Minkä kokoinen maantiepyörän runko Bianchilla (malli: alu hydro via nirone 7)
olisi sopiva mieshenkilölle: 172cm 65kg, jalan sisämitta hätäisesti katsottuna 82-83 cm?
Bianchin koko?
5
1444
Vastaukset
- martonen
Voisi olla 53 cm tai seuraava pienempi. Minulla mitat 175/83 ja koko 53. Kesä ajettu n. 2600 km ja koko on juuri sopiva tehtaan 100 mm stemmillä ja satula jokseenkin keskellä kiskoissaan. Oikeaan koon valintaan vaikuttaa moni seikka mm. mieltymykset, oma vaatimustaso ja tulevien ajojen luonne. Oman vaatimustason kirkastaminen lienee kaikista tärkein asia valinnan onnistumiseksi. Ainoat muutokset omaan pyörääni tein vaihtamalla pienemmän eturattaan 38 T ja satulatolpaksi kuitutolpan. Pyörä on täyttänyt loistavasto omat vaatimukseni.
Sorry, tuli runoiltua enemmän kuin kysyttiinkään. - Jotain osviitaa
http://www.bikebuster.com/frame-guide.html
Esimerkiksi tuo laskuri antaa 54cm, mitä itse taas pitäisin hieman suurena. Tottumus kysymys, koska ajan itse normaalia pienemmällä raamilla.- kgdswrt
54cm on ehdottomasti liian suuri,jos haluat maantiepyöräiliäksi niin osta 51 tai 52 itsellä 54 olen 177cm ja
- tuleva maantip.?
kgdswrt kirjoitti:
54cm on ehdottomasti liian suuri,jos haluat maantiepyöräiliäksi niin osta 51 tai 52 itsellä 54 olen 177cm ja
Kiitos vastauksista ja subjektiivisista arvioista
- Prötöös
Itäkeskuksen Velo&Oxygenistä sai ainakin viime kesänä vuokrata Bianchin Via Nirone 7 pyöriä. Mikäli koko askarruttaa ja aikaa on odotella fillarikelejä, niin kannattaa varmaan käydä vuokraamassa(mikäli vielä vuokraavat) sopiva koko viikonlopuksi ja kokeilla pidemmällä lenkillä sopivuutta. Itse vuokrasin tuolta viikonlopuksi 55cm kokoisen(olen ~180cm/~83cm) ja pari sataa kilsaa ehti viikonloppuna ajella ja todeta, että 55 runko oli ok. Sattuipa tuossa vielä löytymään kaupasta viime vuoden Infinito sopuhintaan, niin nyt ei voi enää kuin odotella kevättä. Via Nirone 7 oli 29" maastopyörän jälkeen kyllä aikamoinen raketti asfaltilla:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1111789Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101749Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1111691Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541432Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341378Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483985Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50951Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115901Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298892Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347838