Päivän pituuden

Olen seurannut nyt auringon nousu- ja laskuaikoja. Talvipäivän seisauksen aikaan
(22.12.2011) aurinkon nousu- ja laskuajat Kemissä olivat 10:50 ja 13:50.

Tänään (13.01.2012) vastaavat ajat ovat 10:18 ja 14:43.
Elikkä aamusta päivä on jatkunut 32min. ja illasta 53min.

Mistä mahtaa johtua tämä aamun ja illan välinen aikaero?
8416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Pääasiassa johtunee siitä, että havaintopaikalla ei aurinko ole keskipäivän kellonlyömällä tasan etelässä. Eikös aikavyöhykkeemme keskilinja kuljekin jossain Joensuun tienoon pituuspiirillä, eli vain sillä linjalla on aurinko etelässä (jokseenkin) tasan klo 12 (normaali- eli talviaikaa)?

Äänestä
  • En tarkoita tuota "keskipäivän" kohtaa, vaan tuota nousu/laskuaikojen eroa.
    Elikkä päivä on jatkunut aamusta 32min ja illasta 53min.

    Elikkä mistä tämä aamu/ilta jatkumisen erillaisuus johtuu?

    Äänestä

Kollimaattroi ei ymmärtänyt nyt kysymystä.
Vastaus on pitkä selitys. Mutta aloitan: Maapallolla täyden ympyrän pyörähdykseen menee aikaa noin 23h ja 56min. lisäksi maapallon on pyörähdettävä ylimääräiset neljä minuuttia koska maapallo kulkee myös radallaan noin yhden asteen eteenpäin auringosta katsottuna ja auringon asema muuttuu maapallolla vastaavasti.. Kaikki olisi hyvin ja harmoonisesti jos maapallon rata olisi pyöreä auringon ympäri. Mutta koska rata pallon ympäri onkin ellipsi, ei paljoa vain Aurinko on talvella lähimpänä aurinkoa tammikuun 5 päivä . eroa on vain puolisen prosenttiakesään verrattuna.. Siis tois vähän. Maapallon nopeus on suurimmillaan lähimmässä pisteessä ja hitain kauimpana auringosta,, erot on mitättömiä. Mutta niin suuria että erot huomataan. Kun maapallo kulkee nopeammin auringon ympäri, aurinko jää jälkeen, 24h00min ja 00sekunnin aikana, ja maapallon on siksi pyörähdettävä noin 15sekuntia pidempään että kierros suhteessa aurinkoon tulee täyteen. Kun noita 15 sekuntia lisätään parin viikon aikana kaikki ilmiöt jotka kytkeytyy aurinkoon siirtyvät vastaavasti. Auringon nousut myöhästyy ja laskut samaten..
Joko hoksaatte, koska Koska maapallon on jatkettava pyörähdyksiä pidempään saadakseen jäljelle jääneen auringon kiinni on auringon etelässä olo aika myös siirtynyt 10min tähän mennessä ajasta joka oli talvipäivänsaisauksen aikaan. vastaavasti aurinkon laskut ja nousut siirtyvät samaan suuntaan kuin ilmaiseksi. Siksi juuri tuo ero päivä jatkuukin ylimääräiset kymmenen minuutti ja vastaavasti aamulla päivä pitenee kymmenen minuuttia vähemmän kuin tasaisella ympyräradalla. Helmikuussa 13 auringon etelässä olon hetki muuttuminen pysähtyy ja maapallon kierros kestää tasan 24h ja sen jälkeen maapallon kierros suhtessa aurinkoon kestääkin sitten vähemmän kuin 24h. ja päivät pitenevat aamusta enemmän kuin illasta.

Lyhyesti. Maapallon kierros aika muuttuu suhteessa aurinkoon, maapallon ellipsiradan takia .

Äänestä
  • Pari sanaa oli tullut väärin, vaikka luulen että asian ymmärtää ilman korjauksia.
    Kaikki olisi hyvin ja harmoonisesti jos maapallon rata olisi pyöreä auringon ympäri. Mutta koska rata auringon ympäri onkin ellipsi, ei paljoa mutta kuitenkin. Aurinko on talvella lähimpänä aurinkoa tammikuun 5 päivä

    Äänestä

  • Kiitoksia! Nyt asia alkaa selkenemään.

    Äänestä

  • toinen tarkennus kirjoitti:

    Kiitoksia! Nyt asia alkaa selkenemään.

    Pelkistettynä kyse on siitä, etteivät talvipäivänseisaus ja maan sijainti elliptisellä radallaan lähimpänä aurinkoa satu samaan aikaan. Lisäksi tämä aikaero muuttuu jatkuvasti, tosin äärimmäisen hitaasti ainakin inhimillisessä aikaskaalassa.

    Äänestä

  • Kolmas tarkennus kirjoitti:

    Pelkistettynä kyse on siitä, etteivät talvipäivänseisaus ja maan sijainti elliptisellä radallaan lähimpänä aurinkoa satu samaan aikaan. Lisäksi tämä aikaero muuttuu jatkuvasti, tosin äärimmäisen hitaasti ainakin inhimillisessä aikaskaalassa.

    Sillä ei ole merkitystä ettei ne satu kohdalleen.
    Vaan pelkästään se riittää että pyörimisnopeus ei ole täysin synkronissa suhteessa aurinkoon, joka johtuu maan erilaisista kulmanopeuksista auringon ympärillä

    Äänestä

  • airfoil joka ei kirj kirjoitti:

    Sillä ei ole merkitystä ettei ne satu kohdalleen.
    Vaan pelkästään se riittää että pyörimisnopeus ei ole täysin synkronissa suhteessa aurinkoon, joka johtuu maan erilaisista kulmanopeuksista auringon ympärillä

    eiköhän se näin ole

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Muutosero kirjoitti:

Olen seurannut nyt auringon nousu- ja laskuaikoja. Talvipäivän seisauksen aikaan
(22.12.2011) aurinkon nousu- ja laskuajat Kemissä olivat 10:50 ja 13:50.

Tänään (13.01.2012) vastaavat ajat ovat 10:18 ja 14:43.
Elikkä aamusta päivä on jatkunut 32min. ja illasta 53min.

Mistä mahtaa johtua tämä aamun ja illan välinen aikaero?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu