Minua kiinnostava paikka löytyy vuokrafirman kautta. Tiedän firman missä töitä tehdään, harmi vaan kun ei hae suoraan. Vuokrafirman kautta menee siis haku. Heidän sivuilla seuraavat tiedot.
Työn kesto : Yli 12kk
Työsuhde: Määräaikainen
Tarjoamme:
- työntekijälle pidempiaikaisen työsuhteen kaksivuorotyössä
Ihme touhua! Yli 12kk pitäisi olla suoraan toistaiseksi voimassa oleva, eli vakituinen työsuhde, mutta sivuilla lukee, että määräaikainen. Yrittävätkö tolla veruukkella sitten potkia pois aikasemmin? Työt voi loppua seinään, ilman työnantajapuolen usean kuukauden irtisanomisaikaa. Vähän pelottaa ajatus uskaltaako sitä nykyisestä vakituisesta hommasta lähteä vuokrafirman leipiin? Kyseessä on vaan hyvä työpaikka missä työt tehdään. Vuokrafirma on Suomen Henkilöstötalo.
Vuokratyösuhde 12kk - määräaikainen? WTF?
5
976
Vastaukset 5
- päivän irtisanomisai
Jos sulla on vakituinen homma, niin älä ihmeessä lähde vuokratyöhön. Vuokratyöfirmoja käytetään siksi, että saataisiin huonommat työedut työntekijöille.
- fdbbfff..
joo en lähtisi vakipaikasta nyky työtilanteessa pois. Tuossa ilmeisesti kyse 12kk määräaikaisuudesta eli varmat 12kk töitä ja hyvin varmat työttömyyspäivät 12kk jälkeeen.
- Ei hätiä
Vuoden määräaikainen työsopimus on itse asiassa aika turvallinen. Määräaikaista työsopimusta ei saa irtisanoa esim. tuotannollis-taloudellisilla perusteilla. Homma loppuu vasta kun määräaika tulee täyteen. Mutta veikkaan että sen jälkeen ne tarjoaa taas seuraavaa vuotta eteenpäin. Voi olla että kyseessä on joku iso jenkkifirma, jossa pääkonttorissa on päätetty että Suomessa ei saa rekrytoida, "kun on lama ja kaikkea...". Sitten Suomen konttorilla ottavat uusia työtekijöitä näin, koska kyseessä ei ole "rekrytointi", vaan muuttuva kustannus.
- NNNNNNNNimiMerki
Määräaikaisen saa irtisanoa tuta-perusteilla, jos se on sijaisuus ja se, jonka sijaisena on, voitaisiin irtisanoa. Mutta jos on määräaikaisen ettei ole kenenkään sijainen, silloin se on turvallinen. Tuo eka vaihtoehto on kyllä aika tulkinnanvarainen. Minä olen ollut määräaikseksi luokitellussa suhteessa, joka kuitenkin oli vakinainen, vaan kun olin nuori en tajunnut..siinä vaan oli tapana, että porukka vaihtuu, eli lähetin paikka ja hommassa oli yleensä koulupaikkaa odottelevia nuoria. No kouluun lähdin minäkin ja todistuksessa lukee määräaikainen, vaikka juridisesti ei ollut. Ei ollut mitään perusteltua syytä määräaikaisuuteen. Määräaikaisuuteenhaan pitää olla aina joku syy ja yllätys yllätys, mm. projektiluontoisuus ei välttämättä kelpaa, mutta kausiluonteisuus kelpaa, ts. kesätyö yms.
- erree
No tuon vuokrafirman toiminta on muutenkin VÄHINTÄÄNKIN kyseenalaista, joten ei kannata tuon kautta hakea. Ennemmin aina suoraan rekrytoivaan yritykseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.812526Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt422126Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.28965- 32867
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,154788Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?58660Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi6548- 21515
Vihdoinkin tarjolla sushia!
Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su78501- 33492