Sodankylä- Kongon pääkaupunki

Kongolainen

Ylen Lapin Radion sivuilla Ministeri Hautala puhisee, Lapista Pohjolan uutena Kongona! Ja silloinhan Uuden Kongon "pääkaupunki" on Sodankylä, eli oma Pyssykylämme!

Mietitääpä ministerin vertausta Kongoon ja mitä se on?
ja versus sitä kautta Lappiin ja Sodankylään.
-Luonnonvarat kaivetaan maasta minimaalista louhintakorvausta vastaan
-Ulkomaiset yritykset ja niiden valtaeliitti kuorivat rahat päältä
-Suora taikka rakenteellinen korruptio rehottaa
-Valtaeliitti hyötyy ja työväestö tekee surkealla palkalla raskasta työtä
-Valtio ja kunta verottaa kaikki työnsaavutukset työntekijöiltä pois
-Valtio ja kunta, ei panosta hyödyistä huolimatta infraan ollenkaan, koska kaikki on vain "väliaikaista"
-Kaivoksen loputtua luonto ja vedet on pilalla ja kaikki jätteet jätetään maastoon
-Kaivoyhtiö ajetaan lopuksi konkurssiin, jotta korvausvastuilta vältytään
-Kaivospaikkakunta kuihtuu autiokyläksi

Tämäkö on Sodankylän kehityskulku seuraavat 20-30 vuotta !!!!!!
Pitäisikö Sodankylän päättäjien lähteä opintomatkalle Kongoon, jossa näkisivät siellä Sodankylän tulevaisuuden??

Lapin Radio / Heidi Hautala 17.01.2012:
"Valtion omistajaohjauksesta vastaavan ministerin Heidi Hautalan (vihr.) haluaa nostaa keskusteluun sen, onko Lapista on tullut pohjolan Kongo. Ministerin mielestä ulkomaiset kaivosyhtiöt ovat käytännössä jo vallanneet Lapin ja hallitsevat malmivarantoja maanomistajille maksettavaa minimaalista louhintakorvausta vastaan. Ministeri Hautala puhui valtioneuvoston kanslian omistajaohjausosaston järjestämässä seminaarissa tiistaina.
Hautalan mukaan Suomen valtio voisi osallistua voimakkaammin kaivosteollisuuteen omistajana. Lapissa on useita suuria kaivoshankkeita, jotka ovat ulkomaalaisomistuksessa. Pohjoisessa vain Talvivaaran kaivoksen omistaa suomalaiset.
Hautala perää valtion omistusosuuden kasvattamista kaivoksissa. Ministerin mukaan jo kymmenen prosentin omistusosuus toisi vaikutusvaltaa valtiolle. Sen myötä myös valtion vastuu kaivoksista kasvaisi. "

3

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kongon tähtikaupunki

      Kongon pääkaupunki titteli sopisi Sodankylälle ko lehemää leukaan. On täällä sen verran pösilöä porukkaa kunnan hallintoa ja virkamiehiä myöten. Hehee.

    • lakupekka

      onko sodankylässä lakupekkoja?

    • nietuu

      Ei mutta monta mustapekka-korttia on!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2022
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1933
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1807
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1474
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1394
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      531
      1103
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      980
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      921
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      348
      894
    Aihe