1. Sattumaan
2. Kohtaloon
3. Johdatuksen
Jk. Kun nyt vastasit, niin perustele valintaasi.
Mihin uskot gallup
22
85
Vastaukset
- dazu
Eivätkö nuo ole kaikki sama asia?
- intuitiivinen.
Aivan sama mutta perseraiskaa nyt tasun
- intuitiivinen.
Eivät mielestäni.
Sattumaan-ateistin maailmankatsomus
Kohtaloon-teosofistin maailmankatsomus
Johdatukseen-Jumalaan uskovan maailmankatsomus - intuitiivinen.
intuitiivinen. kirjoitti:
Aivan sama mutta perseraiskaa nyt tasun
Onneksi kirjoitustyyli paljastaa herjaavat intuitiiviset originaalista.
- hahmotelma
intuitiivinen. kirjoitti:
Eivät mielestäni.
Sattumaan-ateistin maailmankatsomus
Kohtaloon-teosofistin maailmankatsomus
Johdatukseen-Jumalaan uskovan maailmankatsomusNo ei nyt ihan noin. Voi sen nyt sitten tämän kerran noin sanoa olevan, ihan vuoksi gallupin.
Sattumaan. - intuitiivinen.
hahmotelma kirjoitti:
No ei nyt ihan noin. Voi sen nyt sitten tämän kerran noin sanoa olevan, ihan vuoksi gallupin.
Sattumaan."No ei nyt ihan noin"
Miten sitten mielestäsi. Perustele teesieni vääryys. - hahmotelma
intuitiivinen. kirjoitti:
"No ei nyt ihan noin"
Miten sitten mielestäsi. Perustele teesieni vääryys.Jotkut uskovaiset sitä väittelyissä toistelee kuinka koko maailma on ateistien mukaan vain sokeaa sattumaa ja täysin randomia touhua. Mutta meidän maailmamme ei ole ihan vaan sattumaa...
Ajattele miten häviävän pieni mahdollisuus on, jos nostan hiireni ilmaan ja päästän irti, että se putoaa suoraan alaspäin? Se on tilastollinen mahdottomuus. Kunnes ottaa huomioon, että kyse ei ole pelkästä sattumasta. - usko junttila
intuitiivinen. kirjoitti:
Eivät mielestäni.
Sattumaan-ateistin maailmankatsomus
Kohtaloon-teosofistin maailmankatsomus
Johdatukseen-Jumalaan uskovan maailmankatsomusSattuma = Omituinen yllättävä kikkare hernekeitossa
Kohtalook = Naisen nopea meikkaus- ja pukeutumissessio ulos lähdettäessä
Johdatus = Raha, jonka Fortumin johto kerää lompsaansa, vaikka sähkötolpat kaatuvat satunnaisen tikan istuessa piuhalle... - hahmotelma
hahmotelma kirjoitti:
Jotkut uskovaiset sitä väittelyissä toistelee kuinka koko maailma on ateistien mukaan vain sokeaa sattumaa ja täysin randomia touhua. Mutta meidän maailmamme ei ole ihan vaan sattumaa...
Ajattele miten häviävän pieni mahdollisuus on, jos nostan hiireni ilmaan ja päästän irti, että se putoaa suoraan alaspäin? Se on tilastollinen mahdottomuus. Kunnes ottaa huomioon, että kyse ei ole pelkästä sattumasta.Tätä voi jokainen pikku tiedemies kokeilla kokona ja tulla sitten kertomaan kun se on kerran pudonnut kattoon.
- intuitiivinen.
hahmotelma kirjoitti:
Jotkut uskovaiset sitä väittelyissä toistelee kuinka koko maailma on ateistien mukaan vain sokeaa sattumaa ja täysin randomia touhua. Mutta meidän maailmamme ei ole ihan vaan sattumaa...
Ajattele miten häviävän pieni mahdollisuus on, jos nostan hiireni ilmaan ja päästän irti, että se putoaa suoraan alaspäin? Se on tilastollinen mahdottomuus. Kunnes ottaa huomioon, että kyse ei ole pelkästä sattumasta."Jotkut uskovaiset sitä väittelyissä toistelee kuinka koko maailma on ateistien mukaan vain sokeaa sattumaa ja täysin randomia touhua"
Eikös se näin olekin ateistien mielestä.
"Ajattele miten häviävän pieni mahdollisuus on, jos nostan hiireni ilmaan ja päästän irti, että se putoaa suoraan alaspäin?"
Mielestäni se ei ole edes häviävän pieni mahdollisuus, vaan varma asia, että hiiresi maahan tipahtaa. Mitä tällä on tekemistä aloitukseni kanssa? Tottakai maan vetovoima vetää hiiren alas. - hahmotelma
intuitiivinen. kirjoitti:
"Jotkut uskovaiset sitä väittelyissä toistelee kuinka koko maailma on ateistien mukaan vain sokeaa sattumaa ja täysin randomia touhua"
Eikös se näin olekin ateistien mielestä.
"Ajattele miten häviävän pieni mahdollisuus on, jos nostan hiireni ilmaan ja päästän irti, että se putoaa suoraan alaspäin?"
Mielestäni se ei ole edes häviävän pieni mahdollisuus, vaan varma asia, että hiiresi maahan tipahtaa. Mitä tällä on tekemistä aloitukseni kanssa? Tottakai maan vetovoima vetää hiiren alas.Niin ja aika monta muuta sääntöä on jotka tätä maailmaamme määrää. Ei ne ole satunnaisia.
Ei ole sattumaa, jos joku jolla on alttius syöpään kehittää syövän uv:n repiessä dna:n ruvelle...
Ei se ole kohtaloa tai johdatustakaan. - intuitiivinen.
hahmotelma kirjoitti:
Niin ja aika monta muuta sääntöä on jotka tätä maailmaamme määrää. Ei ne ole satunnaisia.
Ei ole sattumaa, jos joku jolla on alttius syöpään kehittää syövän uv:n repiessä dna:n ruvelle...
Ei se ole kohtaloa tai johdatustakaan."Niin ja aika monta muuta sääntöä on jotka tätä maailmaamme määrää."
Sinä alat kirjoittamaan joistain ihme säännöistä, jotka elämäämme määräävät. Sinussa olisi ainesta poliitikoksi. Kierrät varsinaista kysymystä, keskittäen keskustelun epäolennaiseen.
"Ei ole sattumaa, jos joku jolla on alttius syöpään kehittää syövän uv:n repiessä dna:n ruvelle..."
Jatkan sitten omaksumallasi vieraantumislinjalla itse aloitukseeni nähden. Isäni, äitini ja minua nuorempi sisareni kuolivat syöpään. - hahmotelma
intuitiivinen. kirjoitti:
"Niin ja aika monta muuta sääntöä on jotka tätä maailmaamme määrää."
Sinä alat kirjoittamaan joistain ihme säännöistä, jotka elämäämme määräävät. Sinussa olisi ainesta poliitikoksi. Kierrät varsinaista kysymystä, keskittäen keskustelun epäolennaiseen.
"Ei ole sattumaa, jos joku jolla on alttius syöpään kehittää syövän uv:n repiessä dna:n ruvelle..."
Jatkan sitten omaksumallasi vieraantumislinjalla itse aloitukseeni nähden. Isäni, äitini ja minua nuorempi sisareni kuolivat syöpään.En minä aloituksesta kauemmas ole menossa. Samassa aiheessa on pysytty kokoajan. Yritin hieman selittää, mutta huomaan että sinulle asian perille vieminen olisi melkoinen Herkuleen teko.
- intuitiivinen.
hahmotelma kirjoitti:
En minä aloituksesta kauemmas ole menossa. Samassa aiheessa on pysytty kokoajan. Yritin hieman selittää, mutta huomaan että sinulle asian perille vieminen olisi melkoinen Herkuleen teko.
"Miten sitten mielestäsi. Perustele teesieni vääryys."
Miksi et vastannut kysymykseeni? - hahmotelma
intuitiivinen. kirjoitti:
"Miten sitten mielestäsi. Perustele teesieni vääryys."
Miksi et vastannut kysymykseeni?Pointtini niemenomaan.
No jos noista pitäisi valita, niin sattumaan. Kohtaloon ja johdatukseen en usko laisinkaan.
- outo-lintunen
Uskon johdatukseen. Liian monta kertaa, liian usein olen kohdannut ihmisiä ennakkoon tietämättäni. Vain minutti myöhemmin tai minuutti aiemmin en heitä olisi kohdannut. Nämä kohtaamiset minut pysäyttivät miettimään. Kyseessä kun eivät olleet hyvän päivän tutut, vaan todella merkitykselliset kohtaamiset.
- Ruby.
Mä uskon taas enempi kuin eläin vaistoihini, haistelen ja kuuntelen.
Johdatus oli joskus pop mulla, mutta kun ihminen ei osaa kuunnella sisintään niin se muuttuu kohtaloksi..jne... - 4.
Karma, neh
- ol_io
Realiteetteihin. ;-)
- xena-183
Joskus jotakin tapahtuu sattumalta, joskus jonkun johdatuksesta, mikä kenenkin kohtalo on. - "Kaikella on määrähetkensä, aikansa joka asialla taivaan alla..."
Normipiireissä kohtalolla ja johdatuksella saa tosi huonosti pimppiä. Kyllä mussa sen verran peluria on, että sattumaan noista uskon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081726Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031723Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031635Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541416Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341372Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii472941Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50934Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115896Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai297869Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347823