Miten saada painoa 30-40kg lisää?

hdfgdfgd

Olen 192cm pitkä ja paino heittelee yleensä 60-64kg välillä. Tarkoitus olisi saada painoa kaikenkaikkiaan 30-40kiloa lisää, ehkä aluksi sellainen 20kg lisää riittäisi. Roskaruualla olen painoa yrittänyt nostaa syömällä sitä joka ikinen päivä noin kuukauden ajan, mutta paino ei ole juuri noussut. Lisäproteiinit näyttäisivät vaikuttavan paljon paremmin, mutta niihin menee törkeän paljon rahaa ja niitä saa olla sekoittamassa lähes jokaiseen ateriaan että vaikutukset alkaisivat näkyä. Rypsiöljyäkään en viitti juoda, koska se on niin pahaa että ihan oksettaa. Olisko teillä jotain hyviä vinkkejä painon nostamiseen?

6

343

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gr445

      antikarppaa, eli syö leipää ja perunaa.

    • Aloita joku epäurheilullinen harrastus, esimerkiksi World of Warcraftin pelaaminen. Vedät sitten sellasia 6-8 tunnin sessioita ilman että rasitat itseäsi fyysisesti, ja jätät samalla kaiken vihreän pois ruokavaliosta, niin ongelma korjaantuu itsestään.

    • varma keino

      Ala käymään salilla, niin saat lihasmassaa samalla ruokahalut kasvaa. Syö 3-5 lämmintä ruokaa päivässä välipalat. Jos näillä ohjeilla paino ei nouse, niin laita kello herättämään yöllä ja mene syömään.

    • Salillakäynti on aika hyvä neuvo. Kaikilla tuntemillani henkilöillä raskas lihastreeni lisää ruokahalua huomattavasti. Jos sitä painoa pitää kerta saada, niin syöt hullunlailla aina kun on nälkä. Elimistö saa paljon energiaa, joten saattaa lihaksetkin kasvaa nopeammin. Vaihda lisäproteiini massanlisääjiin niin luulis painon nousevan.

    • alanvaihto

      Ala taksikuskiks, niissä harvemmin näkee laihoja....

    • Ruipelo :(

      Mulla myös on ongelmana liika laihuus, ja oon taas vissiin laihtunut kovasti, en vaan saa painoa ylös enkä enää edes pidettyäkään sitä vähää mikä on ollut. Liikun paljon olosuhteiden pakosta, ja ruumis on kai alkanut jo syömään lihasmassaa pois. :( Rasvaista ja epäterveellistä ruokavaliota mahani ei kestä, mutta syön kyllä paljon viljaa eli leipää ja puuroa - silti paino ei nouse, vaan tippuu. Näytän sairaalta, mutta olo ei ole sairas. En tiedä mitä tehdä... Oon koko päivän yrittänyt soittaa terkkarille että jos sitä kautta pääsis jonkun ravintoterapeutin (tai miksi niitä sanotaankaan) puheille ja suunnittelemaan sopivaa ruokavaliota, mutta ei sinne pääse läpi kun joutuu vaan jonoon, ja jos pääsee niin menee varmaan kuukausien päähän ennenkuin saa aikaa, kun ei ole elämästä ja kuolemasta kyse kuitenkaan... Saako menetettyjä lihaksia enää edes takaisin, vai onko ne nyt lopullisesti kadonneet? Uskaltaisiko tässä syödä vaikka maapähkinävoita hirveitä määriä, nostaisiko se painoa ollenkaan? Tahtoisin saada kadonneet lihakset takaisin ja mielellään vähän rasvaakin päälle...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2242
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      218
      2119
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1428
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1183
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      84
      930
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe