Huimaus

18+3

Vaparia uidessa tulee pyörryttävä/huimaava tunne. Liittyy pään liikkeeseen hengittäessä.
Ennen ei ollut tätä ongelmaa. Hengitän vain toiselta puolen.
Sama ongelma käännöksissä.

3

3721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uimamaister

      minulla oli sama ongelma kun aloitin uinnin, ja se lähti vain totuttelemalla. lopulta ei enään huimannut. joskus huimaus meni siihen että pakko pysähtyä ja ottaa rataköydestä kiinni.

    • Oletko varma, että huimaava tunne tulee pään liikkeestä, eikä esimerkiksi vajaasta hengityksestä?

      Ehkä hieman rajuhko harjoitus pään liikkeeseen on hengittää joka veto. Siis joka ikinen veto. Tässä ideana on seurata pään liikettä, ja pyrkiä löytämään sellainen ryhti uintiin, missä pää on paikallaan.

      Helpompi on tietysti harjoitella pelkkää uintiasentoa ja vetoa hengittämättä (niin pitkään kuin jaksaa ja sitten vaikka pysähtyä hengittämään), jolloin keskitytään hyvään suoritukseen, jotta saadaan oikeaa liikerataa lihasmuistiin.

      Hengitystä voi myös harjoitella. Perusharjoitteita ovat kuplien puhaltaminen ja vastaavat. Jos tuntuu, että eihän nyt lasten harjoitteita kehtaa isompi immeinen tehdä, niin helppo vastaava on päädyssä levätessä pitää alaleuka vedessä. Tavoitteena on totuttaa hermosto siihen, että kasvojen edessä on vettä. Tällöin hengittäminen alhaalta veden rajasta helpottuu aikanaan.

      Ja vajaasta hengityksestä: Varsinkin, jos vaparin tempo on nopea, joka toisella vedolla (vain toiselta puolen) hengittäminen on melkoista huohotusta: Kaikilla eivät keuhkot tyhjene täysin, ja sillon pyöritetään pääosin samaa vanhaa ilmaa keuhkoissa. Kannattaa kokeilla joka neljännellä hengitystä, tai unohtaa vetojen laskeminen kokonaan ja keskittyä hengittämään rauhallisesti ulos veden alle, ja hengittämään sisään sitten, kun keuhkot ovat lähes tyhjät.

      "Kammon" tunteesta: Happi tuskin loppuu kesken pinnassa uidessa. "Happi loppuu" -tunne perustuu aistiin, jossa veren happamuus muuttuu. Tämä johtuu siitä, että hapen kuluttaminen lihaksissa tuottaa hiilidioksidia, ja hiilidioksidin ja veden reaktio tuottaa hiilihappoa. Kun veden alle hengittää ulospäin, osa hiilidioksidista poistuu hengitysilman mukana, ja näin uloshengitys helpottaa tuota "ilman loppumisen" tunnetta. Jolloin on taas helpompi hengittää sisään haukkomatta. (Happea riittää ihmisellä hyvällä, syvällä hengityksellä keskimäärin kahdeksi minuutiksi. Tuota ei tosin kannata väkisin kokeilla...)

    • Anonyymi

      Sama murhe, ei tule rintauinnissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      57
      2960
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2741
    3. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      33
      2549
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      38
      2451
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1938
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1569
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1483
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1287
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1213
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1070
    Aihe