Achtung, laiva uppoaa!

Vihermeis1

Saksa alkaa olla kypsä vaihtamaan vihreästä visiosta takaisin reaalimaailmaan.

Sähkön hinnan nousu, energiaintensiivisen teollisuuden lähtö maasta ja aurinkopaneelitukiaisten lappaminen pohjatttomaan kaivoon alkavat saada joka vihreän ympäristöministerin pään kääntymään. Onko Saksan taloulellisen tuhon välttäminen saksan vihreille siis tärkeämpää kuin maailman pelastaminen? Luopiot!


http://notrickszone.com/2012/01/20/from-rescuing-the-climate-to-rescuing-the-economy-germanys-energy-transition-goes-into-reverse/

5

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • no totisesti

      Aurinkosähkön tukeminen 50 senttiä/kwh. Eihän siinä näe järjen häivää muut paitsi viherhiipparit.

    • Sähköteurastaja
    • Vihermies1

      Ei tartte hävetä ollenkaan jos ei ilmastomuutoshemmojen teorioita ymmärrä. Ei ne ymmärrä niitä itsekään. Ja koska koko ilmakehä on niin monimutkainen kaikkine kytkentöinen niin antaa muiden taistella tuulimyllyjä vastaan.

      Jos eteen tulee jotain vakuuttavaa, niin kyllä siihen tartun sitten.

      Tuokin WattsUpWithThat:in vitsinä aloitettu kytkentöjen selvittäminen.... hauskaa voi olla, mutta hymy hyytyy ,koska homma on vastaava kuin heinäsuovan heinien luetteleminen.

      Kyllähän se tärkeää on, pitäähän se selvittää, mutta johtopäätösten ja seurausten tekeminen on mahdotonta. Siksi nuo ilmastohihhulit varmoine maailmanlopuennustuksineen todistavat oman tietämättömyytensä ja johdateltavuutensa. Raukka parat. Elämänkokemuksen puute tai jonkinlainen uskonnolla ja maailmanlopulla pelottelu lapsena? Jonkinlainen halu olla muita parempi?

    • Sähköteurastaja
    • Vihermies1

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe