Pilaantunutta kebabia

Ähläm Ählä'm

Elintarvikkeiden turvallisuutta valvova Evira on laittanut turkulaisen lihaliikkeen toimittamat tuotteet myyntikieltoon ja keskeyttänyt liikkeen toiminnan. Poliisi ja tulli epäilevät lihaliikkeen toimitusjohtajaa ja hänen lähipiiriään myös muista törkeistä ja vakavista rikoksista.
Lihaliike Agali Oy:n kautta on toimitettu lihaa lukuisiin suomalaisiin ravintoloihin ja suurkeittiöihin. Yhteensä lihaliike ehti Eviran saaman arvion mukaan toimittaa 40-100 tonnia erilaisia lihatuotteita asiakkailleen. Agali ei ole pitänyt kirjaa siitä, mistä tuotteet ovat tulleet ja mihin ne ovat menneet.
Liha ja lihatuotteita on säilytetty Turussa määräystenvastaisissa olosuhteissa. Uuden Suomen tietojen mukaan lihaliikkeen kylmätiloille ei ole ollut rakennuslupaa eivätkä ne ole toimineet kunnolla. Näin elintarvikkeiden kylmäketju on saattanut katketa jopa useita kertoja.
Useimmat Eviran nimeämistä Lihaliike Agalin asiakasravintoloista ovat etnisiä ruokapaikkoja.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/119332-valtava-kebabskandaali-suomessa-–-katso-onko-kantapaikkasi-listalla

Lihaliike Agalin asiakkaita vuonna 2011:
Al Medina, Siwaily Import Asia Food, Alan shop, Malmin kebab ja pizzeria, Jalla Jalla, Namaskar, Pallopoika, Al-Amir Oy, Forat kebab pizzeria, Tai Food Market, Kulta kebab pizzeria, Dynameat, Taydo, Saaran kebab pizzeria, Ari kebab pizzeria ravintola, Indian Curry kebab pizzeria, Pihvipaikka Best, Center kebab pizzeria ravintola, Loimaan pizzeria, Varsinais-Suomen elintarviketukku Oy, Veli kebab pizza, Friendly kebab pizzeria, Kafé Gadolonia kb, Runway Café, Suncity kebab pizzeria, Roseanne pizzeria, New Baan thai restaurant, Habeb Tradin tmi, Kahvila Lahjahovi, Vihreä ravintola, Liha Salam Oy, Pikaruoka Mekong, Sho-resh, Juski Oy, Turun NMKY, Aura kebab pizzeria, Natali kebab pizzeria, Deeqo, Grilli, Muhamed Gadid adasnassin, Ypäjän kebab pizzeria, Turun perheryhmäkoti, Chipo shop, Green Chilli 4 U oriental shop, Ramzi ja Moskea, Ylöjärven pizzaservice, Herkku pizzeria, Asim & Lemy, Goups Oy (lisäksi joitakin pienempiä asiakkaita).

11

1134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ähläm Ähläm

      "Lihaliike Agali Oy:n kautta on toimitettu lihaa lukuisiin suomalaisiin ravintoloihin ja suurkeittiöihin. Yhteensä lihaliike ehti Eviran saaman arvion mukaan toimittaa 40-100 tonnia erilaisia lihatuotteita asiakkailleen. Agali ei ole pitänyt kirjaa siitä, mistä tuotteet ovat tulleet ja mihin ne ovat menneet.
      Liha ja lihatuotteita on säilytetty Turussa määräystenvastaisissa olosuhteissa. Uuden Suomen tietojen mukaan lihaliikkeen kylmätiloille ei ole ollut rakennuslupaa eivätkä ne ole toimineet kunnolla. Näin elintarvikkeiden kylmäketju on saattanut katketa jopa useita kertoja
      Useimmat Eviran nimeämistä Lihaliike Agalin asiakasravintoloista ovat etnisiä ruokapaikkoja"

      http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/119332-valtava-kebabskandaali-suomessa-–-katso-onko-kantapaikkasi-listalla

    • Ähläm Ähläm
      • Ähläm Ähläm

      • Ähläm Ähläm

      • Ähläm Ähläm
        Ähläm Ähläm kirjoitti:

        http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/epamiellyttava-kebab-paljastus-suomesta-varo-naita-49-paikkaa/art-1288441741471.html

        Yrityksen käsittelytiloissa menivät sekaisin uudet ja vanhat, ulkomaiset ja kotimaiset lihat. Sen lisäksi, että tuotanto- ja käsittelytilat olivat epähygieeniset, lihojen alkuperää ja tuoreutta ei tiedetty.
        - Lihoista ei voitu tietää, mikä on vanhempaa ja mikä uudempaa erää. Muualta Euroopasta tulleet saapumiserät menivät sekaisin kotimaisten kanssa, Eviran elintarviketurvallisuuden toimintakokonaisuuden johtaja Susanna Pesonen kuvailee.
        Lisäksi hygieniassa oli suuria puutteita.
        - Liha voi esimerkiksi olla pakattu huonosti niin, että se kosketti likaisia pintoja.
        Evira saa perjantaina päivitetyn listan liikkeistä. Suurimmaksi osaksi tuotteita on mennyt Turun ravintoloihin.
        http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/kebab-pommi-kaikki-lihat-sekaisin-osa-lattialla/art-1288441773303.html


    • Ähläm Ähläm

      Aittoniemen mukaan ravintola-alalla on jo pitkään tiedetty epäkohdista.
      - Tämä ei yllättänyt ketään. Olemme käyneet paljon keskusteluja siitä, mistä raaka-aineet tulevat, Aittoniemi kertoo.
      Aittoniemen mukaan räikeimmissä tapauksissa pakettiautot tuovat lihaa rajan takaa Ruotsista, ja raaka-aineet vaihtavat omistajaa rajan tuntumassa. Myös viimeisiä käyttöpäiviä saatetaan venyttää…
      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/kebab-skandaali-tama-ei-yllattanyt-ketaan/art-1288442305361.html

    • jwa_keskikasti

      Ja kaikkien muidenkin ohella on jo vuosia tiedetty se fakta, että pizzaan laitetaan vanhentumassa olevaa kinkkua yms.

      • NäinhänSeOn

        Niin ja sitten sitä ihan väkisellä tungetaan ihmisten suuhun ja kaupan setä laittaa sen pakolla sinun ostoskoriin. Pitserian gerberos kahtoo pöydän vieressä etä varmasti syöt joka ikisen murun vanhentunutta kinkkua ja kaupan setä ei päästä kaupasta pois ennen kun varmasti oot maksanut pitsas ja soittaa perään vielä että ootko varmasti nyt syönyt sen tai kauppaan ei ole tulemista.


    • kepsumies.entinen?

      OKSETTAVAA!
      Lopetin kebabin syönnin vaikka se oli herkkuani jo yli 30 vuotta!
      Voi kurjuus!

      Onkohan Lontoossa turvallinen kebab yhä, siellä aloitin jopa 70-luvulla.
      Kerran sain Pariisin kepsusta mahan ja pään kipeäksi hallien lähellä rue St Denis ulkomyyjältä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1987
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1912
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      12
      1445
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1251
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      50
      1219
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      845
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      707
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      88
      707
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      678
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      643
    Aihe