Miten kaloreita lasketaan?

liiisa

Joo, olen ihan idiootti. En vaan koskaan ole tajunnut kuinka se laskeminen tapahtuu. Onko jotain taulukoita tms? Kuinka saa laskettua tarkan arvon? Ja sellasen n. arvion?

12

25267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vcxvxcvxcvxcddddd

      Teet esimerkiksi ruuaksi riisiä ja kanaa.

      Punnitset kuinka paljon riisiä syöt. Katsot riisipaketista kuinka paljon kaloreita on 100 grammassa riisiä. Jos syöt riisiä esimerkiksi 150g ja 100g riisiä sisältää 300 kcal niin tällöin olet saanut riisistä 450 kcal (300 150).

      Kanapaketista näet kuinka paljon kaloreita 100g kanaa sisältää ja jos paketissa on esimerkiksi 400g ja syöt siitä puolet niin syöt 200g kanaa. Sitten kerrot 100g kalorimäärän (luet siis paketista) kahdella, jolloin saat sen vastaamaan tuota syömääsi 200g. Sitten lisäät tämän kalorimäärän riisien kalorimäärään niin saat koko ruuan kalorimäärän.

      Tietenkin jos käytät kanaan esimerkiksi kermaa, sinun tulee katsoa myös sen kalorimäärä. Kermassa näkyy todennäköisesti kalorimäärä koko purkin sisällölle, joten sitä ei tarvitse todennäköisesti punnita taikka laskea.

      Jos syöt jotain ruokaa 75g ja paketissa lukee vain ravintosisältö 100 grammalle, kerrot sen kalorilukeman 0,75:llä.

      jne...

      • Buuubuuu

        Toi vika kohta. Miksi se pitäisi kertoa jos siinä on vähemmän kuin 100g eikö se silloon miinusteta


      • Älykkäämpi
        Buuubuuu kirjoitti:

        Toi vika kohta. Miksi se pitäisi kertoa jos siinä on vähemmän kuin 100g eikö se silloon miinusteta

        Toope tuo on 6 lk matikkaa. Jos kertoo alle ykkösellä luku pienenee😒


    • vittu3

      auttoi niivitusti

    • jokupouu

      no miten esim coca-cola zeros ei oo yhtään kaloria? eli voiks sitä juoda vaikka 10litraa joka päivä lihoomatta ollenkaan vai onko siinä käytetty sellasia aineita joita ei vaan vielä lasketa kaloreiksi? se on mysteeri.

      • vinkkienantaja

        En suosittele juomaan mitään limua - oli se sitten sokerillista tai keinotekoisesti makeutettua - juomaan paria lasia enempää päivässä. Suurista määristä saat aivan liikaa erilaisia väri- yms. lisäaineita, joista ei ole mitään hyötyä, mutta isoina annoksina mahdollisesti haittaa.

        Lisäksi juoda 10 litraa on epäterveellistä ja vaarallista, vaikka se olisi vettä!


      • Panhandle

        Vedessä ei ole energiaa, ja sitähän virvoitusjuomat enimmäkseen sisältävät. Makuaineita on ilmeisesti sen verran vähän, ettei sillä ole käytännössä merkitystä, ja zero on makeutettu keinotekoisilla makeutusaineilla, joissa ei ole yhtään energia tai on sitä häviävän vähän.

        Limsaa ei kannata juoda litrakaupalla päivässä, vaikkei se lihottaisikaan, koska se ei sisällä myöskään mitään ravintoaineita, ts. mitään sellaista, mistä elimistölle olisi hyötyä. Janoon kannattaa juoda vettä.


      • Anonyymi

        Sokerittomissa ei yleensä ole kaloreita, mutta tutkimuksissa on selvinnyt, että ne eivät ole harmittomia nekään. Niidenkin juominen korreloi suuremman lihavuuden kanssa, vaikka toki sokerijuomat ovatkin siinä suhteessa pahempia. Hiilihappo ei tietenkään ole hyväksi hampaille ja itse ainakin vähän varon makeutusaineita.


    • prkl

      lopeta kaloreiden laskeminen heti.. mene ulos kierrä joku lampi.

    • Anonyymi

      Mites jos söin jugurttia 350g ja 100 grammassa oli 123 kalorii ??? Nii monta kalorii siin sit oli en osaa laskee

      • Anonyymi

        350g/100g x 123


    • Anonyymi

      100 kalorii syötynä sulle on ihan eri vaikutus kun 100 kaloria minkä mä syön. Meillä on erilaiset aineenvaihdunnat, joten kalorien laskeminen on turhaa.
      Katsot vaan et siinä ruuassa mitä syöt on paljon ravintoaineita. Kevytlimsassa ei ole yhtään ravintoaineita eli sitä EI saa juoda. Pinaatissa on perkeleesti ravintoaineita, syö sitä ja juo vettä päälle. Eikö ookkin yksinkertaista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      68
      3208
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1851
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1740
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1259
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      129
      1048
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      99
      992
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      875
    10. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      869
    Aihe