Aika kinkkinen tilanne työantajan näkökulmasta kun haussa on työpaikka ja siihen on myös ulkomaalainen (tai kuten suurin osa suomeen tulleista heistä on jonkin asian tähden pakolaistaustainen työnhakija). Kun täällä on ollut harjoittelijana näitä niin ei ole tykätty ja työilmapiiri selvästi kärsii kun sellainen kaapumaantekijä on täällä töissä. Kannattaako sanotaan pakolaistaustaista neegeriä palkata työilmapiirin kustannuksella kun vielä mediasta ollaan luettu tapauksia voi olla vaikea päästä eroon jos myöhemmin on tarvis. Täällä työt menee kuten pitääkin kun palkkaa samanhenkistä porukkaa...ei puhu koko ajan kännykkään vaan tekee työajalla töitä.
Mutta heti kun tulee joku esim. somali joka ajaa firman autoa puhuu kännykkään ilman handsfreetä ja soittelee puheluja ties minne afrikkan sarveen asti, omalla kännykällä. Saa siitä sakkoja ja luulee vielä, että firma maksaa ne sakot. Tulee sellaisesta ylimääräistä päänvaivaa. Samaten kuin puhelut firman kännykästä ei ne ymmärrä ettei sitä saa käyttää neegerkavereille soitteluun vaan se on työpuheluihin. Ulkomaan esto toki on firman liittymässä mutta kotimaata ei täysin voi sulkea kun joutuu soittamaan erilaisiin numeroihin.
Ehkä se täytyy vaan tehdä niin, että jättää mieluummin palkkaamatta silloin ei tule ongelmia palkkaa sellaisia joista tietää, että homma toimii. Näissä kaikenmaailman lainsäädännöissä ei ole otettu huomioon sitä ettei nämä ulkomaalaiset sovi kaikkiin työpaikkoihin siitä voi hyvin olla enemmän haittaa kuin hyötyä hakijalle itselleen ja työpaikalle.
Sääliksi käy sitä työantajaa joka joutui ottamaan sen talonmiehen takaisin töihin vaikka asiakkaat muodostuu sellaisista jotka ei tuon palveluja halua. Joutuuko se nyt maksamaan sille palkkaa vaikkei sille ole antaa mitään töitä. Eihän sellaista lakia voi olla, että pakko palkata musta vain siksi koska on musta. Ainakin täällä sellaisen palkkaaminen aiheuttaa kaikenlaisia ongelmia koska porukka ei sellaista elän niinkuin lähtömaassani elettiin tapoja kattele.
Voin tunnustaa etten kannata tätä monikulttuurisuutta eikä todennäköisesti työntekijätkään. Mutta yritän tässä vain toimia tasa-arvo ja muiden lakien mukaisesti. Kyllä niin varmasti tulee olemaan ettei kaikki ihmiset myöskään työantajana toimivatkaan tule koskaan tämän monikulttuurisuus asian kannalle. Ei tämä yritys varmasti ole ainoa. Silti täällä kohdellaan kaikkia tasapuolisesti ja tässäkin on lähinnä tahto säilyttää kuitenkin yleinen työrauha ja pitää työilmapiiri hyvänä jatkossakin.
yrittäjän kannalta pakoloistaustanen
...
0
50
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1381520- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69936Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi272769- 68733
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56723- 37619
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7581Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33561- 60557