Millanen pyörä/mistä?

Elikkäs...

Olen päättänyt alkaa harrastamaan pyöräilyä, mutta onkelmana on se, ettei oo pyörää (ehjää). Eli millanen pyörä sopisi näin alottelijalle, eli kestävä (mielellään väh. etujousitettu). Hinta ei saisi mennä yli 500€. Ja mikä olisi hyvä pyöräliike pääkaupunki seudulla? Pyörän pitää olla laadukas ja kestävä..

Tuhannet kiitokset jo etukäteen.
51324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyseinen pyörä maksaa uutena juuri tasan 500€ (ainakin Lahdessa Leppäsen Pyörä).Varustettu Cerscentin omaalla joustokeulalla,vaihteita ainakin 27 siis jonkunlainen city maasturi.Väriltään matta harmaa.

Äänestä

Pk-seudulla kuten muuallakin kannattaa ostaa pyörä, jossa on jo valmiiksi hyvä lukko! Sitten lisäksi ostat jonkun lisälukon, jolla saat fillarin rungon etupyörän kiinni johonkin kiinteään esineeseen kuten pyörätelineeseen.

Mutta ilmeisesti haet maastopyörää kun pitää olla jousituksiakin. En tykkää niistä, koska renkaat jymisevät asvaltilla. Minusta hyvin varusteltu hybridi on yleensä paras tavalliseen ajoon. Ja rengaskoko 37-622 on mielestäni varsin hyvä kun se ei ole liian kapea poluillakin ajamiseen.

Äänestä

Mitä pyörää haet? maasturi, työmatkapyörä vai mikä?
Jos et aja maastossa on etujousitus turhaa ylellisyyttä ja tuohon hintaan ei ylensäkään saa tasokasta pyörää.
Suomen polkupyörätukku myy ainakin edullisia pyöriä tai sitten käytetty, pörssistä voisi löytyä.

Äänestä
  • Etsin maastopyörää jolla voi mennä koulumatkatkin, mutta lähinnä se tulisi maasto käyttöön

    Äänestä

  • alottelija kirjoitti:

    Etsin maastopyörää jolla voi mennä koulumatkatkin, mutta lähinnä se tulisi maasto käyttöön

    Kannattaa harkita käytettyä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alottelija kirjoitti:

Elikkäs...

Olen päättänyt alkaa harrastamaan pyöräilyä, mutta onkelmana on se, ettei oo pyörää (ehjää). Eli millanen pyörä sopisi näin alottelijalle, eli kestävä (mielellään väh. etujousitettu). Hinta ei saisi mennä yli 500€. Ja mikä olisi hyvä pyöräliike pääkaupunki seudulla? Pyörän pitää olla laadukas ja kestävä..

Tuhannet kiitokset jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu