Onpas kumma juttu? Venäjä on laittanut suurimman ydinjäänmurtajansa Suomenlahdelle murtohommiin vaikka lahti on käytännöllisesti katsoen jäätön. Kyseessä taitaa olla sotilaallisesti varusteltu "monikäyttöalus" joka laitetaan uutta kaasuputkea vartioimaan - kyseessä on niin suuri alus, että sen uumeniin mahtuu hyvinkin iso ohjusarsenaali.
Vai onko ilmastonmuutos jo sulattanut pohjoisen jäämeren paksut jääkentät?
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2012/01/venalainen_jattiydinjaanmurtaja_saapuu_suomenlahdelle_3211450.html
Vai onko ilmastonmuutos jo sulattanut pohjoisen jäämeren paksut jääkentät?
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2012/01/venalainen_jattiydinjaanmurtaja_saapuu_suomenlahdelle_3211450.html
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tälläinen merenkulku on vähän toisenlaista kun kommuunin portaiden lakaiseminen luudalla. Eli siinä huomioidaa asiota etukäteen hyvissä ajoin että ei tule yllätetyksi niin, että koko kauppalaivasto onkin yhtääkkiä ahtojäiden saartama ja maa toiseksi suurin satama tukossa.
..ole hiukkanen liioittelua. Tuskinpa Suomenlahden jäät ehtivät kevään mittaan, vaikka olisi kovatkin pakkaset, paksuuntua lähellekään 3 metriä, jonka vahvuista jäätä tämä ydinjätti on suunniteltu murtamaan.
Mikäs, helppoahan se jäänmurto siellä sulalla Suomenlahdella on. Röhönaurua. Toista oli ennen vanhaan, kun jäät tähän aikaan talvesta jo tunkivat Tanskan salmille asti.
Eeliön "ennen vanhaan" ei ole sen kauempana kuin viime talvena.
Horiskoilla tuo muisti pettää. Eeliöllä erityisesti.
Siunattu huluus.
Maailman suurin jättijäänmurtaja murtamaan sulaa vettä, ja ituhippi inttää?
http://www.youtube.com/watch?v=c0U_YYwIPM4
Ilu ja Nasu kultaseni, onko kakki muut .......
Siunattu hulluus! Suomenlahti on vielä sula: http://www.itameriportaali.fi/fi/itamerinyt/fi_FI/jaatilanne/ 23.1.
todisteeksi. Denialisti tietää paremmin ja väittää, että se on käsin väritetty kuvamanipulaatio ilmastotiedemiessalaliiton (99%) toimesta. Oikeasti Suomenlahti on umpijäässä.
Juu, WWF on kuvamanipulaatioillaan onnistunut sulattamaan ilmeisen umpijäässä olevan Suomenlahden :p
En tiedä, mikä on totuus. Tietenkin venäläisten ollessa kyseessä, on tavallista kehittää mitä pähkähulluimpia salaliittoteorioita kaikilla mausteilla.
Jäänmurtajan tulosta on sovittu jo hyvissä ajoin, tänä vuonna. Viimeksihän se Vaygachin tulo oli liki paniikkiratkaisu. http://arctic.ru/news/2011/12/nuclear-ship-50-let-pobedy-assist-shipping-navigation-gulf-finland
Mikä on syy tähän? No, yksi uskottava syy oli viime vuoden ankara jäätalvi, joka aiheutti todellista hämminkiä laivaliikenteelle Suomenlahden pohjukassa. Katsoivat vissiin, että on halvempaa pitää ydinjäänmurtaja varalla kuin että antaa liikenteen puuroutua ja toimia vasta sitten kun löysät on jo housuissa...
Siperia opettaa ääreviin talviin.
Kesän lämpömäärä on kuitenkin kasvanut niin, ettei talvi laske keskilämpöä.
Voi olla tarkoitus käyttää myös huoltokeikalla Pietarissa.
Sitten on taas ytimekkäässä iskussa avaamaan kesällä Jäämeren läpikulkuun.
Ensi viikoksi on luvassa kovia pakkasia myös Suomenlahden eteläpuolelle, joten venäläiset ovat lähtenet ajoissa liikkeelle, ettei tule yllätyksä.
Voi olla että voi käydä huoltokelkalla Pietarissa, jos oikein ääreiseksi menee.