Miten kolmion kolmas sivu lasketaan???

Hei, olen pähkäillyt tätä tehtävää jo kauan ja nyt alkavat keinot loppua.... osaatteko te autaa?? Eli tehtävä menee näin: Kolmion kaksi sivua ovat 8 ja 7. Jälkimmäisen sivun vastainen kulma on 60 astetta. Laske kolmas sivu
12543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tutustu kosinilauseeseen.

Äänestä
  • Aloittaja

    koetin sitä jo, mutta en tiedä menikö se oikein

    x(potenssi toiseen)= 7 (pot. toiseen) 8 (pot. toiseen) - 2 (kertaa) 7 (kertaa) 8 (kertaa) cos 60

    vastaus: 7,549....

    Äänestä

c²=a² b²-2ab*cos α
Käytä tuota kaavaa.

Äänestä
  • Vihje: c=7, a=8, b=? ja α=60°

    Äänestä

  • Aloittaja

    € kirjoitti:

    Vihje: c=7, a=8, b=? ja α=60°

    Kiitos paljon :) eli meneekö se näin:

    c(pot. toiseen)= b (pot. toiseen) kertaa 8 (pot.toiseen) - 2 kertaa b kertaa 8 kertaa cos 60 ???

    Äänestä

  • jasmin.rossi kirjoitti:

    Kiitos paljon :) eli meneekö se näin:

    c(pot. toiseen)= b (pot. toiseen) kertaa 8 (pot.toiseen) - 2 kertaa b kertaa 8 kertaa cos 60 ???

    7²=8² b²-2*8*b*cos 60°

    Äänestä

Elikkä kosinilauseessa tuo kulma ja sen vastakkainen sivu on kytketty toisiinsa. Tässä esimerkissä vastakkainen sivu on 7 pituinen, ei kysytty sivu. Sen seurauksena lasku monimutkaistuu, taitaa tulla toisen asteen yhtälö.

Äänestä
  • Nyt on kerrankin tarkasti piirretty kuva perusteltu.
    Noita kahta tarkkaa ratkaisua ei taida saadakaan ilman kosinilausetta, tai onhan se kosinilausekin tietysti johdettu jostain.
    http://aijaa.com/008119494071

    Äänestä

  • aeija kirjoitti:

    Nyt on kerrankin tarkasti piirretty kuva perusteltu.
    Noita kahta tarkkaa ratkaisua ei taida saadakaan ilman kosinilausetta, tai onhan se kosinilausekin tietysti johdettu jostain.
    http://aijaa.com/008119494071

    Tossa on vielä vähän, eli saa ne tarkat arvot, vaikkei olisi kosinilauseesta koskaan kuullutkaan:
    http://aijaa.com/001889496134

    Äänestä

Mitä te oikein kosinilauseella pelleilette, kun sinilauseella saa niin paljon helpommin?

Äänestä
  • Ei se ihan pelleilyä ole, sillä kosinilauseella saadaan tarkat arvot, mutta sinilauseella joudutaan käyttämään likiarvoja. Sinilausetta käytettäessä pitää olla myös aika lailla hoksaavaisuuttakin mukana, koska automaattisesti ei molempia ratkaisuja tule.

    Sin(alfa)/8=sin(60)/7=>sin(alfa)= (4/7)*sqrt(3)=>alfa= arcsin((4/7)*sqrt(3)).
    Tuon kun nyt lykkää laskimeen tulee: alfa = noin 81,786 astetta.
    Se on ensinnäkin likiarvo, mutta nyt on hoksattava, että alfa voi olla myös
    180-81,786=98,213 astetta.
    Nämä molemmat on sitten ratkaistava erikseen, eli laskettava kolmas kulma (120-alfa), ja taas sinilausetta, mutta likiarvoilla joudutaan pelaamaan ja ratkaisuiksi tulee noin 5 ja noin 3.

    Äänestä

Aloittaja

Kiitos todella paljon kaikille :D Nyt älysin.....KIIITOOOS :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jasmin.rossi kirjoitti:

Hei, olen pähkäillyt tätä tehtävää jo kauan ja nyt alkavat keinot loppua.... osaatteko te autaa?? Eli tehtävä menee näin: Kolmion kaksi sivua ovat 8 ja 7. Jälkimmäisen sivun vastainen kulma on 60 astetta. Laske kolmas sivu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu