Maustekurkun säilyvyys?

vxcvcxvxcvxcvxvxvcx

Kauanko maustekurkku säilyy jääkaapissa kaupan hedelmäpussissa ilman nestettä? Päiviä, viikkoja vai kuukausia?

5

21723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Panhandle

      Kokemukseni mukaan pikemminkin päiviä kuin viikkoja. Säilyvyydessä on eroja, mutta minusta kurkku säilyy syötävänä korkeintaan pari viikkoa. Jos kurkun ottaa pussista pois kannelliseen astiaan, säilyvyys voi olla hiukan parempi kuin ehkä jo avatussa pussissa.

      Olen aina ihmetellyt, miksi irtokurkut pitää ottaa pihdeillä pussiin, paljon parempi olisi, jos saavin vieressä olisi kannellisia rasioita ja kauha, jolla voi ottaa mukaan myös lientä.

      • gurkor

        Totta haastat. Irtokurkut alkaa kerätä hometta 4-5 päivän jälkeen, jolloinka ne joutaa mäkeen. Tämä pätee myös itse tehtyihin, jos ne säilyttää ilman lientä. AP voisikin investoida säilykeliemeen, keittää sen ja plumpsauttaa kurkut sitten sinne. Samaa lientä voi käyttää useammalle satsille kunhan ei vahingossakaan laita näppejään purkkiin, vaan onkii kurkut sieltä pihdeillä tai haarukalla.


    • Anonyymi

      2 vuott meni että alkoi homettua

    • Anonyymi

      15 vuotta säilyy

      • Anonyymi

        Avaamattomassa purkissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1869
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1713
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      304
      1514
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1395
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      84
      992
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      987
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      967
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      55
      932
    9. 67
      924
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      911
    Aihe