Kuntauudistus julkaistu ! Toteutetaan viiden vuoden kuluessa.
Tornio, Ylitornio ja Pello muodostavat jatkossa uuden Tornion kaupungin.
On se hieno homma että palvelut kehittyvät ja keskittyvät tasapuolisesti.
Tornio, Ylitornio ja Pello muodostavat jatkossa uuden Tornion kaupungin.
On se hieno homma että palvelut kehittyvät ja keskittyvät tasapuolisesti.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Korjaus aloittajan viestiin Ylitornio ja Pello muodostavat jatkossa uuden Rovaniemen kaupungin.
Olen samaa mieltä, Tornio liian syrjässä ja kulttuuriltaan outo. Rovaniemi on nykyaikainen ja kehittyvä yliopistokaupunki. Myös läänin pääkaupunki ja onhan siellä LKS.
Tornio Syrjässä ?... mitä p.......... Vauras Ruotsi ja Haaparanta kyljessä.
Ainahan saa muuttaa Rovaniemelle tokihan sielläkin Saarenkylä vierestä löytyy.
Pello ja Ylitornio liitetään TORNIOON.
Ei kunta uudistus mene niin, että rynnitään sinne sun tänne - Ainahan saatte muuttaa Rovaniemelle - onhan siellä Kemijoki ja upea Saarenkylä.
Yksi näkökohta näissä kuntaliitosasioissa ovat nämä valtion metsästysmaat. Torniossa näitä ei ole, mutta metsästäjiä paljon ja ahtaassa. Rovaniemen ympäristö taas vastaavasti on suurelta osin valtion maata.
Mietin vain, että metsästysparatiisin ajat ovat ohi, jos Tornioon liitytään.
Mitä taas aiheuttaa se, että Tornio ei ole poronhoitoaluetta?
Ihmettelen myös sitä mihin katosi se karttaesitys, missä järvikylät oli liitetty Rovaniemeen ja eteläosa kuntaa Kemi-Tornioon. Se esitys oli mielestäni järkevä...silloin kaikki ilmeisesti pääsisivät sinne, minne haluavatkin.
EI KANNATA LIITTYÄ KAUPUNKIIN,AUTOTKIN SYÖVÄT PALJON ENEMPI POLTTOAINETTA KAUPUNKIAJOSSA.
Nyt toteutuu Ylitorniolaisten pitkäaikhainen haave net pääsevät kaupunkilaiseksi. Ylitorniohan on vuosia sitte yrittäny saaha kuntaansa kaupunkiksi. Silloin päättäjät olivat naurahneet sille hankheele. Nauhamainen kylä ja haluaa kaupunkiksi.
Nyt YTläisten haave toteutuu kun pääsemme osaksi Rovaniemeä. Tornion kanssa ei kukaan halua mitään yhteistä, jääkööt sinne nurkkaan omaksi lilliputti pitäjäksi.
Ylitornio yhteen Tornion kans ja liittykööt Pellolaiset Roihin.
Tornio on kuitenkin YT:tä lähin kaupunki, ja on aivan luontevaa että se siihen liittyy.
Ei muuten ole lähin kaupunki. Raanujärveltä on Tornioon matkaa 140km ja Rovaniemelle 60km. Rovaniemi on suurimmalle osalle Ylitornion pinta-alasta: Lähin kaupuni, asioimiskaupunki, koulukaupunki, sairaalakaupunki, harrastuskaupunki....listaa voisi jatkaa loputtomiin.
Joo, onhan se aivan selvää,että uuden suurkunnan keskusta aletaan rakentamaan YT:lle liitoksen jälkeen. Rajalla-alueen rapakuopan asemasta saahan hiekkarantaa aivanko Rivieralla ja Aavasaksa vieressä alppimaisemana.On siinä Tornion silmälasipäisille ,keltahampaisille veteraanipolitikoille mukava uusi hanke. Osa vissiiin assuuki jo puolimatkassa.
Se on kans varma , että Matarenki hyötyy. Meilä on pitkä kokemus yhteistyöstä yli rajan. Yhessä suunnitellaan ja yhessä maksetaan, tietenki sillai suhteellisen tasan.
..met taiama liittyä tuone tunturi-Laphiin, soon parempi ko tuo kuvalehen kartta...
Mun mielestä Rovaniemi olisi parempi kuin syrjäinen tornio.
Mutta kun Rovaniemi liitetään Ranuaan,mitäs sitte?.