Valion kuluttajaneuvoja: Kevyt Levi säilyy avattuna n. 2 viikkoa

Kevyt Levi 40%

Kirjoitin Valiolle palautetta Kevyt Levi 40% huonosta säilyvyydestä, koska itselläni avattu pakkaus säilyi jääkaapissa pari viikkoa syötävänä, sitten iski home (rasiassa parasta ennen 19.01.12). Valion kuluttajaneuvoja kertoi, että: "Tuote säilyy avattuna noin kaksi viikkoa."

Aika lyhyt aika, olisi mielestäni hyvä laittaa rasiaan tiedoksi. Valion kuluttajaneuvoja tosin lienee epäillyt, että minulla ei olisi jääkaappia, koska kirjoitti: "Säilytysolosuhteet vaihtelevat Kuluttajilla hyvin paljon ja tästä syystä emme ole laittaneet avattuna säilyvyysaikaa pakkauksiin."

Mitenkähän lienee tuo säilytysolosuhteiden vaihtelu nyky-Suomessa? Itse en ole jääkaapitonta huushollia tavannut.

Onkos muilla kokemuksia näistä kevytlevitteistä?

5

801

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei oo ei tuu

      Ei ole, eikä tule olemaankaan, meillä käytetään voita, eikä mitään keltasta hyytelöä leivän päällä.

      Mut säästele niitä rasioita, tehhään niihin reikiä ja laitetaan marjapuskaan linnunpelättimiksi.

    • Myös Levin käyttäjä

      Itse käytän myös Valion Kevyt Leviä (40 % punainen rasia) ja on kyllä säilynyt käyttökelpoisena parikin viikkoa yli parasta ennen päivän ! Tosin rasia ei kauaa seiso lämpimässä. Otan jsen ääkaapista, voitelen puhtaalla veitsellä ne pari-kolme leipäsiivuani ja rasia takas jääkaappiin.

      Jossain vaiheessa käytin Ingmanin vastaavan sorttista kevytlevitettä ja siinä oli tuo homehtumisongelma.

      • nahkis

        Lienee erästä kiinni.Itsellä oli joku viikko sitten probleemia valion maitojen kanssa,4 tölkkiä peräkkäin happani 2-3 päivässä vaikka päiväystä oli vielä reilusti jäljellä.Eikä ollu mistäänsäilytyksestä y.m kiinni,laitoin postia mutta vastaus oli vaan seli seliä.


      • Myös Levin käyttäjä

        Pieni korjaus. Se homehtuva ei ollut Ingmanin vaan Oivariini Balancia.

        Mulla on varmaan hyvä tuurmaitojen kanssa. Juon paljon maitoa ja välillä joku menee yli parasta ennen päivän ja on silti ihan hyvää. Ostan kyllä Ingmanin kotimaista maitoa koska se on muutaman sentin halvempaa ainakin täällä kuin Valion maito.


      • nahkis
        Myös Levin käyttäjä kirjoitti:

        Pieni korjaus. Se homehtuva ei ollut Ingmanin vaan Oivariini Balancia.

        Mulla on varmaan hyvä tuurmaitojen kanssa. Juon paljon maitoa ja välillä joku menee yli parasta ennen päivän ja on silti ihan hyvää. Ostan kyllä Ingmanin kotimaista maitoa koska se on muutaman sentin halvempaa ainakin täällä kuin Valion maito.

        Joo,ei toi maidon happaneminen oo ollu kovin yleistä.Muutama vuosi sitten ingmanit happani paljon nopeammin kuin valiot,yleensä ennen eräpäivää.Nyt valiolla on varmaan ollu tuotannossa jotain häikkää,mutta eivät voi myöntää mitään.Tai sitten joku idiootti duunari pilaa välillä jonkun erän huvin vuoksi,kuka näistä tietää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7455
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5384
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      257
      4595
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4495
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      62
      3247
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      49
      2685
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2348
    8. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2322
    9. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      49
      2313
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2184
    Aihe