Mistä tuo johtuneepi, että aina joskus käy siten, että näkee unessaan, että herää ja katsoo kelloon. Sitten oikeasti herää ja tarkistaa kellon, niin se näyttää juuri samaa aikaa? Sattumaa tuo tuskin on. En muista ainakaan itselläni tapahtuneen, että olisin herännyt eri aikaan, kuin mitä unessa nähnyt.
Tässä tänä aamuna kävi taas itselleni pitkästä aikaa juuri näin. Näin unta, että heräsin 7:30, heräsin oikeasti, makasin sängyssä lyhyen hetken ja huviksi tarkistin kellon. Se näytti 7:31 ! Ihmeelliseksi tämän tekee se, että itselläni ei ole tapana herätä tähän aikaan, joten elimistön sisäinen kello ei ole voinut harjoittua heräämään tuohon aikaan.
Herääminen, sisäinen kello?
14
905
Vastaukset
- aivan loogista.
Eiköhän tuo liene aivan tavallista hyvän unirytmin tuottamaa toistoa. Tunnen heti herättyäni, että nyt on oikea aika herätä.
Jos olen mennyt tavallista myöhempään nukkumaan, tai päivä on ollut fyysisesti raskas, nukun jopa ½ h myöhempään. Se tuottaa tiettyä tyydytystä, kun ilman selvää syytä herää keskellä yötä ja rupeaa pohtimaan paljonkohan kello on, arvioi vaikka että 4.20, jonka jälkeen väläyttää kännykän näytön päälle.
4.16. Näin kävi muutama yö sitten. Usein menee arvio kymmenen minuutin sisään, mutta jos on ollut epäsäännöllistä vuorokausirytmiä, voi heittää tunninkin.
Tuohan voisi tietysti käydä laillasi myös unen kautta, mutta se ei minulta ole vielä onnistunut.- Jaska Banaani
Minullakin on tietynlainen sisäinen kello. Jos en puolen tunnin sisään mene heräämisen jälkeen paskalle, niin sit käy pahasti.
- djkhfksjdhf
Jaska Banaani kirjoitti:
Minullakin on tietynlainen sisäinen kello. Jos en puolen tunnin sisään mene heräämisen jälkeen paskalle, niin sit käy pahasti.
Miks muuten paskahätä tulee aina heti heräämisen jälkeen?
- niimpä2009
djkhfksjdhf kirjoitti:
Miks muuten paskahätä tulee aina heti heräämisen jälkeen?
Tuleeko se? No ei minulle ainakaan enää! Olisiko syynä joku sairaus?
- Movicol
djkhfksjdhf kirjoitti:
Miks muuten paskahätä tulee aina heti heräämisen jälkeen?
Hyvä ettei tule ennen heräämistä. Ota illalla laxoberon, herää aamulla p...kat housussa...
- no joo
Tunnen useita sellaisia joilla on ns. sisäinen kello, vuorotöihinkin heräävät ilman herätyskelloa. Ja joo usein itse osaan arvioida kellon ajan aika tarkasti, tosin herätyskelloa tarvitsen.
Eläimilläkin se kello on. Jos vaikka 10 minuutilla myöhästyt aamulypsylle menosta, niin johan alkaa mölinä navetasta kuulua. Näin oli ainakin 50 -60 v sitten meillä.
- maira100
mulla myös, joskus jopa ällistyttävän tarkka. illalla laitan herätyksen klo 8.00 mutta herään omia aikojani 7.55... monena aamuna se on naurattanut, mutta en todellakaan luottaisi siihen tärkeiden tapahtumien esim matkalle lähdön suhteen. hauska silti huomata jotain irrationaalista itsessäni :-)
- -
Kaipa sen oppii vaistoamaan paljonko kello milloinkin on... niinkuin esim. senkin, milloin oppitunti koulussa päättyy istuttuaan koulun penkillä tarpeeks monta vuotta.
- Kellontarkka
Sama, se kello on kaikilla, toisilla vaan herkempi kuin toisilla. Itse inhoan herätyskellon/kännykän ääntä, joten heräänkin juuri ennen kuin se alkaa soida, jotta ehdin kääntää sen pois päältä ennen kuin aloittaa. Eli siis tarkoitan just, muutamaa sekuntia max. yhtä minuuttia ennen. Tämä siis jos se on useampana yönä ollut herättämässä samaan aikaan. Keho muistaa. Koirilla sama juttu, minuutilleen samaan aikaan herää, jos on tottunut käymään aamupissalla tms. samaan aikaan.
- jorix32
ite joskus herännyt ja ottanut herätyskellon käteen, että paljonkos kello on, ja se on alkanut samaan aikaan soimaan. Pikkasen jopa pelottavaa että mitäs tämä on.
- tik..tak...
tätini kuoli tässä jokunen aikaa sitten ja joutuessaan eräälle terpparin vuodeosastolle josta hän ei tykänny kun halusi varmaan kuolla kotonaan, hän sanoi minulle että kuolen 2 viikon sisään kun tää homma meni tämmöseksi, ei kulunu kun 4 vrk siitä niin mummeli otti ja kuoli niin tuli vaan mieleen tuo sisäisen kellon arvoitus..
- Waky-wakyyyy
Silleen herätellään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845247Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.283498Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j402854Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin182031Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581830Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2861596- 471586
- 941382
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441366Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.71115