Äänestä

mun mestä loukkas sekun en enään saanu orkkuja sen kans ,niin pitkälle meni et erohan siitä sit tuli.

Äänestä

Vai haet ohjeita toisen loukkaamiseen, varo ettei käänny itseäsi vastaan moinen,
joudut vielä nielemään jotain,,

Äänestä

En yleistä, mutta itse loukkaannuin siitä kun pyysin puolisoani tanssiin. Hän kertoin, ettei halua tai pidä tanssimisesta.
Tiesin hänen käyneen tansseissa ennen yhdessäoloamme- minulle oli tanssi täysin vieras juttu.
Mutta halusin elämäni ensitanssin olevan avioliittomme ensitanssi. 20 vuotis hääpäivänä vielä pyysin häntä kanssani tanssimaan, mutta vastaus oli yhä kielteinen.
Kunnes muutama kuukausi tuosta hän oli muutaman päivän siskonsa kanssa matkoilla ja sieltä tuli huonokuntoisena ja vihaisena kotiin. Kertoi käyneen tanssimassa eikä muista kaikkea - hänen sisko keroi, että kaikkihan tanssivat vieraan kanssa.
Tästä loukaannuin - tuosta on kulunut 16 vuotta ja se on mielessä kuin olisi tapahtunut eilen. TV:n tanssikohtaukset saavat pahan olon, lehtien tanssi-ilmoitukset tuovat mieleen "kaikki tanssivat vieraan kanssa"
Siis en saanut häävalssiamme, mutta sain tietää tuon puolisoni siskon tanssineen häävalssin oman puolisonsa kanssa - ei siis kaikki tanssikkaan vieraan kanssa.

Äänestä

Naisena tiedän, että ei kannata mainita hänen tulotasostaan, joka on epäsäännöllisten työhommien vuoksi surkea..

Tiedän kyllä jonain päivänä asiasta huomauttavani;(

Äänestä

Eikö se parhaiten satu kun ei tee yhtään mitään eikä huomioi toista ollenkaan?
Ja jos kostoista on kyse niin... Eikös paras "kosto" ole se että jatkaa elämäänsä ilman että murehtii toisen perään?
Näyttää närhen munat jatkamalla omaa elämäänsä.

Äänestä

Tylyt ja törkeät pakit tottakai..

Äänestä

Nainen voi romahduttaa miehisen imperiumin hyvin yksinkertaisella lauseella:


"No ompas sulla pieni."



(pientä naurua)

Äänestä
  • Tämä on muuten aivan käsittämättömän totta. Kaikki pullistelu ja kullistelu loppuu tuohon lauseeseen. Jopa ihmisen älylliset avut menevät kuin vessasta alas vanhassa vesiklosetissa

    Aivan hirveää.

    Äänestä

  • 5.linja kirjoitti:

    Tämä on muuten aivan käsittämättömän totta. Kaikki pullistelu ja kullistelu loppuu tuohon lauseeseen. Jopa ihmisen älylliset avut menevät kuin vessasta alas vanhassa vesiklosetissa

    Aivan hirveää.

    Tämä on totta.


    http://www.youtube.com/watch?v=TSJ7Gd0lsgg

    Äänestä


olette ihan hirveitä,kuka mitä koolleen voi ja reijälleen

Äänestä

Pienimunaiseksi haukkuminen satuttaa kaikista eniten.

Äänestä

Aika kolahduksen miehen itsetunto saa, kun sanoo hänen olevan ihan surkea sängyssä.

Äänestä

Mitä tuohon riittämättömyyteen tulee, niin se voi kummuta myös miehestä itsestään, ilman että nainen edes sanoo mitään siihen viittaavaa. Itse asiassa voi sanoa päinvastoin että riität mulle hyvin, eikä kommentoi typerään alentavaan sävyyn tms, päinvaston, mutta siitä huolimatta mies kokee ettei riitä... ja lähtee siksi suhteesta.
Mistä se kumpuaa ? Vertaako mies kaikessa itseään naiseen ?

Äänestä

Tämäkin on muuten hyvin totta. Tuollaisia sällejä on muutama minunkin kohdalle osunut. Vaikka miten sytyt miehestä ja kerrot siitä, vaikka miten huomioit miestä ja pidät hyvänä, mies ei usko sitä millään, ei sitten millään.

Kieltämättä se vaikuttaa siltä, aivan kuin mies jotenkin kilpailisi naista vastaan. Mutta en minä kyllä siltikään käsitä, missä skabassa minä esimerkiksi nämä muutama kohtaamani olisin muka pessyt.

Äänestä

Vaarallinen kysymys ja vaarallista vastata.
Teet päivänä eräänä tehokkaan aloituksen,
josta mahdollisimman moni pillastuu?

Äänestä

Loppujen lopuksi täysin merkityksetön kysymys, kellä riittää oma itsetunto,
joten muiden kommentit tai tekemiset eivät hetkauta yhtään.

Kun lähtee siitä tosiasiasta liikkeelle, että vastapuoli aina, aina, ennemmin
tai myöhemmin pettää, valehtelee ja varastaa, niin ei putoa korkealta.
Se on merkityksetöntä, miksi toinen noin tekee, koska tekee niin kuitenkin.

Kun muistaa aina sen, ettei koskaan luota liikaa, sattuu vähemmin.
Pätee niin naisiin kuin miehiinkin.

Äänestä

KAIKKI

Äänestä

no kun tunnin mama keittää pottuja ja sit ne 5 minsan jäläkeen saa kylymänä , ,,,,, valmiiksi tarjoiltuna hyvä ettei vielä pureskeltuna pöytään . jees suoli24 mussukat ;-)

Äänestä

MIHINKÄHÄN looraan minä voisin lähettää oman ongelmallisen KYSSÄRIN . Hiii Hoo SUOLI24. Voisittako vastata miulle ? Ja mielukkaamin ylellä niin saatas vähän oikeetakin askaa pitkästä aikaa vai eikö kellukkeet kestä? Mitä Häh ?

Äänestä

Pahin asia on et nainen on mustasukkainen. Ja et alkaa määräilee et mit toinen ss tehdä js ei saa tehdä.

Äänestä

Siitä jos nainen vaatii, että joka päivä pitää ainakin yks tekstari laittaa, jotta on kaikki ok.

Äänestä

miesten on näköjään todella vaikeeta kertoa loukkaantumisistaan-me naiset voidaan tuntitolkulla paasata siitä, miten tuntu pahalta, kun...
Miehet on kai herkempiä kaikella tavoin kuin me mimmit?
Se pitäs kai sitten ottaa huomioon , ennenkuin avaa suunsa....

Äänestä

Minulla on hieman erilainen ajatus kanta tähän asiaan, miksi ylipäätänsä kysellään, mitä miehet pitäisivät pahimpana loukkauksena? oletetaan että mies on ihminen siinä missä nainenkin , miksi siis kysellään sukupuolirooleittain kysymyksiä, joihin on helppo vastata ihmisenä, mistä ihminen ylipäätänsä voisi loukkaantua .Eikö ?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Maumaumiu kirjoitti:

Kunhan mieleeni tupsahti vain tälläinen kysymys. Mikä asia saisi teidät pahiten loukkaantumaan mitä nainen voisi sanoa/tehdä teille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu