Uusi sukuppuutto alaarm

Sähköteurastaja

veronmaksajien(SYKE pamfletti) rahoittamana.

"sukupuuttoja voi tulla
luultua enemmän
Ilmastomallit ovat voineet"

Tutkimuksessa on vakavia puutteita, lämpenemisen puuttuessa, se on tehty play staion mallinnuksella.
Nyt siis ilmastomallinnukset ohjaavat myös lajien levinneisyyttä, eli saamme kohta nähdä afrikan eläimistön siirtyvän suomeen, tosin vain mediassa, ja mallinnuksissa.

Aiheeseen voi tutustua Korkeasaaressa.

http://www.co2-raportti.fi/?heading=Lajien-sukupuuttoja-voi-tulla-paljon-luultua-enemmän&page=ilmastouutisia&news_id=3266

3

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+8

      Mitenkähän saavat eläimet toimimaan mallin mukaisesti.

      Kusetusta sanon minä. Jos oletaan, että ilmasto lämpeneisikin globaalisti vaikka asteen, niin tuskin yksikään eläin on niin tarkka ympäristönsä lämpötilasta, että tuon huomaisi. Haluaisin nähdä eläimen, joka vaatii esimerkiksi 7 asteen vuosikeskilämpötilan, ja joutuisi vaihtamaan paikkakuntaa jos lämpötila nousee 8 asteeseen. Onkohan yhtään paikkaa maapallolla, jossa vuotuinen keskilämpötila pysyy edes asteen sisällä. Suomessa vuosien keskilämpötilat vaihtelevat jopa 5-6 astetta.

      Miksiköhän muuten Suomestakin muuttolinnut lentävät talveksi jopa päiväntasaajan seuduille Afrikkaan. Jos lämpö on eläimille pahasta niin luulisi tuollaisten lämpötilalukemien saavan ne äkkiä muuttamaan takaisin pohjoisemmaksi.

    • Sähköteurastaja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      119
      3412
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      88
      1202
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      93
      965
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe