Kuntaliitokset saattavat olla hyväkin asia!

en pane vastaan

Tuolloin on turha enää ylläpitää mitään erillistä toimeentulotukisysteemiä. Se voitaisiin suosiolla siirtää Kelan hoidettavaksi ja se voitaisiin sisällyttää osaksi perusturvaa.
- Kunnissa toimeentulohakemukset käsittelee nykyään 99 %:sti etuuskäsittelijöiden armeija. Sama ammattinimike on Kelan työläisillä.

Siinäpä vapautuisi sellainen ylijäämäjoukko työkkärin hoteisiin, että nautinnolla katselisin heidän huhkimistaan orjatöissä!

Tervemenoa!

6

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luulisin ainakin

      xena-183 ei taida haluta jäädä työttömäksi...

      • Enhän toki :) Kuka haluaa ?
        Mutta mistä tämä tuli mieleesi ?


      • luulisin ainakin
        xena-183 kirjoitti:

        Enhän toki :) Kuka haluaa ?
        Mutta mistä tämä tuli mieleesi ?

        Sinähän olet kepu ja kunnan palkkalistoilla. Nuuskimassa ihmisten raha-asioita...


      • luulisin ainakin kirjoitti:

        Sinähän olet kepu ja kunnan palkkalistoilla. Nuuskimassa ihmisten raha-asioita...

        Luule rauhassa ;)


    • en pane vastaan!

      Itsemurhat vähenisivät kuntaliitosten seurauksena, kun ei enää olisi pikkukuntia, jossa menettäisi kasvonsa joutuessaan toimeentulotukiasiakkaaksi ja pikku-hitlerien syynättäväksi.

    • Vapaaehtoiset kuntaliitokset ovat kannatettavia. - Itse asiassa pari kuntaliitosta läpikäyneenä voisin todeta, että liitos on silloin parhaimmillaan, kun tavallinen kuntalainen ei huomaa mitään tapahtuneen tai korkeintaan palvelujen parantuneen.

      Sen sijaan nyt hallituksen esittämät pakkoliitoskuviot ovat syvältä...

      Toimeentulotuen kokonaisuuditukseen tarvitaan kyllä paljon enemmän kuin kuntaliitoksia. Sinänsä uudet ajatukset ovat varmasti aina tervetulleita. - Kestää vain aikansa saada päättäjät vakuuttumaan niiden toteutuskelpoisuudesta :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      182
      3660
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1099
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1010
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe