vessapaperirullat lisäävät vain jätevesikuormaa ja siksi ne ei oo hyviä, vaikka periaatteessa ihan toimivia.
Nuo hajoavat...
suminagashi
22110
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tuollaistako mietit kun istut vessassa ja otat itseltäsi suihin?
Huomenta Genio!
Suunnittelivat sitä viis vuotta ja kunniamaininta "vuoden turhake".
.
tämä onkin se Maailman Suurin Ongelma
Niin kuin muka ympäristöä ei roskattaisi tuhat miljoonaa kertaa pahemmin joka päivä
.
Paitsi jos jätevesi menee omaan biokaasulaitokseen niin siitä vessapaperirullasta tulee ilmaista energiaa.
Miten hyvin vaimon viettely illalla onnistui?
Huomenta ja kiitos kysymästä. Kyllä se sillee kivasti meni, että läheisyyttä ja läsnäoloa kyllä riitti. Mä vaan tykkään niin kauhiasti sen jalkateristä, sääristä ja reisistä, että menin perhana silittelemään sen uneen samalla kun katottiin Miehet jotka vihaavat naisia osa 2.
Oho, kivan romanttista teillä siellä. Läheisyyden ja hyvän unen jälkeen maistuu rakastelu :)
Kyllä. Se on erittäin suoraviivaista -romantiikka johtaa erotiikkaan. Paitsi meillä eilen.
Tuota - noin pikaisesti vois arvioida et on kannattavampaa laittaa vessapaperirulla kuivana uuniin eikä ensin uittaa sitä - paitsi jos kuivattaa sen auringossa. Kuivakäymälässä tilanne voi olla toinen. Meinaan et samalla logiikalla kandeis kaataa biojätteet ja paperitkin pönttöön. Vai onko bakteerien hyötysuhde niin paljon parempi?
Kaaustuksen hyötysuhde on n. 1:7. Eli kilolla fossiilista saa 7 kiloa kaasua. Biojätteet ja paperit kannattaa kaasuttaa. Ja periaattees muoveja ja metalleja lukuunottamatta kaikki muu kannattaa muuttaa metaaniksi.
Ei puutu kuin kohtuuhintaisia reaktoreja kotitalouksille ja taloyhtiöille.
Ihmisten tappaminen vähentää jätekuormaa ja on periaatteessa ihan toimiva.
Syötävät rullat olis siis VIELÄKIN ympäristöystävällisempiä!
keksintönä vähän samaa luokkaa kuin banaani jossa on vetoketju (jotta sen saa näppärästi auki eikä koko päivä tärväänny banaanin aukaisemiseen)
Yhden heitin pönttöön, mutta en oikein vakuuttunut.
Voikohan niistä enää edes askarrella mitään, niin kuin aina ennen tehtiin päiväkodeissa ja koulussakin ? Pehmentääkö liimakin ne ? Tai sit ne taideteokset ainakin hajoaa sateesta kastuneessa repussa kotimatkalla :(
uita lavuaarissa niin näet. Se jotenkin katoaa hetken kuluttua. Minä kokeilin, mutta totesin että tuossahan tuo roska-astia on ihan vieressä muutenkin.
En ole koskaan kokenut kärsiväni siitä, etten tiedä mihin laittaa tyhjää wc-paperirullan hylsyä. Uusia innovaatioita, uusia kärsimyksiä.
Seuraavaksi varmaan katoavat kanamunakennotkin, niin loppuu lapsilta kaikki askartelumateriaali :(
onko teiän perheessä kokeiltu tarttuuko nitojan niitti verhoihin? Meillä tarttu.
Ei... Mut pari julistetta ehti mennä tapettiin kaksipuoliteipillä...
Se on ongelma, jos noi saa niin ison markkinaosuuden, että ihmiset tottuu heittämään rullan aina pönttöön, vaikka se ei olis huuhdeltavaksi tarkoitettu. Sama energiansäästölamppu-vouhotuksessa, ne on ongelmajätettä mutta sekajätteeseen ne heitetään. Luonto kiittää
Joo, juomakelpoiseen veteen on järkevää ns. asioida ja vielä heittää muuta jätettä joukkoon.
Noh, saivartelin, koska onhan mullakin vesiklosetti.. Vaikkakin vettäsäästävä malli.
Kokeilin. Ei hajonnut.