on nykyään valitettavan yleistä ja tarkoitushakuista. Pahin esimerkki on varmaankin GISS, joka on suorastaan väärentänyt alkuperäisiä kansallisten ilmatieteenlaitosten sarjoja.
Norjalainen klimaforskning.com on ottanut käyttöön eKlima Liberator -sovelluksen, jolla on tarkoitus helpottaa Norjan lämpötilatietoihin pääsyä ja niiden havainnollistamista.
http://klimaforskning.com/forum/index.php/topic,510.0.html
Lämpötilatiedottamiseen kaivataan avoimuutta ja ennen kaikkea rehellisyyttä.
Lämpötilatietojen mulkkaus
8
267
Vastaukset
- ncdc, az uni, co2 ic
Kyllä GHCN (Global Historical Climatology Network)
https://en.wikipedia.org/wiki/Global_Historical_Climatology_Network
on vähintään yhtä suuri syyllinen, jos ei suurempi.
Esim. osa tuoreimmista GISSissä nähtävistä muutoksista on tehty jo GHCN:ssä:
"On further investigation, it appears that the adjustments have actually been carried out by GHCN, whose figures GISS use. The changes seem to have taken place when they issued a revised version, 3.1, of their database in November 2011. The GHCN website gives access to all their stations and shows both adjusted and unadjusted data. Examination of these records confirms that, out of eight stations in Iceland, seven have had such artificial warming applied. . .Similar adjustments have already been found in Greenland, Ireland and Scotland. . . ." - Sähköteurastaja
Ja taalas esittää "tutkimuksissaan" liudan väärennettyjä NORDKLIM dataan perustuvia grafeja, jotka on väärennetty ymmärtääkseni WMO,n toimesta.
WMO on FMI,n kattojärjestö.- amisfyysikko 3
Ei Taalas voi toimia vastoin puoluekuria. WWF on sentään natsiperillinen suoraan alenevassa polvessa ja korkeimman johdon tutkimuksia tai tilastoja ei kyseenalaisteta.
- grehhfds
amisfyysikko 3 kirjoitti:
Ei Taalas voi toimia vastoin puoluekuria. WWF on sentään natsiperillinen suoraan alenevassa polvessa ja korkeimman johdon tutkimuksia tai tilastoja ei kyseenalaisteta.
Vihreän puolue = stasi
pitihän niillekin joku duuni löytää.
kuvaslaissi yle areenalta.
http://s756.photobucket.com/albums/xx206/MWPeriod/Communistic DDR Stasi connection to greens/?albumview=slideshow
- huoh....
Näin ne menneet lämpötilat muuttuu kätevästi.
http://www.tiede.fi/keskustelut/post1704142.html#p1704142 - Greenman
Tässä kuvassa on kaikki lämpötilasarjat: http://planetsave.com/files/2010/12/global-Temperature-change.jpg. Kuvasta voi pyyhkiä GISS sarjan pois, ja sitten saamme muilta oikeaa tietoa.
- huoh....
Ja kaikki käyttävät samaa adjustoitua pohjaa käppyröissään.
Silkkaa pas,kaa.
- kerropas hörhö
Mikähän mahtaa olla tuon idioottimaisen ja lapsellisen hörhöilysi tarkoitus? Kerro ihmeessä hörhö!
Miksi sinulla ei ole mitään muuta elämää kuin tuo idioottimainen hörhöilysi jokaikinen päivä ja loputtomasti?
Se ei muuta kuitenkaan millään tavalla niitä tieteellisiä faktoja, että ilmasto lämpenee ihmiskunnan tupruttelujen takia, jäätiköt sulavat, merenpinta nousee jne.
http://climate.nasa.gov/keyIndicators/
http://climate.nasa.gov/evidence/
http://climate.nasa.gov/causes/
Asiatietoa aiheesta ihan suomeksi:
http://www.ilmasto-opas.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä3811709Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san334649Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2512817Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1442574- 1071643
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo14104140 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.207822- 82820
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv60728- 10718