Millainen liikuntamuoto pilates olisi keski-ikäiselle naiselle? Sopiiko sellaiselle joka ei ole muuta liikuntaa harrastanut kuin reipasta kävelyä koiran kanssa? Onko pääkaupunkiseudulla (Espoo / Helsinki) edullisia paikkoja jossa harrastaa pilatesta? Onko pakko liittyä johonkin liikuntasalille / kuntosalille vai löytyykö muita tapoja ko. lajia harrastaa? Vinkkejä........
Kesä on tulossa ja hirvittää mitä vaatteiden alta paljastuu.....pömppömaha ja selluliittia ainakin.......
Sopiiko aloittelijalle?
5
4932
Vastaukset
- KapteeniKoukku
Se pilates on suomeksi melilosvo!
- *usko mennyt*
Sitten toinen kysymys: Löytyykö netistä jostain parempaa ja asiallisempaa palstaa kysellä eri asioita koska täällä Suomi24:ssä ei saa mitään järkeviä vastauksia. Eipä ole ensimmäinen kerta eikä varmastikaan viimeinen, mutta usko tähän keskustelupalstaan on mennyt.
- Spinnaaja..
Pilates sopii varmastikin kaikille. Loistava rentouttava ja rauhoittava liikuntamuoto. Säännöllisesti harrastettuna tulokset näkyvät keskikropassa nopeasti. Vatsanseutu kiinteytyy ja voimistuu. On erittäin hyvä myös selälle. Muutoinkin kehon liikkuvuus paranee huomattavasti.
Lapissa asuvana en osaa sanoa Helsingin tarjonnasta, mutta itse olisin sitä mieltä, että on varmastikin syytä ohjatusti ensin perehtyä Pilateksen tekniikkaan. Erityisesti vatsalihasten hallintaan ja hengittämiseen. Alussa todellakin tuntuu, että oikein hengittäminen ei ole aivan itsestään selvää. Se on Pilateksessa kuitenkin tärkeää ja toki tekniikat omaksuu nopeasti, jos malttaa säännöllisesti harrastaa. Näin oppii myös tärkeimmät liikkeet.
Sen jälkeenhän voi Pilatesta harrastaa myös kotona. Ohjeita löytyy netistä, DVD:ltä, kirjoista jne. Välineitä; kuten matto, pilatesrenkaita, palloja yms. saa vaikkapa marketeista. Olen itsekin ostanut joitain tärkeimpiä ja itselleni mieluisimpia välineitä kotiin. 1 - 2 kertaa viikossa käyn kuitenkin ohjatuilla Pilates-tunneilla.
Suosittelen siis lämpimästi. Yllättävän tehokas laji! Itse olen 45- vuotias nainen ja harrastan Pilateksen lisäksi kuntosalilla käyntiä sekä spinningiä. Pilates toimii myös hyvin palauttavana liikuntamuotona. - Fressin jäsen
Saleilla noita Pilates-tunteja parhaiten löytyy. Voit tutkia olisiko jollain ketjuista kohtuuhintaista 10x korttia jotka käyttäisit sitten vain Pilatekseen (tai käyt Pilateksen jälkeen/ennen nostamassa painoja siinä samalla). Myös esim. Espoon liikuntatoimen sivuilta löytyy jonkin verran erilaisia kursseja, myös mm. Pilatesta. Erilaisia ohjattuja liikuntoja löytyy monilta Espoon uimahalleilta (joissa siis on saleja ja ryhmäliikuntatiloja niiden uimatilojen lisäksi).
Pilates sopii ehdottomasti kaikille. Se on helppo aloittaa ja mitä enemmän sitä jaksaa harjoitella, sen tehokkaammaksi se tulee. Mielellään siis näkisin että innostut liittymään jollekin salille ja käymään pitkäjänteisesti sen 10 kerran sijasta. Itselleni Pilates on keino pitää alaselän kivut kurissa vahvistamalla keskivartalon lihaksia, istuvaa konttorityötä kun teen viikosta toiseen.
Toivottavasti uskosi Suomi 24:ään palautuu edes jonkin verran. Tällä saitilla saa sekä parhaimmat vastaukset että pahimmat trollaukset (valitettavasti). - Aikuisbaletti??
Samaan tapaan äärimmäisen muokkaava laji on aikuisbaletti. Lisänä kaunis musiikki ja sitkeät, kauniit liikkeet.
Käy kokeilemassa, olisiko se(kin) sinun lajisi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse854614Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1103830Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1753620Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.582052Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1291114
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 57963
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27882