Miten saada painoa 30-40kg lisää?

Olen 192cm pitkä ja paino heittelee yleensä 60-64kg välillä. Tarkoitus olisi saada painoa kaikenkaikkiaan 30-40kiloa lisää, ehkä aluksi sellainen 20kg lisää riittäisi. Roskaruualla olen painoa yrittänyt nostaa syömällä sitä joka ikinen päivä noin kuukauden ajan, mutta paino ei ole juuri noussut. Lisäproteiinit näyttäisivät vaikuttavan paljon paremmin, mutta niihin menee törkeän paljon rahaa ja niitä saa olla sekoittamassa lähes jokaiseen ateriaan että vaikutukset alkaisivat näkyä. Rypsiöljyäkään en viitti juoda, koska se on niin pahaa että ihan oksettaa. Olisko teillä jotain hyviä vinkkejä painon nostamiseen?
6352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

antikarppaa, eli syö leipää ja perunaa.

Äänestä

Aloita joku epäurheilullinen harrastus, esimerkiksi World of Warcraftin pelaaminen. Vedät sitten sellasia 6-8 tunnin sessioita ilman että rasitat itseäsi fyysisesti, ja jätät samalla kaiken vihreän pois ruokavaliosta, niin ongelma korjaantuu itsestään.

Äänestä

Ala käymään salilla, niin saat lihasmassaa samalla ruokahalut kasvaa. Syö 3-5 lämmintä ruokaa päivässä välipalat. Jos näillä ohjeilla paino ei nouse, niin laita kello herättämään yöllä ja mene syömään.

Äänestä

Salillakäynti on aika hyvä neuvo. Kaikilla tuntemillani henkilöillä raskas lihastreeni lisää ruokahalua huomattavasti. Jos sitä painoa pitää kerta saada, niin syöt hullunlailla aina kun on nälkä. Elimistö saa paljon energiaa, joten saattaa lihaksetkin kasvaa nopeammin. Vaihda lisäproteiini massanlisääjiin niin luulis painon nousevan.

Äänestä

Ala taksikuskiks, niissä harvemmin näkee laihoja....

Äänestä

Mulla myös on ongelmana liika laihuus, ja oon taas vissiin laihtunut kovasti, en vaan saa painoa ylös enkä enää edes pidettyäkään sitä vähää mikä on ollut. Liikun paljon olosuhteiden pakosta, ja ruumis on kai alkanut jo syömään lihasmassaa pois. :( Rasvaista ja epäterveellistä ruokavaliota mahani ei kestä, mutta syön kyllä paljon viljaa eli leipää ja puuroa - silti paino ei nouse, vaan tippuu. Näytän sairaalta, mutta olo ei ole sairas. En tiedä mitä tehdä... Oon koko päivän yrittänyt soittaa terkkarille että jos sitä kautta pääsis jonkun ravintoterapeutin (tai miksi niitä sanotaankaan) puheille ja suunnittelemaan sopivaa ruokavaliota, mutta ei sinne pääse läpi kun joutuu vaan jonoon, ja jos pääsee niin menee varmaan kuukausien päähän ennenkuin saa aikaa, kun ei ole elämästä ja kuolemasta kyse kuitenkaan... Saako menetettyjä lihaksia enää edes takaisin, vai onko ne nyt lopullisesti kadonneet? Uskaltaisiko tässä syödä vaikka maapähkinävoita hirveitä määriä, nostaisiko se painoa ollenkaan? Tahtoisin saada kadonneet lihakset takaisin ja mielellään vähän rasvaakin päälle...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hdfgdfgd kirjoitti:

Olen 192cm pitkä ja paino heittelee yleensä 60-64kg välillä. Tarkoitus olisi saada painoa kaikenkaikkiaan 30-40kiloa lisää, ehkä aluksi sellainen 20kg lisää riittäisi. Roskaruualla olen painoa yrittänyt nostaa syömällä sitä joka ikinen päivä noin kuukauden ajan, mutta paino ei ole juuri noussut. Lisäproteiinit näyttäisivät vaikuttavan paljon paremmin, mutta niihin menee törkeän paljon rahaa ja niitä saa olla sekoittamassa lähes jokaiseen ateriaan että vaikutukset alkaisivat näkyä. Rypsiöljyäkään en viitti juoda, koska se on niin pahaa että ihan oksettaa. Olisko teillä jotain hyviä vinkkejä painon nostamiseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu