Auton lastuttaminen

dirlanduuas

Lastutin autoni, sanotaan nyt että pohjois-suomessa ettei kukaan voi päätellä missä, kuulemma kyseessä on halpa ja näppärä tapa saada lisää tehoa ja vähemmän kulutusta. Nyt jälkeenpäin tapahtuneen ikävän sattuman kautta selvisi, että "lastun" eli moottorin tietotekniikan näpelöinnin jälkeen auto pitäisi muutoskatsastaa, ja mahdollisissa onnettomuustilanteissa autonsa lastuttanut on helposti ns. kusessa, kun esim. jarrut eivät enää ole ajan tasalla. Samalla myös kaikki takuut autosta (ja huolloista) raukeavat, ja varsinkin voimansiirto on lisääntyneen alaväännön takia erittäin lujilla.

Varoitankin teitä, että lastuttamisessa ei kannata uskoa ketä sattuu öljynörttejä, vaan ottakaa etukäteen selvää asiasta joltain sellaiselta taholta joka ei teille tuota lastuttamista kauppaa.

3

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nii villapaalit

      Mitä sinä niitä lastuja sinne autoon veistelet. Laita kovat villapaalit sisälle niin on pehmeämpi tömähdyksissä, lastut ei paljon tömäyksiä piättele. Otat ne sitten pois kun käyt katsastamassa.

      • KasiAlama

        Vaan mieluummin suosittelen kyllä noita höyheniä laittamaan, edullisempia kuin lastut ja enemmän saa hyötyä hinta/laatusuhteeltaan. Kannattaa höyhenyttää kyllä!


      • rasvamiggo
        KasiAlama kirjoitti:

        Vaan mieluummin suosittelen kyllä noita höyheniä laittamaan, edullisempia kuin lastut ja enemmän saa hyötyä hinta/laatusuhteeltaan. Kannattaa höyhenyttää kyllä!

        lastuttaminen on nörttien loistobisnestä: muistipiiri maksaa pari euroa, netistä voi ilmaiseksi ladata ja monistaa mille vain moottorille uudet ohjausarvot, koko homma on helppoa ja halpaa. Viiden euron kuluilla ja kymmenen minuutin työstä veloitetaan hyväuskoisilta hölmöiltä neljää, viittäsataa euroa. "takuu" koskee yleensä pelkkää lastua, jonka arvo on pari euroa, eikä mahdollisia vaurioita voimansiirrolle ja moottorille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2078
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1984
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1813
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1485
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1396
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      536
      1133
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      986
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      930
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      352
      907
    Aihe