naisen syitä miksi ei lapsia!

Olen nainen joka ei halua lapsia. Syyni siihen ovat eräs ystäväni oli onnellisessa parisuhteessa sitten kaikki romahti hän sai miehen kanssa lapsen ja tuli ero. Nyt ystäväni on yh-äiti ja kauhea riita elatus maksuista ja lapsesta miehen kanssa. Itse en haluaisi koskaan kokea moista se on yksi syyni miksi ei lapsia.
Toinen on. En jaksa olla lapsen kanssa 24/7 ja hankkia lapsen hoitajaa haluan olla uranainen ja mennä miten huvittaa lapsi olisi vain tiellä.
Lapset ovat söpöjä kunhan eivät ole omia.
Sitten kolmas syy jos joskus tuleekin ero ja jäisin yh-äidiksi on vaikea löytää miestä!
26377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

En vain ole koskaan tuntenut mitään halua lisääntymiseen, ei ole mitään äidinvaistoja. Koen ettei minulla olisi ollut mitään annettavaa lapselle henkisessä mielessä.

Äänestä

Mielenkiintoinen aihe.

Minusta olisi kuitenkin relevantimpaa kysyä ihmisiltä, miksi he haluavat lapsia. Päätös jättää lapset tekemättä koskee vain ko. ihmistä, eikä vaikuta keneenkään. Lapsia tekemällä sen sijaan vaikutetaan huomattavasti laajemmin. Fakta kuitenkin on, että valitettavan monelta nykyvanhemmalta puuttuvat edellytykset olla hyvä vanhempi.

Aloitetaanko kampanja? Jos joku kysyy, miksi et halua lapsia, vastaa kysymyksellä "miksi sinä haluat lapsia". Veikkaan häkeltymistä vastapuolella. :)

Äänestä
  • Hyvä idea. Tein aloituksen. Saa käydä vastaamassa.

    Äänestä

  • Suomen kansalainen kirjoitti:

    Hyvä idea. Tein aloituksen. Saa käydä vastaamassa.

    En mä ainakaan voi vastata siihen. En nimittäin halua lapsia. :)

    Äänestä

  • ttyyr kirjoitti:

    En mä ainakaan voi vastata siihen. En nimittäin halua lapsia. :)

    Oman kokemukseni mukaan kannattaa ostaa 4cm halkasialla oleva vibrattori se tuo mukavaa nautintoa ja toimii myös selän hierojana.

    Äänestä

  • !!! kirjoitti:

    Oman kokemukseni mukaan kannattaa ostaa 4cm halkasialla oleva vibrattori se tuo mukavaa nautintoa ja toimii myös selän hierojana.

    Mitä tekemistä sillä on tämän keskustelun aiheen kanssa?

    Äänestä

Miksi kuluttaisin niin paljon omaa aikaani toisen elämään omani kustannuksella? Ei käy vain järkeen kun en koe itse saavani kovinkaan paljoa hankkimalla lapsen. Lapsesta on myös varmasti jatkuva huoli, joka ei sekään ole mikään kovin mukava asia.

Ehkä jos elämään kyllästyn, hankin lapsia. Tässä vaiheessa ei ole mitään intressejä.

Äänestä

uranainen---------------> On sulla mahtava uraputki S 24 palstailu!

Äänestä

Elämään kyllästynyt ei ole kelvollinen hankkimaan lapsia, sillä jos niitä hankkii niin pitää rakastaa elämää.
Hyvähän on että ette hanki lapsia, sillä kun lukee teidän mielipiteitänne niin ihan on oikea päätös.
Ja tuo vasta kysymys sitten, että miksi muut haluavat lapsia. Luulen että suvun jatkuminen on tärkeää, joka rakastaa lapsia kokee halun saada ikioman josta saa kasvattaa pienen ihmisen aikuiseksi. Ja minä en ainakaan äitinä haluaisi antaa pois yhtäkään kolmesta lapsestani, totta on että heistä on huolta myös mutta ihminen joka ei ole itsekäs ei edes ajattele niin kun huolet painavat vaan ne kuuluu elämään ihan kuin lapsikin.
Ja puhumattakaan lastenlapsista, ihana katsoa heidän kehitystään ja ajatella että minäkin olen yksi osa hänestä.
Mutta kunnioitus myös heille jotka eivät halua lapsia, he päättävät miten itse haluavat muokata elämänsä ja se pitää muidenkin hyväksyä.

Äänestä
  • Pari kyssäriä.

    1. Miksi suvun jatkuminen on tärkeää?

    2. Miksi rakastat lapsia?

    3. Sinä teit lapset itseäsi varten. Mikä siinä ei ole itsekästä?

    Äänestä

  • No tottakai elämään kuuluu huolet, niitä tulee aivan varmasti jokaiselle, mutta yleensähän ihminen kai vähän miettii ihan etukäteen minkätyyppisiä huolia itselleen järjestää. Ei kai KUKAAN, itsekäs tai ei, ajattele huolien iskiessä muuta kuin että elämäänhän ne kuuluvat. Varsinkaan enää siinä vaiheessa kun on tehnyt sellaisen valinnan mikä ko. huoliin johtaa. Irtisanoutuminen johtanee taloudellisiin huoliin, lemmikin hankkiminen hoito- ja/tai koulutushuoliin, elämäntavat terveys- ja/tai ulkonäköhuoliin, vanha talo remonttihuoliin jne. jne. Ja ihan yhtälailla niitä huolia ratkotaan ja niiden valintojen kanssa eletään kuin sinä elelet lapsiesi kanssa ilman sen syvällisempää viestiä. Mitä tekemistä sillä itsekkyydellä on tämän asian kanssa?

    Äänestä

HAHAHAHAHAAAAAAAAAAA.

***** kun oli tärkee!

Äänestä
  • tuula-neiti^^

    Äänestä

Kiitos tästä ilmoitusluontoisesta asiasta. Mäkään en halua lapsia, mutta en ole vielä kokenut tarvetta perustella sitä netissä ilman että kukaan edes kyselee siitä. Miten musta tuntuukin että joillekin tämä lapsettomuus on joku imagokysymys ja tapa kerjätä huomiota. Onko se ihmekään että jotkut seinähullut teitä oikeassa elämässä siitä lapsettomuudesta moittii jos ette pysty olemaan siitä hiljaa edes netissä?

Äänestä

Mä en myöskään tiedä endometrioosileukkauksen ja -hoidon jälkeen, mitenkäs sitten kaikki nää gynehommeliinit..Ehkäisyksi ehdotettu yhtä progestiinivalmistetta joka sattaisi aiheuttaa kaksi kertaa kuukaudessa verenvuotoa.Olen alipainon takia aika vuodoton, tosin silloin kun verenvuoto alkaa, se on runsasta.Nyt mulla on rankkoja PMS-oireita tällä hetkellä joten laitan pantylinereita laukkuun huomix.En tiedä alatiesynnyttämisestä yhtään mitään kun aika huono pariutumaan olenkin, olen selibaatissa ollut jo useamman vuoden.Koko homma on siis sitä nyt et hankin sen keltarauhashormoonivalmisteen Dextrasta.Se on kaikki mitä tiedän tekeväni ja sehän on nimenomaan sitä että veri pois kehostani, ei pieneksi sikiöksi.

Äänestä
  • JAA, kiitti vaan turhan tarkasta infosta. Olisin elänyt kyllä ilman tätä tietoakin.

    Äänestä

Kaverin autosta puhkes rengas jokunen vuosi sitten. Niinpä en hanki itse autoa koska siitäkin saattaisi puhjeta rengas joskus. Mieluummin vedän hiihtäen töihin sen 15km suuntaansa.

Hei haloo...

Nyt järki käteen ja ostoksille.

Äänestä
  • Todennäköisyys renkaan puhkeamiselle on häviävän pieni. Todennäköisyys avioerolle on n. 50%.

    Aika huono vertaus.

    Äänestä

  • thrjn kirjoitti:

    Todennäköisyys renkaan puhkeamiselle on häviävän pieni. Todennäköisyys avioerolle on n. 50%.

    Aika huono vertaus.

    Ei suinkaan. Itselläni on huomattavasti enemmän puhjenneita renkaita kuin avioeroja. Et taida ymmärtää sarkasmia? Toisaalta yksinkertaiset ihmiset harvoin ymmärtävät.

    Äänestä

  • thrjn kirjoitti:

    Todennäköisyys renkaan puhkeamiselle on häviävän pieni. Todennäköisyys avioerolle on n. 50%.

    Aika huono vertaus.

    Idiootti. Vertaus kuvastaa typeryyttä olla tekemättä tai kokematta itse jotakin asiaa koska joku muu oli jo kokeillut sitä huonolla menestyksellä, joka ei kuitenkaan ole oletusarvo asiassa.
    Vituttaavat tuollaiset pilkunnussijat jotka eivät tajua asiayhteyttä tai vertauksia yleensä vaan kaikki otetaan kirjaimellisesti.

    Jos tuolta pohjalta elää kuin ap niin miksi ei samantien linnoittautua kotiin lopuksi ikää?

    Äänestä

Parisuhteeni on lähes täydellinen ilman lapsia. En todellakan usko että paranisi lapsien myötä. Minulle ei vain ole tullut tarvetta lapsille.

Äänestä
  • Tässä oli hyvä vastaus.

    Kertoo miten asia on omalla kohdalla eikä ala nostamaan sen johdosta itseään jalustalle kuten suurin osa täällä kirjoittavista lapsettomista. Juuri näin folks!

    Äänestä

Mäkään en halua lapsia, en ole koskaan oikein edes pitänyt lapsista. En vain välitä lainkaan. Ja sitäpaitsi, todella moni suhde päättyy. Ja mitä olen seurannut ystäviäni ja sukulaisia, heti kun on pyöräytetty muksu niin kohta ollaanki jo hakemassa eroa. Elämä pyörii lapsen ympärillä muutenkin jatkuvasti, menee aikaa, rahaa, hermot. Suhde kärsii helposti. Oma vapaus kärsii, enään et saakkaan tehdä mitä haluat, milloin haluat, mennä minne haluat. Ystävät ja kaverit voivat helposti kaikota pois. Ei ole sitä omaa aikaa enään kuten ennen.

Ja sitten se että jos olet nainen ja et halua lapsia niin saa haukkuja päälle etenkin miehiltä. Ite huomannu tuollaista kohtelua yllättävän paljon. Ja vaikea löytää miestä, joka ei lapsia haluaisi. Tosin ite sellasen löytänyt jo, miehellä ikää 36v ja ei ole oikein koskaan lapsia halunnut, toivottavasti ei tule haluamaankaan :)

Äänestä

Lapseton ihminen on itsekäs?

Olen itsekäs, kun en halua synnyttää tähän maailmaan lasta, jota todennäköisemmin en jaksa henkisesti hoitaa, joka näinollen luultavasti kasvaisi itse hyvin henkisesti tasapainottomaksi ihmiseksi, joka saattaisi joutua kärsimään koko elämänsä mielenterveysongelmista?

Kyllä, olen itsekäs, kun ajattelen heti ensimmäisenä sitä lasta ja millaisen elämän minä voin antaa hänelle. Olen itsekäs, kun en halua ottaa niin suurta riskiä, että pilaisin toisen ihmisen elämän.

Äänestä

Tähän hulluun maailmaanko tekisin vapaaehtoisesti lapsia? En todellakaan! Mikä on lasten tulevaisuus? Ei se hyvältä näytä. Maailmaa uhkaa laajamittainen nälänhätä ja veden puute, joka johtaa maanpakoihin ja sotiin. Lisäksi on huolena erilaiset ympäristökatastrofit ja vaarallisten maiden ydinasekehittely. Rikas maanosamme elää jatkuvasti köyhien maiden ja heidän lastensa riistolla. Sekin johtaa ennen pitkää ongelmiin. On järjetöntä väittää, että ihminen, joka ei halua tällaiseen maailmaan lapsia, olisi itsekäs. Itsekkäämpää on ajatella ihania omia perhehaaveitaan näkemättä ympärillään olevaa maailmaa. En halua, että lapseni ja lapsenlapseni elävät ja kärsivät siitä, mitä heidän edeltäjänsä ovat saaneet aikaan. Joten en koe, että on minkäänlaista tarvetta jatkaa sukua.

Äänestä

Uranainen
Ei mielestäni voi samaistaa ystävän elämää jos hänelle on käynyt huonosti niin ei kai ole varmaa että sinulla olisi sama kohtalo.
Mutta ihan oikeassa olet, jos ei halua "mahdollisia" ikävyyksiä elämäänsä niin ihan oikein ettet edes ajattele lapsia, sillä tuolla ajatustavalla elävä ihminen kasvaä vielä monta vuotta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uranainen_ kirjoitti:

Olen nainen joka ei halua lapsia. Syyni siihen ovat eräs ystäväni oli onnellisessa parisuhteessa sitten kaikki romahti hän sai miehen kanssa lapsen ja tuli ero. Nyt ystäväni on yh-äiti ja kauhea riita elatus maksuista ja lapsesta miehen kanssa. Itse en haluaisi koskaan kokea moista se on yksi syyni miksi ei lapsia.
Toinen on. En jaksa olla lapsen kanssa 24/7 ja hankkia lapsen hoitajaa haluan olla uranainen ja mennä miten huvittaa lapsi olisi vain tiellä.
Lapset ovat söpöjä kunhan eivät ole omia.
Sitten kolmas syy jos joskus tuleekin ero ja jäisin yh-äidiksi on vaikea löytää miestä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu